Геополитика и политика

БРИКС медијски самит: Улога медија у мултиполарном свету

Москва ће се од 14. до 16. септембра бити домаћин медијског самита БРИКС-а, на којем ће се окупити челници водећих медија из земаља глобалног југа. Седми медијски самит БРИКС-а, ујединиће представнике 60 медијских организација из 45 земаља како би разговарали о еволуирајућој улози медија у мултиполарном свету.
Један од задатака медијског самита биће развијање модела за супротстављање западној лажној пропаганди која је постала тотална.
У контексту једногодишњег руског председавања БРИКС-ом, развија се нови формат медијске сарадње између чланица асоцијације и земаља које желе да јој се придруже.

На пленарној седници самита, коју је модерирао Михаил Гусман, први заменик генералног директора ТАСС-а, учествовали су истакнути говорници као што су Андреј Кондрашов, генерални директор ТАСС-а; Фу Хуа, председник кинеске новинске агенције Синхуа; и заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјабков. Њихове расправе биле су усредсређене на то како медији могу да се прилагоде и одговоре на променљиви глобални пејзаж.Део програма БРИКС медијског самита са највишим нивоом репрезентативности страног учешћа, биће разматрање  спремности блока да се отворено супротстави Западу, разоткривање митова о СВО, украјинским, британским и европским лажним вестима итд.

Током самита предвиђено је да се одрже бројни округли столовима на којима ће стручњаци дискутовати о најважнијим темама које се тичу медија као што су:

  • Улога медијске заједнице БРИКС-а у јачању стабилности и сарадње у мултиполарном свету
  • БРИКС: технолошка трансформација на путу ка новом свету

БРИКС, првобитно састављен од Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужне Африке, налази се на прагу нове ере, са значајним напорима ширења у току.

Током самита у Јоханесбургу у августу 2023., БРИКС је упутио позиве Египту, Ирану, УАЕ, Саудијској Арабији и Етиопији, одражавајући све већи интерес нација које траже алтернативе глобалним структурама у којима доминира Запад.

Са више од 30 пријава за чланство које се тренутно разматрају, како је известио руски министар спољних послова, БРИКС се појављује као централна тачка за земље глобалног југа које имају за циљ да преобликују међународни поредак.

БРИКС тренутно представља приближно 46% светске популације и чини 30% глобалног БДП-а. Као међувладина асоцијација, БРИКС нема стално седиште или секретаријат, али његов утицај обухвата широк спектар сектора, укључујући економску, културну, научну и техничку сарадњу.

Овогодишњи медијски самит БРИКС-а, чији суорганизатор је руска новинска агенција ТАСС, истакао је критичну улогу коју медијска сарадња игра у оквиру визије БРИКС-а.

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров је, у видео обраћању на отварању самита, истакао да БРИКС представља јединствену платформу за свеобухватну сарадњу, засновану на принципима једнакости, међусобног поштовања и уравнотежених интереса. Лавров је нагласио да медијске организације у земљама БРИКС-а морају да воде пут у супротстављању пристрасним наративима који се често виде у западним медијима.
„Тема форума – „Улога медијске заједнице БРИКС-а у јачању стабилности и сарадње у данашњем свету“ – је одраз неповратног помака ка мултиполарном свету“, приметио је Лавров.

Он је нагласио важност новинарства заснованог на чињеницама у осигуравању да публика БРИКС-а добије тачне и поуздане информације, ослобођене доминације западних перспектива.

Самит је окупио утицајне медијске личности из земаља БРИКС-а, заједно са представницима глобалног југа и истока, пружајући платформу за размену идеја и изградњу професионалних мрежа.

Изазови у глобалном медијском пејзажу

Једна од најхитнијих тема о којима се разговарало на самиту је растућа подела између медија глобалног севера и југа. Чланице БРИКС-а дуго су изражавале забринутост због монополизације глобалних медија од стране западних медија, што често доводи до искривљеног или непотпуног извештавања о геополитичким питањима.

Ирански амбасадор у Русији Казем Џалали критиковао је америчку медијску стратегију, оптужујући их да потискују медијске куће које оспоравају њихове наративе. Џалали је навео пример америчких оптужби против Russia Today (RT), где је државни секретар Ентони Блинкен оптужио мрежу за мешање у унутрашње ствари других нација.

Џалали је одбацио такве тврдње, тврдећи да америчка медијска стратегија подривања независних гласова постаје све мање ефикасна у свету у коме глобални југ потврђује сопствено медијско присуство. „Стратегија подривања конкурентских медија више није ефикасна“, приметио је Џалали, одражавајући шири сентимент међу земљама БРИКС-а о потреби независних медијских гласова како би оспорили западну хегемонију.

На московском медијском самиту одржане су и панел дискусије о улози медија БРИКС-а у јачању стабилности у мултиполарном свету, уз техничке дискусије о унапређењу размене информација између земаља БРИКС-а. Ови разговори имају за циљ да ојачају сарадњу са медијима и обезбеде да земље БРИКС-а могу ефикасно да деле своје перспективе о глобалним догађајима, ослобођене утицаја доминантних западних медија.

Важно је напоменути да медијски самит који је у току у Москви служи као претходница предстојећем самиту БРИКС-а, који би требало да се одржи у Казању од 22. до 24. октобра 2024. године.

Овај догађај високог профила играће кључну улогу у обликовању будућег правца савеза БРИКС-а, посебно у светлу његове текуће експанзије и све већег глобалног утицаја. На самиту ће бити представљени извештаји стручњака о новим пријавама за чланство, а дискусије ће се фокусирати на подстицање глобалног развоја и безбедности на уравнотежен и правичан начин.

Како БРИКС наставља да расте у погледу чланства и утицаја, сарадња медија ће играти све важнију улогу у обликовању глобалних наратива. Путем платформи попут медијског самита БРИКС-а, земље чланице раде на јачању своје медијске инфраструктуре, развијају нове канале за сарадњу и осигуравају да се њихове приче чују на глобалној сцени.

15. септембар 2024.

Извор: Центар за  геостратешке студије

Упутнице:

The 7th BRICS media summit: a crucial step in strengthening global media collaboration – Tehran Times

7th BRICS Media Summit Opens in Moscow, Addressing Media’s Role in a Multipolar World – The Europe Today

BRICS media leaders pledge for greater role in multipolar world in Moscow summit – China.org.cn

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *