Међународна конференција: Црква и расколи, злоупотреба религије у геополитичке сврхе

Центар за геостратешке студије организовао је 30. јуна 2025. у београдском Пресс центру Међународну конференцију под називом: „Црква и расколи, злоупотреба религије у геополитичке сврхе“.

已经Trifkovic, генерални директор Центра за геостратешке студије, Србија, говорила је на тему „Патријарх Вартоломеј, саучесник светских моћника у нападу на Православље“. Она је истакла да је Патријарх Вартоломеј I поборник и наследник идеје о уздизању Цариградске патријаршије кроз доследно уништавање помесних цркава, која потиче од патријарха Мелентија Метаксакиса. Критикујући стварање раскола у Православљу, она је напоменула да је „Прогон и страдање Украјинске православне цркве узрокован директном интервенцијом патријарха Вартоломеја, на чијим рукама је крв страдалих епископа, свештеника и верника Украјинске православне цркве“.

Фото: Драгана Трифковић, генерални директор Центра за гесотратешке студије

У завршном делу говора Трифковић је закључила „Вартоломеј I, који је желео да стекне славу као обновитељ канонског поретка, и ујединитељ хришћана, ући ће у историју као саучесник у нападу на Православље и прогону својих једноверника. Неопходно је да се предузму најодлучније акције против Вартоломеја и да се отворено разоткрије његово антиканонско деловање, јер је очигледно да он неће престати са спровођењем својих агресивних подухвата“.

Драгана Трифковић обавестила је јавност да јој је на захтев Грчке забрањен улазак у Шенген зону на три године, чиме су противзаконито нарушена њена основна људска права и да иза таквог поступка Грчке стоји директно патријарх Вартоломеј који ће морати да одговора пред Европским судом за људска права.

Украјинска православна црква припремила је за конференцију видео под називом „Отимање храмова УПЦ од стране радикалних националиста“, у којем је приказано насиље припадника ПЦУ над овом, једином канонски признатом црквом у Украјини.

Видео снимак отимања храмова УПЦ од стране припадника ПЦУ и радикалних екстремиста

Након тога директор Центра за геостратешке студије Драгана Трифковић прочитала је обраћање Његовог Високопреосвештенства митрополита запорошког и мелитопољског Луке под називом „Апел архијерејима Помесних Православних Цркава

Његово Високопреосвештенство митрополит запорошки и мелитопољски Лука истакао је у Апелу да је у јануару 2019. године, цариградски патријарх потписао томос о аутокефалности за новостворену организацију, коју је назвао „Православна црква Украјине“. „Једним потезом пера, легализоване су структуре које је цела породица православних цркава, укључујући и цариградску, признала као неканонске. То је учињено против воље и жеље милиона православних Украјинаца, верне деце Украјинске православне цркве, који су више пута тражили од првојерарха, који се налази у Истанбулу, да не предузима такав корак, јер ће такве акције неизбежно довести до још већег раскола у православљу у Украјини, као и директног напада на канонску Украјинску православну цркву. На нашу велику жалост, поглавар Фанара није никога послушао. Као резултат тога, у црквеној сфери Украјине је избила катастрофа, која се проширила на целу Православну Цркву“, истакао је митрополит Лука.

Фото: Његово Високопреосвештенство митрополит запорошки и мелитопољски Лука

Он је напоменуо да су се представници УПЦ више пута обраћали патријарху Вартоломеју са захтевом да се окончају пљачкашке акције његове „духовне деце“ из „Православне цркве Украјине“. „С обзиром на то да овакви захтеви упућени предстојатељу цариградске цркве раније нису били услишeни, позивам вас, драга браћо у Христу, да подигнете свој глас у знак подршке нашој Цркви!“, истакао је митрополит Лука.

Диогенис Валаванидис, председник Центра за заштиту хришћанског идентитета говорио је на тему „Широм отварање врата Антихристу“. Он је у свом говору критиковао антихришћански дискурс бриселске бирократије. „Посебну тешкоћу ствара и суочавање са реалношћу, у којој нас највиши политички ауторитети ЕУ (Европске уније), у првом реду председник ЕК (Европске комисије) Урсула фон дер Лајен, убеђује да се постојаност европске културе и цивилизације баштини на темељима Талмуда, који представља најпознатије дело јеврејске литературе од првих векова хришћанске ере, и данас у којем су хришћани окарактерисани као «омрзнута секта», док је опис лика Исуса Христа богохулно изопачен. Недвосмислено, на овај начин се покушава променити генетски код и лична карта народа Европе“, истако је Валаванидис.

