科学和社会

Брјанск поново под огњем нациста

Приредила: Драгана Трифковић

Брјанск је област у западном делу Русије на граници са Украјином и Белорусијом. Истоимени град Брјанск носи јединствену титулу града партизанске славе. Партизански покрет на територији Брјанске области, тада у саставу Совјетског Савеза, настао је током Другог светског рата, односно Великог отаџбинског рата (руски назив) 1941-1945. Разлог за то био је низ тешких пораза совјетске армије 1941. године, када је већи део ове територије био окупиран, а у окружењу су  се налазили бројни „котлови“, у којима су биле заробљене стотине хиљада совјетских војних лица. Многи од њих су погинули, многи су били заробљени, а неки су успели да се ослободе. Управо они који су успели да побегну из заробљеништва почели су да формирају прве партизанске одреде. Што су окупатори испољавали више нељудскости у понашању, то су партизански одреди јачали. Тако је Брјанска област постала највећи центар партизанског покрета.

Иако Брјанск чува сећање на велика страдања које је становништво преживело током Другог светског рата, читава историја тих догађаја није до краја разоткривена.

Крајем 2019. године у Брјанској области је пронађена нова масовна гробница у Жуковском реону. То се десило на основу мемоара Тамаре Михајловне Фролове, која је пре више од 70 година постала очевидац погубљења. На месту које је она назначила по сећању, почела су истраживања. У проналажењу гробнице помогла је учитељица историје Ирина Гакова и њени ученици.  Установљено је да се у неколико јама налазе људски остатци са рупом од метка у предњем делу лобање. Истраживачки тим је обавестио надлежне органе власти, који су покренули истражни поступак.

Такође прошле године је у граду Брјанску отворено гробље бившег немачког логора за ратне заробљенике. Истраживања су и даље у току.  Територија на којој се налазе масовне гробнице је 53 хектара. Према доступним подацима, кроз Дулаг-142 је прошло до 80 хиљада совјетских грађана за 2 године, од којих је половина умрла. Укупно је на окупираној територији Совјетског Савеза током рата било 40 дулага. У нацистичкој Немачкој постојало је 14 хиљада логора разних профила: логори смрти, логори за војнике и официре, али најбројнији су били транзитни логори чији назив је дулаг (скраћеница од немачког назива Durchgangslager- транзитни логор за ратне заробљенике). Иако само име транзитни логор не звучи застрашујуће, у њима није умирало мање људи него у логорима смрти.

ФСБ је поделио податке из архиве, из којих произилази да су затворенике чували локални саучесници нациста и одред 615. украјинског казненог батаљона, који је био у саставу добровољачког пука колаборациониста Десна. Судећи по дубини на којој се посмртни остаци налазе, истраживачи су схватили да људи нису заиста сахрањени. Тела су лежала у неколико слојева. Из докумената регионално архива Брјанска, произилази да је концентрациони логор радио од 1941. до 1943. године.

Садашња истрага није прва у историји Дулага-142. После ослобођења Брјанске области, у свим регионима су створене државне комисије за проучавање зверстава окупатора. Већ тада се помињала цифра од 40 хиљада мртвих. Према сведоцима који су преживели боравак у логору, свакодневно је умирало између 200 и 250 људи. Међу најчешћим болестима преживели војни лекар је назвао едематозну болест од гладовања, туберкулозу и тифус.

Durchgangslager – транзитни логор №142, новембар 1941 г. 

Фото из личног архива Павла Марченкова. archive-bryansk.ru, bryanskobl.ru

У сведочењу које су објавили архивисти из Брјанске области, доктор Миминошвили је описао концентрациони логор на следећи начин: „около је била двострука жичана ограда, а сама територија је била преграђена многим оградама од бодљикаве жице. Немци су затворенике хранили трулим месом и неољуштеном хељдом, услед чега су затвореници масовно оболели од гангрене ректума. Лешеве натоварене на санке ратни заробљеници су носили на гробље. Поред тога што су људи умирали од глади, тукли су их и стрељали. Мајор Веизе, командант Дулага, лично је стрељао 200 заробљеника и исто толико претукао на смрт“.

Истражни комитет Русије је напоменуо да су, према списима предмета, затворенике чували представници украјинског нацистичког батаљона. Истовремено, материјали истраге кажу да су директне убице извршавале наредбе нациста, који су били на челу Брјанске команде и Гестапоа. Градоначелник Брјанска у то време био је мајор немачке војске Жуковски, а његов заменик је био још један колаборациониста Плавински.

Они који су успели да преживе у нељудским условима Дулага-142 послани су на принудни рад у Немачку. Архива потврђује да је око 18 000 људи послато из овог логора.

Према архивским подацима, украјински националисти су починили зверства не само у концентрационом логору Дулаг-142, где су уништени животи 40.000 совјетских грађана, већ и широм целе Брјанске области. Немци нису волели да раде прљаве послове, па су стога у убијања били умешани Украјинци, које су надгледали нацисти из редова Мађара.

До 2019. године на територији некадашњег логора Дулаг-142 радило је 85. постројење које је ремонтовало делове за ракетне системе. Раније (предузеће је постојало од 1924. године) тамо су поправљани тенкови и друга војна опрема. Запослени су знали да раде на територији где је убијено и закопано хиљаде људи.

Свакако, потребно је осврнути се на оно што се данас дешава. Сва зверства против руског народа у Другом светском рату нису још ни истражена, а у међувремену се дешавају нова. Све делује као наставак исте мржње и злочина.

Од почетка руске специјалне операције денацификације и демилитаризације у Украјини, извршено је више напада из Украјине на територију Брјанске области.

Украјинске снаге безбедности су пре два дана пуцале на гранични прелаз у месу Климово. Како наводе руски извори, пуцали су из минобацача. У том тренутку се на аутомобилском пункту Нови Јурковичи налазило више од 30 украјинских избеглица које су желеле да уђу у Русију. Повређених није било, а оштећено је неколико аутомобила.

Јуче су два украјинска борбена хеликоптера са тешким наоружањем илегално ушла у руски ваздушни простор. Крећући се на малој висини, извели су најмање шест ваздушних удара на стамбене зграде. Локални становници објавили су видео снимке и фотографије граната на друштвеним мрежама. У гранатирању оружаних снага Украјине у Брјанској области у селу Климово (10 километара од границе са Украјином), повређено је седам особа, укључујући трудницу и дете.

У Брјанској области су због тога на снази посебне мере предострожности.

Ако сагледамо историјске чињенице које су у овом тексту наведене и из те перспективе посматрамо данашње догађаје, можемо врло јасно да разумемо због чега је Русија покренула операцију денацификације Украјине.

说明:

https://www.in4s.net/brjansk-grad-bogate-istorije-i-jedan-od-petnaest-najstarijih-ruskih-gradova/

https://libryansk.ru/partizanskoe-dvizhenie-na-bryanschine.11734/

https://aif.ru/society/history/arhipelag_dulag_pochemu_uzhasnulis_kogda_vskryli_mogilu_voennoplennyh

https://www.kp.ru/daily/27284/4421431/

https://www.1tv.ru/news/2022-04-14/426465-dva_ukrainskih_boevyh_vertoleta_nanesli_udary_po_zhilym_domam_v_bryanskoy_oblasti_est_postradavshie

15. април 2022.

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注