经济

„СЕВЕРНИ ТОК 2“ ПУТ КА ОЖИВЉАВАЊУ„ЈУЖНОГ ТОКА“

Пише: Милош Здравковић

Пошто Немачка себе сматра довољно јаком да може да се успротиви Вашингтону, „Северни ток 2“ је ипак остварив. Иако се шире вести о потенцијалном оживљавању пројекта „Јужни ток“, чињеница је да ниједна европска држава још увек није признала Крим као руски регион – што је нужни услов за покретање пројекта „Јужни ток“.

На питање каква је енергетска будућност Европе и света, добићемо одговор врло брзо, већ наредних месеци. Једно је сигурно – ера фосилних горива није на заласку! Отуда долази упозорење из Сједињених Америчких Држава, да су у Вашингтону јако забринути због пројекта гасовода “Северни ток 2”. Американци сматрају да овај пројект представља претњу по њихову националну безбедност!?

Европска Унија је без излаза, јер као што је већ познато, уговор о преносу природног гаса кроз Украјину истиче 2019. године, а алтернативне путеве допремања гаса до Европе није могуће изградити без учешћа Русије, која је одлучна, да задржи статус главног снабдевача гасом.

“Северни ток 2” је пројекат изградње гасовода капацитета 55 милијарди кубних метара гаса годишње, чија траса ће ићи из Русије у Немачку кроз Балтичко море. Претпоставља се да ће траса по морском дну, као и тачка укључења у немачки систем за транспорт гаса, бити исте као и за први „Северни ток“, који је пуштен у рад 2011. године. Када овај пројекат буде реализован, Немачка ће постати главни центар за расподелу руског гаса у Европи – што ће у суштини омогућити да се одустане од испоруке гаса преко Украјине, тако да ће Кијев остати без транзитних такси које сада наплаћује, а уз то поткрада Русију и у огрмном је дуговању за сопствени гас.

Током недавних расправа у Европском парламенту, представници министарства енергетике Украјине и „Нафтогаза“ су критиковали „Северни ток 2“ и апеловали на милост Европљана. Нешто раније, на Централно-европском форуму о гасу у Братислави, представник „Газпрома“ је поменуо да постоји могућност поновног покретања пројекта „Јужни ток“ у новом издању – и то преко Крима. Он је навео да Русија има право да нађе пут за извоз гаса са најмањим ризиком непоштовања споразума, али да сигурно неће подржати пројекте који заобилазе територију Руске Федерације и „Газпрома“, као главног управљача тим пројектима.

Такве изјаве су више него добродошле државама Јужне Европе – а да заиста постоји могућност да ће Јужни ток поново оживети, сведочи и љутња осталих Европљана на Немце и Немачку, која је искористила притисак владе САД на Бугарску да одустане од „Јужног тока“. У међувремену, „Северни ток“ и његов продужетак функционишу добро. Како год, Русија покушава да пронађе пут који ће заобићи Украјину и Турску. Штавише, премијер Бугарске Бојко Борисов је незванично споменуо оживљавање пројекта.

Сироту Бугарску само гуркају тамо-вамо. Борисов је у децембру истакао да је разлог отказивања пројекта било наређење из Брисела. Руски председник је свестан да Бугарска као чланица ЕУ мора да испуњав све захтеве Европске комисије и да се повинује режиму санкција.

Како год – милијарде долара за транзитне такеи неће добијати Бугарска и Мађарска, него Немачка. Поред тога, практично ће сав руски гас стизати у Европу преко Немачке, што ће немачким компанијама за транспорт гаса обезбедити стабилан прилив средстава у неколико наредних деценија. Бугарска, Грчка и Италија као учеснице „Јужног тока“ немају толики значај да би могле издејствовати неку одлуку која је у супротности са општом политичком линијом, а Немачка то може.

Зашто је Бугарска тако грозничава? Зашто Брисел упорно намеће своју вољу и зашто је Вашингтон толико нервозан? Русија је одлучна у намери да доставља гас Европи и намерава да учврсти свој положај на енергетском тржишту – што нимало не одговара интересима САД. Зато су САД „притисле“ Бугарску да одбаци „Јужни ток“. Затим су утицале на Турску да одбаци „Турски ток“. САД су почеле са испоруком течног природног гаса у Европу (по двоструко вишим ценама због великих транспортних трошкова) и не одговара им да неко други допрема гас у Европу. Некадашњи кандидат за председника САД Џон Мекејн из редова републиканаца овакву ситуацију образлаже тврдњом да слобода има своју цену. Само што у овом случају нико не пита шта је то слобода!

Међутим, „Северни ток 2“ је ипак остварив, пошто Немачка себе сматра довољно јаком да може да се успротиви Вашингтону. Та иста Немачка је више него свесна које све погодности руско-немачки цевовод доноси. Међутим, треба додати чињеницу на коју указује агенцијиа Ројтерс – поставља се питање колико ће тог гаса уопште стићи у Европу. У Азији, где је потражња у порасту и где ће гас вероватно поскупети, Русија има алтернативу за свој гас.

С друге стране, Вашингтон је потпуно свестан да ће такав след догађаја само ојачати положај Немачке у Европи и да ће Берлин постати самосталнији. Ако се још и обновљени пројекат „Јужни ток“ укључи у ову причу, САД неће имати шта да траже са својим гасом.

Истовремено, студије о енергетици указују на то да више од 50 милиона људи у Европској унији мора да бира између куповине хране и плаћања рачуна за струју (www.globalresearch.ca). Бугари су у најтежој ситуацији, пошто код њих овај проблем има чак 40% становништва. У цивилизованој држави као што је Велика Британија дешава се да велики број људи умире сваке године од хипотермије, јер је грејање домова на струју изузетно скупо.

Немачка је додатно мотивисана за набављање руског гаса, јер Зелена партија која даје подршку Меркеловој, намеће потребу за затварањем нуклеарних електрана. То је наравно нонсенс, али битно отежава изградњу нових реактора, који су неопходни немачкој индустрији у експанзији.

Немачка савезна влада планира да у потпуности напусти пројекте изградње нових нуклеарних електрана, мада многи енергетски експерти не верују у тај план. Чињеница је да соларни генератори и ветрењаче не могу да надокнаде толику количину енергије. 

Исти притисци се јављају и у остатку Европе и Јапану (последица Фукушиме), што додатно ојачава преговарачку позицију „Газпрома“. Другим речима, „фосилна горива“ у Европи и свету задржавају примат. Према „Газпрому“, “Северни ток 2” треба да буде завршен до краја 2019. године.

Председник Међународне гасне уније, Жером Ферије, рекао је још 2014. године да Европа не може да опстане без руског гаса и да не постоји алтернатива. Иако се шире вести о потенцијалном оживљавању пројекта „Јужни ток“, чињеница је да ниједна европска држава још увек није признала Крим као руски регион – што је нужни услов за покретање пројекта „Јужни ток“. Ипак, не може се искључити чињеница да би потребе Јужне Европе и Бугарске за гасом могле да превазиђу све политичке факторе.

Остаје нам да видимо шта ће нам време донети. Да ли је балканским политичарима пречи интерес сопствених држава и народа, или пак охрабрења из Вашингтона? Ова опаска се наравно не односи на премијера Мађарске Виктора Орбана.

10. мај 2016.

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注