科学和社会

Милош Лазић: Зашто комплекс Генералштаба не сме да „падне“

Власт која се буса у груди српством и патриотизмом, уводи нове празнике и позива на традицију, активно ради на уништавању српске културне баштине и затирању историје, а на њиховој мети се сада нашла зграда Генералштаба. Она је део југословенске, али и српске историје, пуна симболике и њено уништење би био ненадокнадив губитак.

Зграду Генералштаба пројектовао је познати српски архитекта Никола Добровић и то је једино његово дело у Београду. Грађен је између 1956. и 1965. године. Грађевине су прављене од камена мркоцрвене боје из околине Косјерића и белих мермерних плоча са острва Брач у Хрватској.

И биографија самог Николе Добровића је занимљива. Рођен је у Печују, у Мађарској, заправо тадашњој Аустро-Угарској 1. фебруара 1897, студиро у Будимпешти и Прагу. Радио је и пројектовао у Чехословачкој, а потом се доселио у тадашњу Краљевину Југославију и то у околину Дубровника. Отишао је у партизане 1943. године, потом постао начелник Архитектонског одељења Министарства грађевина у тек ослобођеној, али сада комунистичкој Југославији. Био је први директор Урганистичког завода Беогада и главни архитекта града и вероватно се сада преврће у гробу због свега што се ради у престоници. Преминуо је у Београду 1967. године.

Локација на којој је изграђена зграда Генералштаба, како је већина Београђана и грађана Србије зна, није случајно изабрана и у њој има много симболике. Она се „наслања“ на касарну чувеног 7. пука војске Краљевине Србије, која је учествовала у једној од најкрвавијих али и најважнијих битака – освајању Кајмакчалана, што је био први ослобођени део тадашње Краљевине Србије после окукпације 1915. године. Освајање Кајмакчалана је била врло битна битка и припрема за касније пробијање Солунског фронта и ослобођење Србије. Осим легендарног 7. пука, у ослобађању Кајмакчалана су учествовали и четници Војводе Вука, који је у јуришу погинуо и његов споменик се налази у парку на Топличином венцу у центру Београда. Трећа тачка тог симболичног троугла је осматрачница са Кајмакчалана, то је она „гомила камења“ у Пионирском парку код Наодне скупштине. БИтка за Кајмакчалан је запамћена као једна од најбруталнијих и најсуровијих које је водила српска војска у Првом светском рату, а сам врх је назван „Капијом слободе“.


Касарна 7. пука Генералштаб Фото: Горан Срданов/Нова.рс
Иако идеолошки на потпуно супротној страни, комунисти су желели да наставе на неки начин светлу традицију српске војске, па је зато Генералштаб направљен управо на ивици тог симболичког троугла у центру Београда: касарна 7. пука – споменик Војводи Вуку – осматрачица са Кајмакчалана. Због тога је зграда Генелаштаба и Министарства одбране проглашена културним добром и била је на списку Републичког завода за заштиту споменика културе. Ипак, половином новембра, Влада Србије била је „вредна“ и противзаконито укинула заштиту делу архитекте Николе Добровића, да би на њеном месту био сазидан хотел.


Фото:БЕТА/АНА СЛОВИЦ
У НАТО бомбардовању 1999. године обе зграде су погођене и тешко оштећене, макар њихов видљиви део. Оно што грађани који пролазе Улицом кнеза Милоша не знају, је да постоји читав подземни комплекс испорд тог, видљивог и разрушеног дела. Наиме, Југословенска народна армија је од 1978. до 1981. године изградила четири подземна нивоа, површине 2.800 квадратних метара. Пројекат је коштао тадашњу Југославију око 35 милиона долара, али се, иако је била криза, није штедело. Тај простор је потпуно опремљен и заштићен, чак и у случају нуклеарног рата и ту је био центар везе, али и сала за колегијуме, опремљена за то време, најмодернихом техничкком.


Милан Мојсиловић Фото:Министарство одбране
Након разарања зграде, прво је уследило чишћење рушевина, а занимљив је податак да је јединица гарде, која је рачишћавала терен, однела сав вредан камен, одвојила га од бетона и сместила га на сигурно за будућу реконструкцију зграде. А реконструкцију је војска тражила и то прво тадашњи начелник Небојша Павковић, а потом и његов наследник Бранко Крга и сви будући начелници. Први и једини који то није тражио био је садашњи начелник Милан Мојсиловић.

Али, зграда Генералштаба није само вредан спомен обележје, како архитекти Николи Добровићу, тако и нападу НАТО на тадашњу државу. То је и историјски споменик, јер је на том месту, пре него што је разрушена сама зграда, на неки начин разрушена и држава чији је та зграда била симбол, Социјалистичка Федеративна Република Југославија – СФРЈ.

Планиран војни удар за спас Југославије
У марту 1991. године тадашња Југославија се ломила и распадала, тензије међу републикама су биле све веће. Да ствар буде још гора, догодио се 9. март и велике демонстрације опозиције против режима Слободана Милошевића. На крају је на улице престонице, пошто су у демонстрацијама убијени један демонстрант и један полицајац, послате јединице тадашње Југословенске народне армије. Ситуација се смирила, али се војсци допала та идеја о изласку на улице. За 12. март заказана је седница тадашњег Председнишва СФРЈ и то баш у Генералштабу, јер је тадашње руководство ЈНА дошло на „спасоносну идеју“ да војска изврши државни удар и тако смири тензије.


Борисав Јовић Фото: Медија центар Београд
Ипак, да би сачували неку врсту легитимитета и, вероватно избегли спољни притисак, био је потребан пристанак тог политичког тела, па је у Генералштабу одржана та седница, али у крњем саставу, јер представник Словеније, Јанез Дрновшек није дошао. Предлог о увођењу ванредног стања дали су тадашњи председник председништва Борисав Јовић и главнокомандујући ЈНА генерал Вељко Кадијевић. Али, одлука ипак није донета, за ванредно стање гласали су Бориав Јовић који је представљао Србију, Ненад Бућин који је представљао Црну Гору, Риза Сапунџија у име КиМ, Југослав Костић у име Војводине, (КиМ и Војовидна су биле аунтомомне покрајине Народне Републике Србије). Против су били Богић Богићевић који је представљао Босну и Херцеговину, Стјепан Месић који је представљао Хрватску и Васил Турпуковски у име Македоније. Непуна четири месеца касније Југославија се и формално распала и уследио је крвави рат.

Ипак, зграда Генералштаба наџивела је и распад државе чији је била један од симбола и распад војске чији се главни штаб налазио у њој, за многе симбол неке боље прошлости. Тешко оштећена у НАТО бомбардовању, питање је да ли ће преживети најновији напад ловаца на екстра грађевинске локације и велику зараду и оних који мисле да историја почиње од њих.

资料来源: Zašto kompleks Generalštaba ne sme da „padne“

19. децембар 2024.

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注