Наука и друштво

Руско српски центар за истраживања – успешан наставак научне сарадње између Русије, Србије и Републике Српске

Пише: Остоја Војиновић

Током последње недеље новембра, тачније 26.новембра одржан је још један руско српски научни семинар, последњи у овој години.

Главна тема семинара била је отварање и рад будућег Центра за руско српска истраживања који ће на иницијативу и предлог Високе школе за државну управу и предузетништво Института за економију и државну управу Уралског федералног универзитета(ШГУП ИнЗУ УрФУ)  из Јекатеринбурга  бити отворен у овом руском граду на Уралу током децембра.

Презентацију током онлајн семинара на ову тему имао је Алексеј Константинович Кљујев, директор Школе за државну управу и предузетништво Института за економику и управу Уралског федералног универзитета, један од главних покретача и иницијатора ове идеје у сарадњи са колегама са срспких универзитета.

Алексеј Константинович Кљујев је навео које су се све активности између руске и српске академске стране, односно између Високе школе за државну управу и предузетништво Института за економију и државну управу и српских универзитета одиграле током прошле 2023. и ове 2024. тодине.

Биле су то:међусобне посете, потписивање споразума о сарадњи са два српска универзитета; заједничка истраживања и пројекти из области демографије и социологије младих; заједничке публикације; заједнички научни догађаји као што су руско-српски семинари, међународне конференције.

ШГУП ИнЕУ УрФУ и српски универзитети у периоду од маја 2023 до септембра 2024. године реализовали су : припрему и потписивање споразума о сарадњи између УрФУ и Универзитета у Источном Сарајеву и Универзитета у Бањој Луци;оснивање и покретање руско-српског научног семинара – одржано  је 5 онлајн састанака уз учешће и извештаје научника из 6 земаља на  којима су представљани  резултати научних истраживања о јавној управи, демографији, омладинској и социјалној политици;спроведена је заједничка компаративна студија о политици подршке фертилитету у Русији и Републици Српској, у припреми је заједничка публикација; суорганизација конференције ШГУП ИнЕУ УрФУ на Универзитету у Источном Сарајеву, презентације научника УрФУ са пленарним и секцијским извештајима; учешће српских колега на научним манифестацијама ШГУП-а:(X међународни научни скуп „Стратегије развоја друштвених заједница, институција и територије“ (пленарни извештај); извештај на II међународном форуму жена (који организује Влада Свердловске области); XV Уралски демографски форум (пленарни извештај); веома добра и велика заступљеност у медијима из Русије, Србије и Републике Српске који су пратили поменуте догађаје.

Будући Центар за руско-српска истраживања замишљен је и планиран као:

– међународна научна лабораторија са учешћем научника са Универзитета у Београду, Универзитета у Бањој Луци,  Института за политичке студије из Београда, других Универзитета из Србије и Републике Српске, других Института из Србије и Републике Српске;

– механизам за институционализацију постојећих активности и развој даљих научних, културних и образовних веза УрФУ са Републиком Србијом и Републиком Српском;

–  веза између Уралског федералног универзитета из Екатеринбурга (УрФУ) и других образовних организација, научних институција и културних удружења из Србије, Србије и Републике Српске која доприносе развоју руско-српских односа.

Према речима и најави Алексеја Константиновича Кљујева, циљеви Центра за руско-српска истраживања биће:Заједничко истраживање тема релевантних за обе стране на основу постојећих грантова, подношење заједничких апликација за грантове научних фондација, публикације, заједнички чланци, повећана цитираност;Међусобна провера научних радова, рад у уређивачким одборима часописа;Промовисање резултата научне сарадње у академској и стручној заједници партнерских земаља;Коорганизација међународних научних конференција; Даљи рад и развој активности руско-српског семинара;Промоција заједничких образовних пројеката.

Фото: Алексеј Константинович Кљујев

Као теме будућих заједничких упоредних научних истраживања планираних за следећу годину, Алексеј Константинович је навео:

1.Моделе јавне управе у Русији и Србији: компаративна анализа

  1. Истраживање санкција: услови, прогнозе, прозори могућности
  2. Електронска управа: дигитална трансформација односа између држава и грађани (искуство успешних пројеката)
  3. Учешће грађана у процесима доношења одлука: искуства две земље
  4. Употреба друштвених медија у јавној управи: искуство Русије и Србија
  5. Власт и комуникација: нове стратегије и алати за интеракцију са друштвом
  6. Правно уређење јавне управе у Русији и Србији
  7. Иновације у јавној управи:изгледи и изазови
  8. Волонтирање: искуство две земље
  9. Демографске студије у Русији и Србији: фертилитет, старење становништва, миграција између града и села

Овим се списак предложених тема за заједничка упоредна истраживања не завршава, већ он остаје отворен за нове теме које могу бити предложене од колега и научних сарадника са обе стране.

Поред наведеног, будући научни центар руско српских истраживања служиће и као подршка имплементацији заједничких образовних пројеката који су већ покренути:

  • мастер програм мреже „Правна подршка јавним управама“ (Одсек за јавно право ШГУП ИнЕУ УрФУ заједно са Правним факултетом Универзитета у Источном Сарајеву)
  • развој онлајн курса „Комуникације у јавно-правној сфери” (одсек за јавно право ШГУП ИнЕУ УрФУ заједно са Правним факултетом Универзитета у Источном Сарајеву)
  • Курсеви српског језика (Одсек за језике масовних комуникација, ШГУП ИнЕУ УрФУ заједно са Филозофским факултетом Универзитета у Источном Сарајеву)

Руководиоци  Центра за руско српска истраживање биће:

Татјана Валериевна Леонтејева, доктор филолошких наука, ванредни професор,шеф катедре за језике масовних комуникација УрФУ, главни и одговорни уредник часописа „Научни дијалог” (Scopus, Web of Science)  и др Синиша Атлагић, професор Факултета политичких наука Универзитета у Београду  и Факултета политичких наука Универзитета у Бања Луци, директор Центра за руске студије  на Београдском универзитету.

Фото: Ана Петровна Багирова

На руско срспком научном семинару који ће своју активност наставити у оквиру будућег Центра за руско српска истраживања након презентације Алексеја Констатнтиновича, своју презентацију имала је Ана Петровна Багирова, заменик директора за науку и иновације Школе за државну управу и предузетништво Института за економику и управу Уралског федералног универзитета.

Она је изнела и представила предлоге Школе за државну управу и предузетништво УрФу за изградњу научне сарадње са научним сарадниицима и истраживачима са српске стране наводећи  које су планиране тема , очекивани допринос научној сарадњи, као и очекивани резултати у широом спектру тема из области демографске политике, регионалних политика за смањење сиромаштва, политика у области здравствене заштите и бриге о здрављу, омладинској политици и волонтерству, ставовима младих о породици и учешћу у друштвеним активностима, истраживањима предузетничких намера студената са циљем развоја нових образовних програма о предузетништву, развоју система  државне подршке у области  науке и високог образовања, националним политикама мултикултурних земаља.

Све ове теме биће у плану рада и представљаће добар основ за истраживања током следеће године, а њихови резултати биће представљени у оквиру руско срспких научних семинара уз активно учешће научних сараднике из Русије, Србије и Републике Српске.Све наведено ће наравно бити под окриљем будућег Центра за руско српска истраживања који ће представљати неку врсту кровне институције за све научнике и истраживаче из Русије, Србије и Реублике Српске из области друштвено хуманистичких наука.

Извор: Центар за геостратешке студије

  1. децембар 2024.
author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *