科学和社会

Драгана Трифковић: Концентрациони логор Дулаг-142

Презентација Драгане Трифковић на Међународној конференцији Руског историјског друштва „Битка за Москву (30. сентебар 1941. г. — 20. априла 1942 г.)“

Фото: Међународна конференција Руског историјског друштва „Битка за Москву (30. сентебар 1941. г. — 20. априла 1942 г.)“

одржана у Москви 13. децембра 2024. године

Брјански фронт у Другом светском рату формиран је 14. августа 1941. на споју Централног и Резервног фронта, за покривање брјанског правца. Брјанска област се нашла под ударом нацистичке армије, не дуго после директиве 16. септембра 1941. године, да се заузме главни град – операција Тајфун. До 19. септембра немачка команда је завршила план офанзиве за групу армија Центар. Хитлеров план предвиђао је заузимање главног града у прва три до четири месеца.

Фото: Брјански фронт, август 1941. 

Орловско-брјанска операција 30. септембар – 23. октобар 1941. је била одбрамбена операција Црвене армије као саставни део Московске стратешке одбрамбене операције 1941. године. Она се одвијала истовремено са Вјаземском одбрамбеном операцијом – као против-акција нападу немачких трупа на Москву. Напад на Брјанск изведен је са задатком да се пробије одбрана Брјанског фронта, опколе и униште његове трупе и заобиђе Москва са југа и југоистока. Током операције, надмоћне непријатељске снаге су опколиле јединице Црвене армије. Састав ударне снаге повећан је на 400 хиљада људи. Попуњена је резервама ОКХ (Oberkommando des Heeres), а пристигле су трупе са других сектора Источног фронта. До краја септембра, супериорност непријатеља над трупама Брјанског фронта у артиљерији била је 2,6 пута, у тенковима – 4,5 пута, у авионима 10-11 пута.

Црвена армија је зауставила напредовање Гудеријанове 2. тенковске групе и нанела велике губитке непријатељу. Преживеле јединице пробиле су опкоље и заузеле одбрамбене линије. Као резултат тога, по цену великих губитака, немачка офанзива на Москву је одложена више од две недеље. Ово је омогућило совјетским трупама да се прегрупишу и доведу резерве, укључујући и оне са Далеког истока.

У октобру 1941. године цела територија брјанског реона се нашла под нацистичком окупацијом. Црвена армија је напустила Брјанск 8.  октобра 1941. године, а индустријски и стамбени простори који се налазе на територији града били су на располагању немачкој окупационој администрацији, чија је једна од надлежности била да обезбеди услове за прихват и издржавање затвореника рата.

Фото: Нацисти у Брјанску испред железничке станице, август 1941. године (archive-bryansk.ru)

У селу Уритски (тада 3 км од Брјанска, данас Володарски крај града Брјанска), на територији ремонтног завода број 6 (стационарна аутомеханичарска радионица за оклопна возила) постројеног 1924. године, нацисти су формирали логор који су назвали Дулаг-142. Због опасности од ваздушних напада у јулу-августу 1941. године, погони и фабрике су евакуисани из Брјанска на исток у унутрашњост земље, тако да је ремонтни завод био пуст када су нацисти окупирали овај крај. На територији завода се налазило више зиданих објеката (22 објекта на 23 ha земље) који су служили као радионице и магацини (оклопна радионица, механичарска радња, продавница оружја, котларница, телефонска централа и др.) у које су нацисти почели да доводе прво заробљене војнике Црвене армије. У почетку је коришћен за држање заробљених војника Црвене армије који су транспортовани на принудни рад у Немачку, а затим и војно способних цивила (од марта 1942. године) – становника Брјанска и оближњих села – које су почели да доводе у логор за прогонство у Немачку на принудни рад. Такође циљ довођења цивила у логор био је да се очисте подручја са високом партизанском активношћу. Овај концентрациони логор је био транзитни (нем. Durchgangslager – транзитни логор). Слични логори постојали су и на територији Европе, где су држали пољске, француске, британске и друге заробљенике.

