经济

Драги Ивић: Престанак транзита руског гаса кроз Украјину

写的:德拉加Ivić

Више пута најављивано од стране Кијева. Првог дана 2025. године престаје дејство уговора с Гаспромом. На то су бурно реаговале поједине земље Југоисточне Европе које зависе од тог гаса. Рекло би се да ова необична трансакција (пословање између две државе које су у ратном сукоби), коначно добила свој епилог.

Споразум је потписан у последњем тренутку 2019. године од стране Гаспрома и Нафтогаса. Тада је био врло неповољан по Русију. У то време, Турски ток и Северни ток 2 који заобилазе Украјину били су практично спремни за коришћење. Турски ток још функционише, а зна се и судбина оба Северна тока.

Такође и гасовод Јамал-Европа, због изузетно русофобичног става Пољске, прекинуо је свој доток, а држава га је национализовала. Две главне линије кроз Украјину такође су обуставиле транзит. Кијев је одбио да испоручује руски гас преко мерне станице Сохрановка која се налази на територији Луганске народне републике.

Други, једини преостали Гаспромов ток, (преко Суџе) привремено су заузеле Оружане снаге Украјине током окупације дела Курске области и тамо су од деветог августа. Зашто је Суџа важна? Кроз њу је било могуће транспортовати два и по пута више гаса него кроз све остале проточне станице заједно.

Према речима Дениса Шмигала (премијера Украјине од 4. марта 2020. године) првог јануара 2025. године у седам сати и формално престаје транзит руског гаса кроз Украјину. Овај расплет је у Русији дочекан спремно.

države koje značajno zavise od gasnih igara

Фото: Државе које значајно зависе од гасних игара

Путин је изјавио да споразум с Кијевом неће бити продужен јер то украјинска страна не жели. Нису Руси ти који су одбили продужење уговора. На тај начин Украјина губи ренту од 700-800 милиона долара годишње. Гаспром је спреман да то претрпи.

Путин је при том прецизирао: ”То више није наш проблем; Украјина је та која је прекинула испоруку нашег гаса европским потрошачима. С једне стране, они Европљанима једу из руке (без њих Украјина не само да се не би борила, већ не би ни постојала), а с друге стране ствара им огромне проблеме прекидањем дотока нашег релативно јевтиног гаса”.

Шта би могло да се догоди већ првог јануара? Оно што је очигледно јесте да овај прекид дотока брине трезвене и прагматичне политичаре, као и представнике крупног бизниса. Могу настати велики проблеми у малој и сиромашној Молдавији, као и у формално проруској енклави Придњестровље.

У њему се налази Придњестровска главна централа (на обали Курчаганског лимана) која ради у саставу ”Интер РАО” (Российское акционерное общество ”ЕЭС России”). Она снабдева струјом и Тирасопољ и Кишњев, а ради на гас.

Ако престане доток гаса, могуће је прећи на угаљ, али шта да раде мали потрошачи који су практично сви везани за гас? Кога је то брига кад су глобалне игре у питању? Молдавија и Придњестровље већ су увели ванредну ситуацију у енергетском сектору. Мала Словачка такође веома негативно гледа на овај потез Украјине, јер ризикује да изгуби пола милијаде евра годишње транзитне накнаде.

Премијер Фицо је већ недвосмислено реаговао с неколико оштрих изјава које нису нимало непромишљене јер се тичу и војне помоћи Кијеву. Његова питања украјинском врху била су готово реторичка: ”Да пустимо да се цевовод осуши? У име чега? Не свиђају вам се Руси?

Видите, а они се мени свиђају.” Словаке, по свој прилици, мало ко шта пита, али они имају формална права у ЕУ. Стога је Фицо и дао неколико оштрих изјава, запретивши Кијеву затезањем, па и директним сукобом с Братиславом.

(Не)пристојна понуда
Онда је на површину избило оно што је требало да буде државна тајна, или бар далеко од радозналих медија, посебно америчких и британских. Словачки премијер предлагао је неколико шема помоћу којих је било могуће да се руски гас правно третира као неруски, али Кијев је то одбио. Блеф или потез више?