Фото: Диогенис Валаванидис, председник Центра за заштиту хришћанског идентитета

Он је известио јавност и о томе да је «Центар за заштиту хришћанског идентитета» из Београда 16. маја упутио поновни јавни апел Цариградском патријарху Вартоломеју I за спас јединства Православне цркве. „У апелу је указано на превасходну чињеницу, да је реализација разарања јединства Православне цркве отпочела са нападом на канонску Украјинску православну цркву, за коју је касније Украјински парламент изгласао закон о забрани  деловања, што у ствари и јесте последица давања Томоса, од стране Цариградске патријаршије о аутокефалности расколничкој Православној цркви Украјине“, напоменуо је Валаванидис.

Виктор Жосу, главни уредник портала православних новинара „Традиција“ из Молдавије говорио је на тему „Црквени раскол у Молдавији: између политике и етнофилетизма“. Жосу је напоменуо да је раскол у Молдавији почео 1992. године, када је мала група свештеника из Молдавске митрополије Московске патријаршије, почела да се групише око викарног епископа белтског, Петруа Педураруа. „Њихову активност су подстицали политичари. Тако је Народни фронт Молдавије директно надгледао процес раскола. Његови представници су такође учествовали на састанцима свештеника, на све могуће начине их позивајући да се одвоје од Руске православне цркве. Истовремено, Народни фронт је био националистичка организација, која се већ тада залагала за уједињење Молдавије са Румунијом. Румунска православна црква је крајем 2007. године основала четири епархије у оквиру такозване Бесарабске митрополије, што је добило своју оцену не само од Московске патријаршије, већ и од других Помесних Цркава“, нагласио је Жосу.

Фото: Виктор Жосу, главни уредник портала православних новинара „Традиција“ 

У закључном делу свог говора Виктор Жосу је говорио о важности предстојећих парламентарних избора у Молдавији који треба да се одрже у септембру ове године. „Ако се као резултат тога сачува актуелна власт, може бити донет закон којим се забрањује Православна црква Молдавије ако не прекине канонске везе са РПЦ. Али разумемо да прекид канонских веза значи улазак у раскол“, закључио је Жосу.

Горан Игић, дипломирани филолог за српски језик и књижевност, православни публициста из Србије говорио је на тему „Утицај Антонија Јеркова на расколе на канонској територији СПЦ“. Он је истакао да је: „Антонио Јерков и у случају Хрватске православне цркве током периода НДХ, и у случају Македонске православне цркве након Другог светског рата деловао разбијајући територијално-канонски поредак Српске православне цркве, при чему он није православне вере, него је римокатолик, који се мешао у унутарправославна питања на један софистициран начин уз подршку не само Ватикана, него и политичких власти у Београду“.

Фото: Горан Игић, дипломирани филолог за српски језик и књижевност, православни публициста

У наставку свог обраћања Горан Игић је изнео став да верује да је исхитрено признање аутокефалности Македонске православне цркве 5. јуна 2022. Српска православна црква донела под политичким притиском. „Не слажем се са изјавом српског патријарха Порфирија коју је дао почетком маја ове године у интервјуу руском православном порталу Богослов.ru, када је рекао да „историјски, у канонском погледу, епархије на територије данашње Северне Македоније никада нису припадале Српској православној цркви, осим у периоду од 1920. до 1965/6/7. године.“ Истине ради, треба рећи јавности, да је Скопска епархија најкасније у доба краља Милутина  била део српске Пећке архиепископије, јер је краљ Милутин пребацио престоницу у Скопље. Полошка или Тетовска епархија, затим Дебарска епархија, Лесновска епархија све су још у време Немањића биле у саставу СПЦ“, закључио је Игић.

Татјана Стојановић, војни коресподент и новинар у Русији, представник Евроазијског форума новинара из Србије, говорила је на тему „Тенденциозно уништавање Цркава у руском пограничју“. Она је истакла „У току бојевих дејстава у пограничним областима Русије, посебно у Курској области у коју су Оружан снаге Украјине извршиле упад, православне цркве и манастири многократно су били коришћени у војне сврхе, што је довело до њиховох разарања и скрнављења. Ова дејства изазвала су осуду како од стране религиозних организација, тако и од стране међународних посматрача.

