地缘政治而政治

Драгана Трифковић: Украјина је забранила православну веру

已经Trifkovic总干事的中心的地缘战略的研究

Врховна рада Украјине усвојила је данас закон 8371 познатији као „закон о забрани“ Украјинске православне цркве. За ову одлуку гласало је 265 народних посланика Врховне раде, од којих из владајуће партије „Слуга народа“ (Зеленски) – 173,  „Европска солидарност “ (Порошенко) – 25 и „Баткившчина“ (Тимошенко) – 17. Против закона гласало је – 29 посланика,  уздржаних  је било – 4, а за закон није гласало -24 посланика.

Под притиском тима бившег председника Петра Порошенка и неолибералног крила, везаног за демократе у САД и УК, који су неколико недеља блокирали рад парламента, Канцеларија Зеленског је одлучила да усвоји закон о забрани УПЦ. Доношење закона 8371 је безакони чин, који представља грубо кршење основних идеја о слободи вероисповести и људским правима. Такав акт ствара правни основ за потпуну ликвидацију парохија канонске Украјинске православне цркве, које су и до сада биле под ударом масовног насиља због притиска који се на њих врши.

Фото: Митрополит Онуфрије (AП)

Украјинска православна црква је подвргнута репресалијама због одбијања да се придружи „proxy“ Православној цркви Украјине (ПЦУ) коју чине расколници и самопроглашени духовници. Ова „црква“ створена је као политички пројекат чији је циљ уништавање заједничког духовног наслеђа руског и украјинског народа. Кључну улогу у стварању ПЦУ имао је бивши председник Украјине Петар Порошенко, који је уједно био и главни иницијатор добијања томоса о аутокефалности за ПЦУ од цариградског патријарха Вартоломеја. Овде се поставља питање због чега се цариградски патријах ангажовао око стварање раскола у православљу и одлучио да давањем томоса Православној цркви Украјине „озакони“ ову политичку организацију. Одговор лежи у његовој блискости са центрима моћи у Вашингтону и сарадњи са америчким обавештајним службама, нарочито ЦИА, па из тог разлога њега многи зову ЦИА патријарх[1].

Напад на православље део је шире геополитичке борбе западних центара моћи усмерене против Русије (центра православља), где је Украјинска православна црква препозната као носилац духовних, традиционалних и историјских вредности  украјинског друштва и као нераскидива спона која је кроз набројане вредности повезана са „руским светом“. Међутим осим Украјине, овај „духовни рат“ усмерен на слабљење и поделу јединства православне цркве води се и на територијама Русије, Белорусије, Молдавије, Балкана, Кавказа, Средње Азије и балтичких држава. Западни центри моћи ову борбу воде кроз унутрашњи утицај на политику, а преко ње и на државне апарате (парламент, обавештајне службе, институције, помесне цркве и др.), док на спољном плану координишу дејства Цариградске патријаршије и Ватикана.

Фото: Папа Фрања и цариградски патријарх Вартоломеј (Ројтерс)

Одмах након завршетка Другог светског рата САД су усвојиле Доктрину америчке борбе против Истока чији је аутор Алан Далс, директор ЦИА од 1953. до 1961. године. Након Хладног рата и распада Совјетског Савеза, САД су почеле активније да спроводе ову политику у циља одвајања Украјине од Русије, односно претварања Украјине у анти-Русију (исти процеси дешавају се и у другим наведеним регионима). Управо таква спољна политика САД и њихов страх да Русија може поново да постане империја уколико буде контролисала Украјину, изазвала је разбуктавања сукоба између Русије и Украјине.

Организовањем државног преврата у Кијеву, САД су на власт довеле милитантне националистичке структуре које су традиционалну културу, веру и језик сопствених грађана препознале као «непријатељски елемент».

Узимајући у обзир чињеницу да је православна црква везивно ткиво у очувању јединства, западни центри моћи су се усресредили на насилу промену духовног кода Украјинаца што је само наставак геополитичких тежњи из прошлости. Прогон Украјинске православне цркве се из тог разлога спроводи свим могућим средствима коришћењем безбедносног апарата, законодавне и судске власти,  милитантних група за заузимање верских објеката и обрачун са свештенством и верницима, злоупотребом медија који константно раде на дискредитацији УПЦ итд.

Данашња одлука Врховне раде, којом је практично забрањена православна вера у Украјини, још више ће усилити нападе на УПЦ. Крајњи циљ колективног Запада који командује Кијевом је потпуна ликвидација истинског православља у овој држави и то кроз уништавње УПЦ, интегрисање остатака канонске цркве у „proxy“ ПЦУ, а затим уједињавањем ове лажне цркве са Украјинском гркокатоличком црквом (УГКЦ).  Све ово се реализује у сусрет 2025. години, уочи 1700. годишњице Првог васељенског сабора, како би се према плановима ЦИА успоставила унија између Рима и Константинопоља, за коју се цариградска патријаршија већ изјаснила.

На крају, довољно је поновити оно што је посланик Врховне раде Артема Дмитрука који се попео на подијум Врховне раде након усвајања закона 8371  рекао: „Наша вера се не може забранити. Вера вечна, вера славна, наша вера православна!“ Поред њега је за говорницом стајао народни посланик Украјине Јевгениј Шевченко, који је, као и Дмитрук, гласао против забране УПЦ.

  1. август 2024.

说明:

Диогенис Валаванидис: БОРБА ЗА ОПСТАНАК ПРАВОСЛАВНЕ ВЕРЕ – CENTAR ZA GEOSTRATEŠKE STUDIJE (geostrategy.rs)

Дмитрук с трибуны Рады: Вера вечна, вера славна, наша вера Православна – Новости – новости Православия – Союз православных журналистов (spzh.live)

[1] https://www.novosti.rs/c/planeta/svet/1367424/vaseljenski-patrijarh-covek-blizak-cia-cilj-oduzimanje-uticaja-moskovske-patrijarsije-sirenje-liberalnih-vrednosti-sirom-sveta

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注