地缘政治而政治

Утицај западних НВО на друштвено-политички развој Монголије

Аутори: Александар Камкин и Лиана Килинч

Проблем утицаја страних невладиних организација на постсовјетском простору дуго је био у видокругу научника.
Да би ефикасније утицали на владине структуре, цивилно друштво и агенције за спровођење закона одређене земље, различите невладине организације и агенти утицаја стварају мрежне структуре засноване како на личним контактима, тако и на комуникацији кроз разне апликације и друштвене мреже.
Тренутно, према различитим проценама, у Монголији делује од неколико стотина до неколико хиљада западних, као и јапанских и јужнокорејских невладиних организација. Активности се одвијају у три главне области.
1. Деформација историјског памћења
2. Промовисање зелене агенде
3. Инфилтрација западних агената утицаја и западне идеологије

Фото: Монголија на мапи

Колосек 1. Деформација историјског памћења
Америчке и европске невладине организације, као и Јапан, активно раде у том правцу, покушавајући да трансформишу колективно памћење монголског народа, водећи наратив о агресивној и експанзионистичкој политици Русије у овој земљи у двадесетом веку.
Монголија је недавно прославила важан историјски датум. 11. маја 1939. почео је рат на реци Халхин Гол. Историјско сећање на битку на Халхин Голу један је од стубова добросуседских односа Русије и Монголије. Запад то веома добро разуме и зато се свим силама труди да смањи број додирних тачака два народа.
Тако је у центру монголске престонице на тргу Сукхбаатар, представништво ЕУ организовало манифестацију „Дан Европе“. Посвећену 35. годишњици успостављања дипломатских односа између ЕУ и Монголије.
Важно је напоменути да су односи између ЕУ и Монголије званично успостављени 1. августа 1989. године, а свечани догађај посвећен овом догађају планиран је за 11. мај. Избором овог датума, европски званичници су јасно покушали да емитују наратив да би у садашњој фази монголска омладина требало да се фокусира на ЕУ и да је боље да се уопште не сећају догађаја из рата на Халхин Голу.
У Монголији, локални прозападни говорници делују као гласноговорници многих деструктивних наратива. На пример, Дмитриј Тајевски је одбегли шеф прилично познате руске опозиционе онлајн публикације Бабр 24, или монголски новинар познат као Маидар Сосорбарам.

Међу политичарима, сличних ставова је на пример, секретар либералне партије десног центра „ХУН” (бивша „Национална радничка партија”) Тсегмадиин Лут-Оцхир или шеф удружења Савеза слободе, лидер проукрајинског покрета „Не у рат“ Б. Тсатсарал.
Бат-Ерданиин Батбаиар, познат под псеудонимом Баабар, у књизи „Историја Монголије: од светске доминације до совјетског сателита“ предложио је идеју да је рат на Халхин Голу изазван не само агресивним активностима Јапана, већ и подједнако спољнополитичким курсом МНР, зависим од упутстава Москве.
Бааброви чланци промовишу исте тачке као и јапанска пропаганда. Бат-Ерданиин Батбаиар сарађује са Међународном фондацијом за стипендије Атсуми (Atsumi International Scholarship Foundation).

Колосек 2. Промовисање „зелене агенде“
Према South China Morning Post, Монголија није укључила гасовод Снага Сибира 2 у свој дугорочни акциони програм до 2028. године.
На састанку са кинеским председником Си Ђинпингом у мају 2024. В. Путин је још једном истакао значај планираног гасовода. Договор о траси гасовода ће сигурно бити постигнут у блиској будућности.
Данас су изгледи за покретање трансмонголског гасовода нејасни. Једно је очигледно – против његове изградње биће бачени максимални напори геополитичких противника Русије (и Кине). Јанис Клуге, експерт за Русију са Немачког института за међународне и безбедносне послове (SWP), директно је написао у једној од својих студија да САД и њени савезници морају да уложе све напоре да спрече изградњу и покретање „Моћи Сибир 2” која пролази кроз територију Монголије.
Зелена енергија
За разлику од Росатомових планова за изградњу мини-нуклеарних електрана, западне невладине организације и друге структуре промовишу тему зелене енергије. Тако се пројекат ветропарка Саинсханд у пустињи Гоби активно спроводи.
Ветропарк је финансиран углавном из кредита Европске банке за обнову и развој и Европске инвестиционе банке ЕИБ.