Фото: Татјана Стојановић, војни коресподент и новинар у Русији

Украјинска војска с једне стране користила је цркве као војне објекте, са друге стране циљано их је рушила и уништавала. У првом случају у црквама су размештани пунктови за управљање беспилотним летелицама, складишта оружја и медицински пунктови. Украјинска команда руководила се при томе мишљу да руска војска неће наносити ударе по религиозним објектима“.

Татјана је цитирала речи америчког православног свештеника Серафима Бела који сада служи у Русији „Један од подтекста преврата који су Американци организовали у Украјини 2014. године било је коришћење УПЦ против Русије. Први корак био је покушај да се она одвоји од Московске партијаршије. То није успело. Али пошло им је од руке да изврше притисак на патријарха у Константинопољу и он је створио такозвану Православну цркву Украјине (ПЦУ)“. Стојановић је закључила да уништавање и скрнављење православних храмова од стране украјинске војске у руским пограничним областима није само ратни злочин, већ и део идеолошког и цивилизацијског сукоба.

Тамаш Секереш, дипломирани филолог и геополитички аналитичар из Бугарске говорио је на тему „Улога Бугарске православне цркве у савременој политици на Балкану“.

„У савременом контексту моралног посрнућа, глобалистичког притиска и геополитичких сукоба, Бугарска православна црква поново добија своју природну улогу духовног стуба бугарске нације и потенцијалног балансера у православном свету“, истакао је Секереш. Он сматра да је „Категорично одбијање учешћа на Критском сабору 2016. године био јасан знак неслагања БПЦ са папистичким покушајима фанарског патријарха Вартоломеја да централизује православни свет. Овим се Бугарска православна црква придружила Руској православној цркви, Српској православној цркви и Антиохијској цркви у такозваном Традиционалистичком православном блоку“.

Фото: Тамаш Секереш, дипломирани филолог и геополитички аналитичар

„Избором патријарха Данила 2024. године, Бугарска православна црква је добила духовног вођу са јасно израженим православним конзервативизмом. Патријарх је познат по категоричним изјавама против екуменизма и либералне теологије, подржавању саборности и каноничности као темеља православне јерархије и моралној чврстини и духовној трезвености у својим јавним порукама. Он је симбол традиционализма без фанатизма и духовне борбе без политичке сервилности“, закључио је Секереш.

Dane Čanković, председник „Српског народног покрета – Избор је наш“ из Републике Српске говорио је на тему „Фанар на истој страни оних који разарају религију“. Чанковић је истако да „Све већи број грчких медија у последње време пише да је патријарх Вартоломеј направио велику грешку давајући томос украјинским расколницима и да сада те чињенице постаје свестан и званични Фанар. Вартоломеј тражи начин да исправи своју грешку која је веома нарушила његов ауторитет на међународној арени. Вартоломеј почиње да признаје чињеницу да пројекат стварања некаконске структуре у Украјини није успео, јер Украјинци нису оправдали његове жеље и планове“.

Фото: Дане Чанковић, председник „Српског народног покрета – Избор је наш

Он смaтра да је „Негативна пракса давања томоса украјинским расколницима покушана да буде пренесена на балтичке земље , где су неки расколници видели могућу шансу за формирање нових расколничких структура у овим земљама по украјинском сценарију. Садашња ситуација јавно показује апсолутну исправност одлуке Српске патријаршије и патријарха Порфирија који су од самога почетка указивали на погрешност одлуке патријарха Вартоломеја да украјинским расколницима поклони томос о самосталности“, нагласио је Чанковић.

„Вартоломеј видевши погрешност својих одлука, које су разбиле јединство православних цркава покушава да преко других помесних православних цркава исправи катастрофалну ситуацију и због тога озбиљно размишља да повуче томос од украјинских расколника“, закључио је Чанковић.

资料来源:中心的地缘战略的研究

Снимак конференције: Међународна конференцијa: Црква и расколи, злоупотреба религије у геополитичке сврхе

1. јул 2025.

 

滚动至顶部