地缘政治而政治

Драгана Трифковић: Резолуција 1244 – ноћна мора Александра Вучића

已经Trifkovic中心主任为地缘战略的研究

Лошом и исхитреном одлуком да подржи Хилари Клинтон, као кандидата на председничким изборима у САД 2016. године, довела је Александра Вучића у крајње незгодну позицију. Он је у америчкој предизборној кампањи 2016. године био гост Клинтон фондације, када је подржао кандидатуру Хилари Клинтон са два милиона долара. Након победе Доналда Трампа на председничким изборима у САД, Вучић је покушао да релативизује своју подршку Хилари Клинтон и да истакне у први план контакте са политичарима из Трампове администрације. Иако покушава да превари јавност, није успео да превари себе. Александар Вучић би све учинио да може да избрише епизоду у којој седи на столици са усиљеним осмехом на лицу, док га Бил Клинтон цинично тапше по леђима. Да ствар буде гора, Доналд Трамп је више пута позивао специјалног тужиоца да испита криминалне делатности Фондације Клинтон за коју постоје основане сумње да је нелегалним путем стицала средства од којих је финансирала криминалне активности одређених групација. Иако још увек није дошло до судског епилога у том случају, ФБИ и даље води истрагу против Клинтонових, који су у међувремену оптужени за нове афере.

Недавни одлазак председника Србије у посету САД реализован је у циљу проналажења могућности да се приближи Трамповој администрацији, али и због његове личне промоције. У сталној потреби да себе представи као неопходног саговорника и на Истоку и на Западу, председник Србије користи исту врсту пропаганде којом себе на унутрашњем плану представља као неприкосновеног вођу. И на унутрашњем и на спољном плану он преувеличава своју улогу и своју величину, истовремено умањујући важност државе у чијем интересу би требало да ради.

Посету САД пратили су коментари режимских аналитичара и наручени текстови у домаћим и страним медијима, којима се истицала важност посете Вучића, малтене и за саме САД.

Сама чињеница да је састанак Вучића са државним секретаром САД организован на маргинама седнице УН која је посвећена Блиском Истоку, говори о томе да је за америчког званичника то био један у низу успутних сусрета који сваки званичник обави на великим скуповима. Да је за САД Балкан или Косово тако важно питање како Вучић тврди, сигурно би се потрудили да организују конференцију посећену управо тој теми. Такође, да је за САД значајно да чују шта Александар Вучић има да им каже, позвали би га да дође у званичну посету уз протокол који је уобичајен за дочек страних председника. Овако успутна кафа у неком ходнику зграде УН, даје утисак да друга страна и није превише заинтересована ни за ту тему, а ни за саговорника.  Присуство Тонија Блера у Њу Јорку са Александром Вучићем, само додатно потврђује такве сумње. Као што је познато, председник Србије је ангажовао бившег премијера Велике Британије, који је био један од најистакнутијих лобиста за бомбардовање Србије, како би преко његових дипломатских веза нашао подршку за такозвани план разграничења са Косовом. С обзиром на то да је он и овог пута био присутан у Њу Јорку, вероватно је преко његовог ангажмана уговорио састанке са званичницима САД.

Од америчких званичника нисмо чули ништа ново ни значајно као поруку након састанка са председником Вучићем, већ уобичајене формалне изјаве. Наравно сам Вучић је то интерпретирао на потпуно другачији начин, како би постигао задати циљ, а то је самопромоција.

