地缘政治而政治

Ко ће Трампу на мегдан?

Пише: Милош Здравковић

Џосеф Бајден, некадашњи потпредседник у Обаминој администрацији и главни кандидат естаблишмента (дубоке државе), према свим показатељима заостаје за садашњим председником Доналдом Трампом, а оно што посебно ужасава „елиту“ Демократске странке је да двоје левичарских кандидата Берни Сандерс и Елизабет Ворен убедљиво воде у односу на Бајдена у трци за унутарпартијску номинацију , због чега већ сада влада својеврсна узбуна у Демократској странци.

Колумне водећих Америчких часописа, тевизијских презентера стидљиво, али објављују да је Америчка Демократска странка изгледа опет упала у панику, јер Џосеф Бајден не стоји баш најбоље пред унутарстраначке изборе за номинацију за коју ће се гласати почевши од фебруара идуће године. Прецизније речено, тврдо крило странке, оно које чини „елита демократа“, они који су узурпирали власт у име „дубоке државе“ по свему судећи се уплашило популарности коју су стекли Берни Сандерс и Елизабет Ворен, те се чини да им је како год невероватно изгледало, Трамп у овом тренутку најмањи проблем, па се тражи брзо решење.

Њих двоје етикетирани су унутар партије, као и у припадајућим медијима као „социјалисти“, те се против њих могу и морају предузети мере политичке елиминације, чак и по цену да поново победи Трамп. Нешто слично гледали смо пре прошлих избора, када је Хилари Клинтон на сумњив начин преотела кандидатуру Сандерсу и онда изгубила председничку трку против Доналда Трампа. Треба јасно рећи и написати да је овде дошло до сукоба две концепције, две Америка, два света.

Подсетимо се, у јулу 2016. Викиликс је објавио више хиљада имејлова високих демократских званичника у којима се открива да је врх странке активно подупирао Клинтон, настојећи да се отараси Сандерса, због чега је дошло до помутње међу демократима. Тадашња председница Националног већа странке Деби Шулц поднела је оставку, а изборни штаб Хилари Клинтон објаснио је јавности да су споменуте имејлове објавили руски хакери, који за рачун Кремља подржавају Трампа.

Тако је лансирана афера руског мешања у америчке изборе, а Трамп је проглашен агентом Кремља. Хилари Клинтон, иако поражена и лично и идеолошки, поново покушава да нађе простор за себе, окупи јастребове из дубоке државе и номинално себе кандидује на унутарпартијским изборима, поново је говорила о руском мешању у изборе, односно мешању у политичке процесе у Великој Британији. Клинтон, која је допутовала у Лондон како би промовисала књигу коју је написала заједно са ћерком Челси, искористила је прилику да пошаље важне политичке поруке.

Она је изјавила да је под огромним притиском од много, много, много људи да се поново кандидује за изборе 2020. Никад, никад, никад не реци никад, рекла је Клинтон, одговарајући на питање хоће ли ући у председничку трку, додајући да тренутно нема план кандидатуре. (извор : www.nytimes.com)

Клинтон је такође критиковала владу у Лондону што није објавила извештаје о руском мешању у британску политику, ЕУ референдум 2016. и опште изборе 2017. Необјашњиво и срамотно је да влада Велике Британије још није објавила извештај о руском уплитању у британску политику, оценила је Хилари Клинтон, додајући да свака особа која гласа у овој земљи заслужује да види ове извештаје пре одржавања избора (Парламентарни избори у Уједињеном Краљевству су заказани за 12. децембар 2019.) (извор : www.bbc.co.uk)

Неколико сати пре амерички медији објавили су да је Мајкл Блумберг (77) у Арканзасу поднео документацију за унутарстраначке изборе Демократске странке за председничког кандидата, који ће бити одржани 3. марта идуће године. Мултимилијардер Блумберг, који је од 2002. до 2013. обављао дужност градоначелника Њујорка још се није службено кандидовао за председничку трку, али је испунио све остале формалности. Фокс телевизија, наклоњена Републиканцима је то прокоментарисала очајничким покушајем демократа да нешто ураде, јер су већ виђени као губитници.

Водећи амерички медији, попут Вашингтон поста (гласило наклоњено дубокој држави) који су о овом догађају известили уз напомену да је Блумберг истински филантроп, закључили су ипак да он можда не би био идеалан кандидат демократа.

Блумберг се није лично оглашавао на ову тему. Раније је његов саветник за медије напоменуо да Блумберг сматра америчког председника Доналда Трампа претњом без преседана за земљу и забринут је што тренутни кандидати нису у могућности да се надмећу са Трампом. Опет, многи аналитичари, пре свега у Британији, склонији су тези да неко моћан присиљава пензионера Блумберга да се кандидује, јер како стоје ствари Бајден више не представља никакву опасност по председника Трампа, а ера Клинтонових је давно завршена прича.

Актуални амерички председник у свом је стилу реаговао на могућност председничког дуела њих двојице. Он нема магију да успе. Мали Мајкл ће пропасти. Потрошиће много новца. Суочиће се са великим питањима, личним проблемима и многим другим проблемима. (извор : www.fox.com)

Као и обично, Трамп је погодио суштину. Углађени Блумберг (173 цм висок са богатством од 55 милијарди долара) можда би се и могао учинити правом алтернативом наспрам необуздано дивљег Трампа, да није неколико ствари на које је вероватно мислио Трамп (190 цм и 3,7 милијарди) када је споменуо велика питања, личне и друге проблеме.

Најпре, Блумберг је био републиканац, а пре тога је био демократа. Између тога био је независни политичар, а од прошле године поново је у Демократској странци. Није тешко претпоставити да би се твитер ужарио од Трампових опаски на рачун ове уистину контроверзне страначке историје.

Друго, против његове фирме Блумберг ЛП четири су жене подносиле тужбе за сексуално узнемиравање и полну дискриминацију током деведесетих година. Због Блумберга лично и његових водећих менаџера.

Неки амерички медији (наклоњени републиканцима) већ подсећају да се једна од жена зове Секико Гарисон, те да је са њом Блумберг извршио вансудско поравнање за непознату суму новца. Треба веровати да би се такве приче само умножавале ако би Блумберг постао официјелни кандидат. Трамп би могао мирно да седи и чека, срећан што он није једини на тапету, а није нити најгори.

Треће, Блумберга који је живи симбол Вол Стрита, ипак очекује тврд отпор у Демократској странци, јер америка се дефинитивно променила. Свиђало се неком или не Трамп је променио Америку.

Аналитичари вјерују да ће његова кандидатура изазвати сеизмичке поремећаје у демократској трци. Блумберг не би био идеалан демократски кандидат, јер њихови млади гласачи не желе председника тајкуна. Напротив, они се надају да ће их представљати сенатори Елизабет Ворен (70) из Масачусетса или Берни Сандерс (78) из Вермонта.

Блумберг је критиковао економски модел који промовишу Сандерс и Ворен рекавши: „Ако желите погледати систем који је некапиталистички, погледајте само шта је била можда најбогатија земља на свету, а данас тамо људи гладују до смрти. Зове се Венецуела“. (извор : www.nytimes.com)

Ипак у мантре „дубоке државе“ верује све мање Американаца.

Као поштовани и успешни градоначелник Њујорка Блумберг је донео и неколико контроверзних мера. Најспорнија је била давање овлашћења полицији да рутински и без повода зауставља, испитује и претражује људе на улици. Огромна већина грађана који су били подвргнути овом виду контроле били су црне пути и Латиноамериканци, а веома ретки од њих заиста су учинили нешто погрешно. Савезни суд је ову меру познату као „стоп анд фриск“ оценио као расну 2013. године, али је Блумберг и даље њен заговорник.

Дакле, осим што би Трамп (73) наспрам Блумберга (77) могао да  испадне релативно млад и скромно богат, и не више једини неуљудан у опхођењу са женама. Актуелни председник САД-а би се могао поимати скоро и као неки модеран и толерантан Американац, који не дели људе на расној основи. То наводи на закључак да би се Трамп заиста обрадовао успеху Блумберга у трци за номинацију. Ни сам Путин, председник Кси му ваљда не би могли изабрати противкандидата који му више лежи и који поравнава његове највеће мане. Осим можда омражене Хилари Клинтон (72), којој је Трамп недавно посветио твит у којем јој је предложио да се укључи у трку за номинацију.

Када је реч о Русији коју Клинтонова поново уводи у причу, тамошњи медији оценили су да су финансијски кругови који традиционално подржавају демократе (републиканце финансирају индустријалци) гурнули Блумберга у ватру када су схватили да Бајден (76) превише заостаје за социјалистима Сандерсом и Ворен, а њих нема смисла финансирати. То није само питање изборне трке, него будућности Демократске странке. Будућности Америке.

Блумбергова или победа Хилари Клинтон у овом тренутку изгледају фантастично за актуелног председника, осим ако Трамп не буде радио неке непоправљиве глупости у наредних годину дана. За модерне америчке социјалисте (углавном млади, Афроамериканци и Латиноамериканци) које представљају Сандерс и Ворен важније од коначне победе јесте унутрашње позиционирање и борба са Блумбергом и Бајденом.

Многи од њих вероватно неће нити гласати за председника САД-а уколико им демократски кандидат не буде по вољи. Ово додатно поларизовање гласача иде на руку Трампу што би његову победу учинило лакшом него 2016. године. Блумберг се не чини као претња Трампу, него као његов могући трофеј. Као нека врста компензације за године јавног понижавања у родном граду и властитој земљи. (Трамп је рођени Њујорчанин, а изгубио је изборе у родном граду).

Слично или још горе прошла би Хилари Клинтон. Њене шансе против Трампа биле би мање него четири године пре. Са друге стране Сандерс је огрнут ореолом праведника, ког су већ једном покрали. Ворен је такође популарна, млади јој вјерују, а уз то је и жена. Можда би постала прва жена председник. Ипак, то очигледно није демократима у плану. На први поглед делује апсурдно, али заправо је то логика америчког империјализма.

И док се Демократска странка труди да одржи своје позиције у борби са Републиканцима, многи социјалисти уочавају да су они ти који све више освајају следећу генерацију гласача. Нови социјалистички тренутак везан је за нову генерацију. На ужасавање естаблишмента, већина активних на Твитеру има мање од 18 година, те њих никакве негативне емоције не везују за Совјетски савез и Русију.

И заиста, 51 одсто Американаца који имају између 18 и 29 година, изјављују да би пре живели у социјалистичком односно комунистичком друштву, него у капиталистичком или фашистичком, показује истраживање из 2017. (извор : www.dw.com)

Последња нада естаблишмента је да распири мржњу. Омражене особе имају огромну предност, лако мобилишу присталице. Мржња чини слепим. Све разлике и противечности нестају у заједничкој мржњи. Мржња уједињује. Мржња даје осећај снаге када недостају праве идеје и визије. Ипак, Трамп је ујединио индустријалце и радничку класу, те се чини да ће се злогласна ера Клинтонових (термин преузет са Fox-a) која симболизује еру владавине банкара завршити у новембру идуће године.

21. Новембар 2019.

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注