Фото: Совјетски заробљеници, Брест 1941. године (smolbattle.ru)

Заробљена војна лица из Пољске, Француске и других европских земаља у почетку су завршила на сабирним местима дивизијских заробљеника. Одатле су пребачени у транзитне логоре – „дулаге“ (нем. Durchgangslager – транзитни логор). Потом су заробљени војници и млађи команданти упућивани у логоре за ниже чинове – „сталаге“ (нем. Stammlager – главни логор), а официри – у засебне официрске логоре – „заставе“ (нем. Offizierslager). Из Сталага су ратни заробљеници могли бити пребачени у радне логоре или казнене логоре. Команда логора за ратне заробљенике формирана је као специјална јединица Вермахта. На првој линији фронта и у позадини војске обично су се налазили само прелазни логори, потчињени команди армија и армијских група.

У логору Дулаг-142 у Брјанску, затвореници су чувани у некадашњим магацинима у више од десет барака. У свакој од њих било је између 1.200–1.500 људи који су држани у нехигијенским условима на четвороспратним дрвеним креветима заражених инсектима. Војна лица и цивили нису одвајани. Како верује брјански истраживач историје Дулага 142 Павел Марченков, логор се првобитно налазио на територији комплекса совјетских војних складишта смештених на обалама Десне на периферији Црног моста (у Брјанску је ово место познато као галеријске шупе). Овај логор је  14. октобра 1941. године примио прву серију ратних заробљеника из брјанског котла од 16 официра и 1.149 војника. Према документима Војне команде 580. позадинског рејона немачке војске, 20. октобра број заробљеника у Дулагу 142 достигао је 66 официра и 31.228 војника. Следећег дана, 10.000 затвореника је пребачено у ново место заточеништва, које је постало територија ремонтног завода број 6 у селу Уритски. Од тада локације логора за ратне заробљенике у Брјанску појављују се у немачким извештајима као „Камп I” (галеријске шупе) и „Камп II” (територија ремонтне базе).

Фото: Ратни војни заробљеници у логору Дулаг – 142, октобар 1941. (archive-bryansk.ru)

Комисија за истраживање зверстава нациста утврдила је да је за време постојања Дулага 142 ту било држано око 80.000 ратних заробљеника и цивила. Од погубљења и малтретирања, епидемија и глади, 40.000 затвореника је умрло и сахрањено у масовним гробницама и јамама на територији логора. Нацисти су мучили и тукли затворенике без обзира на старост и пол. Дулаг-142 је функционисао две године до краја лета 1943. године.

Управа ФСБ Русије за Брјанску област скинула је тајност са архивских докумената о злочинима над затвореницима нацистичког логора „Дулаг-142“ средином 2021. године. Међу документима која су објављена 2021. године је акт комисије за утврђивање зверстава и штете коју су немачки окупатори нанели Брјанску, од 28. септембра 1945. године.

У њему пише: „Подругљиви став Немаца био је исти према свима који су завршили у овом логору за било какве „прекршаје” били су премлаћивани гуменим бичевима лишавани хране за узимање даске или ивера за кување, био је случај да је жена претучена на смрт јер је њено дете упало у тоалет који није био погодан за децу“, наведено је у документу.

Фото: Схема концентрационог логора Дулаг-142, 1942. године (archive-bryansk.ru)

Уместо гасних комора, у логору су створени нељудски услови за живот, што је довело до болне смрти људи. Према идентификованим документима, до 80% затвореника је умрло од глади, батина и заразних болести. У овом логору је обезбеђена исхрана: ујутру кипућа вода (чај) и сурогат хлеба, одрасли су добијали 200 грама, по детету 100 грама у пет сати увече такозване „баланде“, од интегралне хељде и брашна, без масти, за одраслу особу – 1 литар, по детету – пола литра. Таква исхрана је доводила до честих болести, а потом и смрти“, наводи се у објављеним документима на основу исказа сведока.

Фото: Цивили у логору Дулаг-142 (archive-bryansk.ru)

Пре овог времена, када су у логору били само ратни војни заробљеници, храна је била још лошија. „Давали су им некувану хељду или полусиров отпад од поврћа, што је изазивало стомачне болести, а понекад нису давали уопште ништа. Немци су немилосрдно стрељали ратне заробљенике, рекли су сведоци.

Бараке су биле пуне земље, влаге и хладноће. Штавише, заједно са живим људима, лешеви су лежали тамо неколико дана – једноставно нису имали времена да их изнесу. Због глади, прљавштине и хладноће избиле су епидемије заразних болести – укључујући тифус и дизентерију. Немци нису давали ни лекове ни храну за болесне.