Према речима Фрица, који је украјинску страну назвао узурпатором јер гас није њен, а користи га као средство политичке уцене, Украјинци су му дали непристојну понуду: да му Русија до краја СВО даје бесплатно гас, с одлагањем плаћања.

tranzit gasa kroz ukrajinu

Фото: Транзит гаса кроз Украјину

Словачки премијер је разумно питао: ”Ко би био толико луд да нам да гас бесплатно, практично кредитирајући нашу привреду? Истина, лепи гестови добре воље као што су бесплатне испоруке руског жита афричким земљама још су у току, нису отказане, али жито Русија поклања у хуманитарне сврхе, као храну, а не као замајац афричке привреде. Надамо се да догађаји неће постати апсурдни, онако како предлаже Зеленски”.

Шта још може да се догоди?
Ток догађаја је свакако узнемиравајући: увео је много играча у игру и закомпликовао дугорочно ствари. Још није довршен договор о трансформацији руског гаса у ”азербејџански”. Међутим, супротно очекивањима Зеленског, резервисање украјинских транзитних капацитета није наишло на одзив на европским берзама, како су се Украјинци надали, сматрајући да имају добитну комбинацију!

На шта онда Кијев рачуна? По свему судећи Трамп ће појачати рад на пројекту наднационалног удружења ”Триморје” под покровитељством Пољске. Сетимо се да смо о Пољској писали као о играчу с клупе за резерве. Сад је, изгледа ,дошло време да утрче на терен.

Трамп је на свој начин ултимативно захтевао да европски корисници повећају обим куповине америчке нафте и гаса. При том је био врло јасан: ”Рекао сам челницима ЕУ да морају да надокнаде огроман дефицит с Америком куповином наше нафте и гаса у великим размерама. Иначе, подићи ћемо таксе по свим трговачким линијама”. Само тако.

То је охрабрило лоби пољских русофоба који су заговарали увоз течног природног гаса. У сенци проблема с транзитом руског гаса, почели су озбиљни преговори о стварању алтернативног источноевропског гасног чворишта, користећи огромна украјинска подземна складишта гаса.

То би трајно одсекло Русију од највећих европских корисника. О томе сведоче изјаве министра енергетике Украјине Николаја Колесника: ”Украјинска подземна складишта гаса и пољски течни природни гас могу остварити нов начин пословања, уместо да се ослањамо на руски транзит”.

Па нек кошта шта кошта…
Подсетимо шта је у оквиру овог пројекта интеграције с Југоисточном Европом планирано: треба да се изгради главна гасна инфраструктура од правца севера ка југу и назад, укључујући, између осталог део гасовода Јамал-Европа који је национализован од стране Пољске.

Том мрежом тећи ће регасификовани природни течни гас, а подземна складишта у Украјини биће коришћена за вишкове и резерве. У том пројекту стварно нема места за руски гас преко поменуте територије. То је логичан резултат руске спољне политике у односу на Украјину.

specijalni brod za tečni prirodni gas

Фото: Специјални брод за течни природни гас

Међутим, овај ”гасни одговор” од стране САД и Европе има и своју тамнију страну, о чему је наш портал писао у тексту ”Дупла цена коју плаћа Запад због сукоба у Украјини: Инфлација расте, десница узима власт”.

Запаљива тема
Очигледно је да су Руси, планирајући СВО, дугорочно узели у обзир све ове негативне елементе и да су већ имали план за овакву врсту ”одсецања” руског гаса од Европе.

Сетимо се договора са састанака БРИКСА, а не заборавимо ни то да ће Европа дефинитивно морати да плаћа много већу цену гаса, због своје русофобије и притиска САД од којих је вишеструко зависна.

При том не треба имати илузија шта све може да се током СВО догоди са складиштима гаса и транзитним правцима у Украјини. Дизање у ваздух чворишта у Суџи биће најмање изненађење.

资料来源: Više puta najavljivan od strane Kijeva, prestanak tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu očekuje se 1. januara 2025

2. јануар 2025.

 

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注