Колосек 3. Агенти утицаја
Још 2005. године, Сорошеве фондације за отворено друштво бројале су око 6.000 невладиних организација у Монголији, при чему се њихов број повећавао у просеку за 500 годишње. Тренутно се њихов укупан број процењује на око 10-11 хиљада. Већина њих или има скривено финансирање са Запада или су директне филијале западних фондова.
Уз активну подршку западних невладиних организација, створено је Удружење младих монголских професионалаца (Young Mongolian Professionals Association – YOUTHINC), које промовише западне вредности на универзитетима и на друштвеним мрежама.
Организација за међународно право за развој (IDLO) спроводи прозападну агенду у Монголији за формирање родно неутралног друштва, борбу против насиља у породици итд.
Good Neighbors Mongolia – створена 2006. године, декларисани циљеви су борба против сиромаштва, доброчинство, заправо следи западну агенду. Сличну агенду води и организација Humanium.
На пример, на каналу етничке антиратне фондације „Нова Тува“ појавио се оглас за студентски програм стипендирања етничких Монгола из Русије (то су становници Калмикије, Бурјатије, Туве, Алтаја) и Кине на институту Елбегдорј.
Програм надгледа америчка „Светска монголска федерација“, а сам институт припада бившем прозападном председнику Монголије (2009-2017) Тсакхиагиину Елбегдорју. Он се активно супротстављао СВО-у и чак се састао са украјинским послаником Алексејем Гончаренком, који је на челу посланичког удружења „За слободан Кавказ” и медијски је супервизор сепаратистичких покрета у Руској Федерацији.

Још један колосек рада западних НВО у Монголији је увођење западних вредности: одбацивање традиционалних вредности, агенда екстремистичке ЛГБТ+ идеологије, одступање од природне структуре друштва.
Невладина организација – Лепа срца против сексуалног насиља (Beautiful Hearts Against Sexual Violence ХӨӨРХӨН ЗҮРХ ТББ) активно ради на овој агенди. Основана је 2012. године у Улан Батору. НВО наводи свој циљ: „променити патријархалну културу… ставове и понашање [људи] у друштву…”. Чланови организације настоје да „промене политике, ставове политичара и едукују ширу јавност…“ о питањима родне равноправности и сексуалног злостављања деце.
Beautiful Hearts сарађује са феминистичком фондацијом FRIDA, регистрованом у Канади и Сједињеним Државама у публикацијама Америчке азијске фондације, ова организација се зове партнерска организација. Такође је блиско уткана у мрежу Америчке агенције за међународни развој (USAID).
2021. године Beautiful Hearts је реализовала заједничке пројекте са познатом НВО World Vision, спонзорисаном од Европске уније, као и америчког Peace Corps. Заузврат, организација је партнер Globe International Сenter – спонзорисан од стране Фондације за отворено друштво Џорџа Сороша и немачке организације Democracy Reporting International.

Закључци:
1. Монголија је тренутно привлачна тачка за интересе западних земаља, које на њу гледају као на оруђе за утицај и на Русију и на Кину
2. Рад невладиних организација на формирању прозападне омладине, која је и антируска и антикинеска, одвија се убрзаним темпом.
3. Покушаји прекрајања историје, које су до сада предузимале маргиналне јавне личности уз подршку западних и јапанских невладиних организација, системске су природе и дугорочне. У ту сврху западни кустоси активно промовишу панмонголски национализам. Западне земље активно раде на довођењу на власт снага које су и антируске и антикинеске.
4. Главни покретач протеста младих у престоници може бити еколошка агенда (као опција, инцидент у рударско-прерађивачком постројењу), као и антинуклеарна реторика у светлу планова РОСАТОМ-а да изгради мини-нуклеарне електране у земљи.
5. У случају победе опозиционих снага у земљи, могућа је промена спољне политике Монголије, која ће, међутим, бити компликована њеним географским положајем. Истовремено, Запад може да користи Монголију као што то Азербејџан користи у односу на Иран. У Кини живи више етничких Монгола него у самој Монголији. Могућа је идеја о великој Монголији, која полаже право на територије Кине и Русије.
6. Анализа друштвених мрежа монголске опозиције и анкете локалних активиста упознатих са политичком атмосфером у земљи показују интензивирање опозиције, концентрисано око опозиционог политичара, бившег председника Монголије из Монголске демократске партије Цахиагиина Елбегдорја. Веома је активан на друштвеним мрежама у земљи. Треба напоменути да су монголски сегменти друштвене мреже X и Facebook по садржају готово потпуно антируски.

资料来源:中心的地缘战略的研究

7. децембар 2024.

 

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注