Фото: Логорске бараке Дулаг-142 (archive-bryansk.ru)

Од овог режима прва су умрла деца предшколског узраста, затим одрасли, посебно старији. Дневно је најмање 100-150 лешева одвожено из логора на запрежним колима на депонију, наводи се у документима.

Из декласификованих материјала са суђења у Брјанску произилази да су од марта 1942. цивили довођени у логор у великом броју – тако су нацисти очистили територију фронта. У логору су завршавале читаве породице из оближњих села.

Читав део оптужнице на суђењу у Брјанску, одржаном 1945. године, са којег је такође скинута ознака поверљивости, био је посвећен нацистичким злочинима над цивилима и војним лицима у Дулагу-142.

Фото: Наредба команде логора Дулаг 142 од 3. јула 1942. године

Градској управи Брјанска о одузимању чизама и ципела од затвореника (archive-bryansk.ru)

Логор су чували не само нацисти, већ и одред обезбеђења 615. украјинског казненог батаљона, који је био у саставу казненог пука Десна. Документи са којих је скинута ознака тајности указују да је 615. батаљон формиран од ратних заробљеника украјинске националности, почевши од пролећа 1942. године.

 

Фото: Партизански доктор Миминошвили, заробљеник логора Дулаг-142 и запис на зиду логора

/сачувано је преко хиљаду записа (archive-bryansk.ru)

Такође, скинута је тајност са спискова Немаца који су служили у Дулагу-142 и учествовали у злочинима над ратним заробљеницима и цивилима. Како произилази из докумената, један од првих команданата логора Мартин Вајс је предводио добровољачки казнени пук „Десна“, у чијем саставу је био 615. украјински казнени батаљон.

„Поред тога што су затвореници у Дулагу 142 умирали од глади, тукли су их и стрељали. Командант Дулага, мајор Вајс, лично је стрељао око 200 ратних заробљеника и отприлике исто толико претукао на смрт. Немци су користили различите методе кажњавања ратних заробљеника. На пример, Јевреје и комунисте су везивали за стуб на удаљености од 1,5-2 метра један од другог и терали их на минска поља, где су гинули. Старице и жене са децом кажњаване су због неправилне употребе тоалета тако што су 2-3 дана стајале у хладној просторији без воде и хране. За поједени додатни комад хлеба, систематски су их тукли шипкама и терали да леже на леду. Затвореницима су одузете кожне ципеле, ходали су боси или у дрвеним кломпама“.

Због чињенице да је након ослобођења Брјанска на територији бившег логора поново почело да ради затворено војно предузеће (ремонтни завод 85), ова горка страница историје дуго је остала непозната широком кругу људи.

Фото: Татјана Стојановић, Ајнур Курманов и Драгана Трифковић испред споменика жртвама фашизма на територији бившег концентрационог логора Дулаг-142 у Брјанску (лична архива)

Након објављивања докумената настављен је рад на прикупљању доказа о нацистичким злочинима у оквиру пројекта „Без застарелости“. Такође на територији логора се врше ископавања како би се утврдиле све масовне гробнице које се ту налазе. Првобитно се мислило да се масовна гробница налази само испод споменика „Жртвама фашизма 1941-1943“ који је подигнут 60-тих година на територији бившег логора, али је установљено да постоји још десетине масовних гробница на територији бившег ремонтног завода тј. логора.

Током реализације федералног пројекта „Без застарелости“, који је спроведен по налогу председника Руске Федерације Владимира Путина, у Брјанској области су идентификована очувана историјска места некадашњег концентрационог логора Дулаг 142.

Фото: Дулаг 142, 1942. године (Центар документације савремене историје Брјанске области)

Дулаг 142 је јединствени објекат, први и једини комплекс некадашњег концентрационог логора на територији Руске Федерације, који је добио статус објекта од савезног значаја. У новембру 2022. године на 45. састанку руског организационог комитета „Победа“ председник Руске Федерације Владимир Путин подржао је идеју о стварању Музејско-образовног комплекса на месту некадашњег концентрационог логора. Музејско-образовни комплекс Дулаг 142 постаће опипљив доказ геноцида нациста над руским цивилима током Другог светског рата.

Фото: Изложбена поставка о концентрационом логору Дулаг 142 у Брјанску

资料来源:中心的地缘战略的研究

28. децембар 2024.

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注