地缘政治而政治

Срби са КиМ: У 2020. људи су изгубили последње остатке поверења у Вучићеву власт

Пише: Марко Јакшић за ИА РЕГНУМ

2020. година завршава се за Србе на Косову и Метохији а нарочито за Србе на северу не много весело. Пре десетак дана, без обзира на упорна понављања председника Србије да језеро Газиводе и хидроцентралу неће препустити сепаратистима, он је то ипак њима предао. Оно што је важно да се напомене јесте да је кредит за изградњу овог хидро система у који спада 40 км канала, хидроцентрала и језеро Газиводе изграђен кредитом који је Република Србија пре више од 30 година узела од Међународног монетарног фонда. На преговорима у Бечу 2008. године немачки политичар Волфганг Ишингер понудио је српској делегацији да Приштина преузме на себе даљу отплату кредита. Српска делегација коју су предводили Тадић и Коштуница је то одбила и Србија је отплатила цео кредит и тиме постала титулар овог хидро система. Зато се и поставља питање : одакле право председнику Србије да имовину грађана Србије односно државе Србије предаје сепаратистима ? Народни покрет Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“ је у више наврата затражио од председника Србије да дâ јасан одговор да ли је он овај хидро систем поклонио или продао властима у Приштини. Ако је поклонио, зашто је то урадио, ако га је продао, где је новац од те продаје?

Представник немачког министарства спољних послова је ово уступање поздравио, а што није случајно јер је управо тих дана Немачка са 100 милиона евра исфинансирала интеграцију електро-енергетског система самопроглашене републике Косово и Албаније. Ова нова енергетска ситуација показује да председник Србије енергетски систем у јужној српској покрајини није препустио само Приштини, него и Тирани.

Нажалост, ово није једина демонтажа српских институција у јужној српској покрајини. Уназад неколико година председник Србије је сепаратистима у Приштини препустио и полицију, и цивилну заштиту, и телекомуникације, успоставио класичну границу између самопроглашене републике Косово и Републике Србије… Посебно је бизарно да је Београд, опет кроз позив председника Србије, и правосудни систем Републике Србије препустио властима у Приштини. Чак је приморао српске судије и тужиоце да положе заклетву испред ратног злочинца Хашима Тачија који се налази у суду у Хагу и на темељу устава самопроглашене републике Косово.

У овој 2020. години Срби су доживели и тзв. Вашингтонски споразум. Овим споразумом Београд се обавезао да више неће лобирати да се повуку признања самопроглашене републике Косово и такође да после годину дана од потписивања споразума неће ометати пријем самопроглашене републике Косово у међународне институције, па и у УН. Чланом седам овог споразума Србија се такође обавезала да ће министарству за енергетику САД препустити газдовање над хидроелектраном и језером Газиводе. Али ваљда пошто је Трамп изгубио изборе председник Србије је помало шибицарећи, сада тај исти хидро систем препустио Немцима, односно Приштини. Још је необичније да су после Вашингтонског споразума пуних месец дана језеро Газиводе и хидроелектрана носили има Доналда Трампа. То су иначе објавили и српски и страни медији.

2020. година је такође протекла у настојању председника Србије да изврши тзв. размену територија између самопроглашене републике Косово и централне Србије. Преговоре је водио са сада већ ухапшеним ратним злочинцем Хашимом Тачијем у Паризу, Њујорку и неким другим тајанственим местима. Подршку за ову непринципијелну трговину „наше за наше“ наравно није имао ни од грађана Србије, а такође ни у званичном Уставу Републике Србије. Чак и неки међународни фактори, опет свако из својих разлога, нису били за ову размену територија. И Русија је била против тога имајући у виду да Резолуција 1244 СБ то не предвиђа.

И кад смо већ код Резолуције 1244, мора да се нагласи да је то правни документ којим се гарантује целовитост државе Србије које су потписале све сталне чланице Савета безбедности. Током своје владавине, нажалост, од председника Србије никада нисмо чули да он говори о Резолуцији 1244. На последњој заједничкој конференцији са руским министром спољних послова од десет минута колико је говорио шеф руске дипломатије, више од половине времена причао је о Резолуцији 1244. Председник Србије, доследан себи, опет Резолуцију 1244 није споменуо. Чак напротив, много пута је поновио да Србија на Косову нема ништа. Додуше, председник Србије није говорио ни о многим другим стварима које су у интересу Републике Србије. Ни о повратку 250 хиљада протераних Срба, ни о имовини Републике Србије у јужној српској покрајини, ни о испуњавању главне тачке из Кумановског споразума из 1999. године о повратку хиљаду војника и полицајаца у јужну српску покрајину. Ово су за председника Србије табу теме. Као што је и за њега мисаона именица да прогласи јужну српску покрајину окупираном територијом.

2021. годину Срби дочекују са зебњом и стрепњом и у суморном расположењу. Срби са Косова и Метохије се боје да ће председник Србије Приштини препустити и остале српске институције као што су здравство, просвета, социјала…

Председник Србије обећава да ове институције неће препустити Приштини. Међутим, да ли се њему више може веровати?

3. јануар 2021. 

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注