С друге стране, из Вучићевих изјава у Њу Јорку може да се извуче доста „мудрих поука“. Једна од главних порука након састанка са Мајклом Помпеом коју је истакао Вучић је то да имамо подршку од Америке за „укидање такси“. Ради се заправо о царинама које су паралелне приштинске институције увеле на робу из Србије, али председник Србије не сме да их назове правим именом с обзиром на то да тврди како није увео границу између Косова и остатка Србије. Чињеница је да јесте увео класичну границу са царином, на којој се сада српска роба царини. Још смешнија је формулација да „ми имамо подршку за укидање такси“ с обзиром на то да ми таксе нисмо ни увели, већ приштинске власти царине српску робу према уредби (Одлука Владе Косова о увођењу царина од 100 одсто на увоз робе из Србије и Босне и Херцеговине) коју су саме донеле. Из тог разлога није логично да Вучић добија подршку да укине царину, јер је он није ни увео. Једини начин да то уради, био би да демонтира границу коју је инсталирао на основу договора са западним властодавцима. Али о таквом потезу председник Србије ни не сања. Он сам упорно понавља како је неопходно да разговори са Албанцима буду што пре настављени, иако се одвијају на штету Србије. То је поновио и у САД, па се стиче утисак да је председнику Србије више стало до тога да преда Косово, него самим Албанцима. Да није тако сада би имао чврсте разлоге да прекине разговоре који су вођени под окриљем Брисела због неуспеха, поништи претходне договоре и настави дијалог у оквиру УН. Међутим њему тако нешто не пада на памет, заправо не сме да му падне на памет, јер је обећао да ће потписати договор са Албанцима којим ће признати Косово као независну државу. То потврђује и његова изјава из Њу Јорка „није важна политичка цена коју морате да платите“. Заправо Вучић и овде манипулише појмовима као и у случају такси и царина, како би представио себе као жртву, а не кривца. Цена која треба да се плати је Косово и то је нешто што је он унапред преузео као обавезу, како би дошао на власт. Да ствари буду јасније, Косовом треба да платимо Вучићеву седмогодишњу диктаторску владавину, коју су он и његови сарадници искористили да се обогате на рачун државе. Поред тога као „бонус“ државу и народ који представљају, понижавају на све могуће начине, па је тако председник Србије још једном у Њу Јорку поновио како „Срби имају нежне уши и не воле да слушају ствари које имају везе са реалношћу, више воле оно што има везе са нашим митовима“. За председника Србије је изгледа Устав Србије над којим се заклео- мит, као и међународна Резолуција 1244 коју не помиње ни у сну. Можда ће једног дана изјавити и како је држава Србија мит и донети одлуку да је ликвидира.

Резултат слика за Vučić Pompeo

Фото: Вучић и Помпео у Њу Јорку (извор: Twitter)

Своју личну митологију – да је велики вођа и храбри јунак, државник светског ранга и лидер у региону, кротитељ лавова и освајач Трамповог поверења, пријатељ и Макрона и Ердогана, командант Вулинове војске и мудрац који до сада није ходао Србијом, спаситељ нације и покровитељ радикалског просветитељства, вођа навијача и мангуп из „Блокова“ – с друге стране не би мењао ни за шта.  Александар Вучић је у плану „разграничења“ који је договорио са Тачијем видео шансу да добије „нешто“ чиме би могао да манипулише, представљајући договор као велику победу. Суштински, он је спреман на то да поклони преко 10 хиљада квадратних километара територије Србије, а да заузврат добије натраг три села и то прогласи историјском победом.

Ипак, за остварење својих планова и митова, Александар Вучић и нема тако велике могућности као што мисли. Доналд Трамп има много озбиљније проблеме којима је посвећен, као што су трговински ратови, заустављање прилива имиграната, Блиски Исток и Азија. Чак не показује ни превелику заинтересованост за ЕУ, а Косово му је задња рупа на свирали. Тачи, који му је гарант са албанске стране, губи подршку и неће моћи да му издејствује тај велики успех да три села добије назад. Ангела Меркел, којој је обећао да ће Косово признати у постојећим границама, учиниће све да стопира „разграничење“.  И на крају крајева, шта год да потпише највећи му је проблем то што није убедио председника Руске Федерације да Косово треба да постане члан УН. Јер једини важећи и обавезујући међународно-правни споразум за решавање косовског питања је Резолуција 1244. Све друго што је потписано, а није у складу са тим документом, неко у СБ УН може да се оспори. Баш као „баксуз“ (с Вучићеве тачке гледишта) нови руски амбасадор свакодневно изговара ту чаробну бројку 1244, од чега председник Србије има ноћне море. Питање је и како би председник Србије објаснио државама које повлаче признање Косова, да је он сам лично решио да уради супротно. Ваљда тиме да не жели да им стаје на муку и доводи их у незгодну ситуацију?

Колико год сулудо изгледало, председник Србије и поред свега тога не одустаје од плана „разграничења“ и очигледно је да ће се до последње наде борити за могућност да добије три села натраг под условом да поклони све остало и призна Косово као независну државу. Да ли ће у томе успети, остаје нам да га спречимо.

 

26. Август 2019.

 

说明:

https://www.youtube.com/watch?v=gj7-V1ryQ8U

http://www.rtv.rs/sr_ci/politika/vucic-sa-pompeom-u-njujorku_1041627.html

https://www.slobodnaevropa.org/a/intervju-carls-kapcan/30106850.html

https://www.glasamerike.net/a/intervju-predsednika-srbije-za-glas-amerike-/5051479.html?fbclid=IwAR1nuzJczBKGyOFnzZYLh3lsPul02AZG-L0vv-BrKWyST_-swBkXOfxi4QQ

 

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注