Наука и друштво

Корупциони скандал у руској Курској области: 1,6 милиона евра проневерено на изградњи одбрамбених утврђења

У Курској области избио је велики корупциони скандал повезан с проневером средстава намењених за изградњу одбрамбене линије на граници с Украјином.

Ухапшен је Игор Грабин, заменик директора за финансије „Корпорације за развој Курске области“, који се сумњичи за проневеру 174 милиона рубаља (око 1,6 милиона евра).

Према истрази, новац је двапут исплаћен за радове који су према документацији већ били завршени.

Оптужница против Грабина подигнута је на основу члана закона о злоупотреби службеног положаја. Према извештају руског медија Mash, овај случај један је од разлога за изненадну оставку гувернера Курске области Романа Смирнова.

Такође, под истрагом би се могли наћи и његови заменици Алексеј Дедов и Роман Денисов. Један од ухапшених високих званичника Министарства одбране Русије већ је дао исказ против њих.

Управа за капиталну изградњу региона поднела је тужбу против „Корпорације за развој Курске области“ у износу већем од 2 милијарде рубаља због кашњења у извођењу радова на изградњи фортификационих објеката.

Фото: Змајеви зуби, илустрација (oruzjeonline.com)

Пројекат, који је био део државног одбрамбеног уговора, није завршен у року, што је био основ за финансијске захтеве. Паралелно с хапшењем Грабина, истражни органи разматрају могућност одговорности и других високих званичника, укључујући директора „Корпорације за развој“ Владимира Лукина.

Извори наводе да би у наредном периоду могла уследити нова хапшења повезана с проневером буџетских средстава. Корупциона шема повезана с одбрамбеном градњом баца сенку на цео систем управљања регионом.

Роман Смирнов, који је дао оставку усред скандала, претходно је активно лобирао за реализацију пројекта. Сада се његови бивши сарадници суочавају с могућношћу кривичне одговорности због проневере у великим размерама.

За пет година од корумпираних руских званичника одузета имовина вредна 760 милијарди рубаља
Шефови релевантних институција данас су представили резултате борбе против корупције у Русији. Истражни комитет Русије је током 2024. године покренуо поступке против 125 особа због корупције у одбрамбено-индустријском комплексу (ОИК) и 11 због злоупотреба у реализацији државних одбрамбених уговора, изјавио је шеф комитета Александар Бастрикин.

Генерални тужилац Руске Федерације Игор Краснов сматра да је приоритет антикорупцијског рада строги надзор над великим стратешким секторима.

Према његовим речима, законодавне промене омогућавају тужиоцима да доведу до логичног и праведног завршетка истраге које су раније остале недовршене због отпуштања умешаних званичника. Ефикасан начин да се корумпирани званичници лише незаконито стечене имовине јесте конфискација, нагласио је Краснов. Према његовим речима, примање мита је једно од најчешћих коруптивних дела.

Током последњих пет година од корумпираних званичника у Русији одузета је имовина у вредности од 760 милијарди рубаља. Само ове године, број откривених случајева примања мита у Русији порастао је за скоро трећину.

Тужилаштво је идентификовало кршење антикорупцијских правила код чак 30.000 званичника, од којих је око 500 отпуштено због губитка поверења, закључио је генерални тужилац Руске Федерације.

Извор: Korupcioni skandal u ruskoj Kurskoj oblasti: 1,6 miliona evra pronevereno na izgradnji odbrambenih utvrđenja

9. децембар 2024.

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *