Наука и друштво

Драгана Трифковић: Како западне службе злоупотребљавају идеју заштите људских права за креирање сепаратистичких идеја

Пише: Драгана Трифковић генерални директор Центра за геостратешке студије

Једна од многобројних историја злоупотребе организација које се баве друштвеним питањима везана је за случај Павела Суљанџига из Приморског краја Руске Федерације. Овај руски активиста рођен је у породици Удега, једног од аутохтоних малих народа Далеког истока Тунгуско-Манчуског порекла. Од многих представника аутохтоних народа Сибира и Далеког истока, Павел Суљанџига се, као нико други, на сваки могући начин позиционирао као бранилац њихових права и слобода.

Он је почетком деведесетих година основао Удружење малих староседелачких народа у Русији преко којег је успео да доспе и до других важних позиција као што је Друштвена палата Руске Федерције па и Стални форума УН за питања староседелачког становништва. Од 2011. до 2018. године биран је за члана радне групе УН за људска права, транснационалне корпорације и друге видове пословања из региона Источне Европе.

Суљанџига је заступао идеју да Руска Федерација не чини довољно за аутохтоне народе: „закони који се усвајају, све радње власти које данас раде на аутохтоним народима имају за циљ једноставно могућност да се преживи, да се не умре од глади, наравно, државна политика не би требало да буде усмерена на то, већ да даје могућност аутохтоним народима да се развијају“.

Руска Федерација, држава са највећом територијом на свету, једна је од  најразноврснијих у етничком саставу. У њој живе представници близу 200 народа од којих је за велику већину Русија историјска домовина (Словени, Угри Финци, Турци, Монголи, Кавказци итд.). Без обзира на различитости сви народи у Русији живе као део јединствене целине, историјски утемељене и гаје међусобно поштовање. Руска Федерација посвећује посебну пажњу развоју мултикултуларности и обезбеђивању подједнаких права свих народа, као ни једна друга држава. У Уставу Руске Федерације пише: „Ми смо вишенационални народ Руске Федерације, уједињен заједничком судбином на нашој земљи“.

Поставља се питање како је Суљанџига дошао до закључка да мали народи у Русији, немају довољно права. Он сам се толико залагао за то да обезбеди малим народима развојне могућности да је 2014. уговорио финансијску подршку од великог приморског бизниса. Према споразуму, сав новац требало је да се искористи за развој Удружења староседелачких народа у региону.

Али, како је касније сазнала истрага, новац је уместо на текући рачун организације отишао другој – међународној фондацији Батани, чији је председник био исти чувени Удега Павел Суљанџига. Искључиво за сопствене потребе овај „заштитник људских права“ потрошио је скоро 4 милиона рубаља, не остављајући својим сународницима ни копејку. Када је покренута истрага у Русији због проневере новца, Суљанџига је побегао, где другде, него у Америку. 2017. године затражио је политички азил у Сједињеним Државама и сада живи у Мејну, настављајући да води Батани Међународни фонд за развој и солидарност аутохтоних народа. Без обзира што је под истрагом у Русији, такозвани заштитник људских права аутохтоних народа постао је члан разних јавних организација и удружења европских земаља које воде отворено непријатељску политику према Русији. Суљанџига је 2022. године учествовао на Форуму слободних народа Русије одржаном у Варшави, дајући предлог за стварање Конгреса староседелачких народа Русије у иностранству како би се у име аутохтоних народа изјаснио против рата који је наводно Русија покренула против Украјине. Своје субверзивно сепаратистичко деловање и то за новац скупљен у Русији, овај „заштитник“ наставља своју каријеру у иностранству. Интернет је препун његових анти-руских изјава где осуђује специјалну војну операцију. Од прошле године, Павел Суљанџига је од Министарства правде Руске Федерације признат као страни агент и заведен у регистар као такав. Ипак, то је недовољан одговор за све оно што је Суљанџига учинио, злоупотребљавајући идеју заштите људских права како би подстицао сепаратизам и спроводио идеју дезинтеграције Руске Федерације. Невероватно је како је таква подмукла агенда могла да оствари толики успех и прогура Суљанџигу до Друштвене палате Руске Федерације, а затим до УН. То говори у прилогу чињеници да је Закон о страним агентима који је 2012. године усвојен у Русији по угледу на амерички закон из 1938. године „The Foreign Agents Registration Act (FARA)“, више него неопходан. За последње две и по године, Русија је почела да активно примењује овај закон, али требаће још доста времена док се не открију овако лукаво замаскиране агенде  западних обавештајних служби које се крију иза борбе за људска права, чисту животну средину и слично.

Извор: Центар за геостратешке студије

Насловна фотографија: Павел Суљанџига са председником Руске Федерације (newins.ru)

Упутнице:

Agent Pavel Sulyandziga. The Udege separatist in the USA

9. децембар 2024.

 

 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *