地缘政治而政治

Дејан Мировић: Бајденова „честитка“ Вучићу и цехови једне дилетантске спољне политике

Пише: професор Дејан Мировић

Председник САД Џозеф Бајден је 7. фебруара 2021. године упутио честитку српском председнику поводом Дана државности Србије. Бајден у њој поручује Вучићу да САД подржавају„међусобно признање и нормализацију односа“ између Србије и такозваног Косова. Овако написана честитка је пре ултиматум него протоколарно писмо.

Са друге стране, само неколико дана раније (1. фебруара 2021) такозвано Косово и Израел су на основу Вашингтонског споразума успоставили формалне дипломатске односе. Бајденов Стејт департмент је тим поводом упутио честитку „Израелу и Косову на формалном успостављању дипломатских односа“, при чему је истакнуто да је то историјски дан за „две државе“. Крајем јануара је и нови амерички државни секретар Ентони Блинкен подржао Вашингтонски споразум на саслушању пред Спољнополитичким одбором Сената САД.

Ове чињенице показују да Бајденова администрација подржава имплементацију Вашингтонског споразума који су Вучић и Хоти потписали у Вашингтону 4. септембра 2020. године у присуству Трампа, али и да тражи од Вучића да иде и корак даље у кршењу српског Устава у погледу признања Косова. Бајден, за разлику од Трампа, за признање Косова Вучићу ни даје ни симболичне уступке (отварање канцеларије ДФЦ у Београду, заједничко фотографисање у Белој кући).

Да би прикрио ове чињенице Вучић је 7. фебруара, одговарајући на честитку Бајдена,  изјавио да Србија неће признати Косово јер то не стоји ни у ниједном акту међународних организација.

Када ову Вучићеву софистерију применимо на конкретне правне чињенице које произилазе из Вашингтонског споразума везано за признање независности Косова, долазимо до следећег закључка.

Вучић не негира да ће применити члан 15 Вашингтонског споразума којим се обавезао да се неће противити чланству Косова у УН. Пријемом у чланство УН, Косово би постало међународно призната држава и све државе чланице УН, укључујући и Србију, би морале да поштују његове границе, територијални интегритет и суверенитет. Србија би самим уласком Косова у УН de iure признала Косово и без успостављања формалних дипломатских односа. Вучић, у суштини, моли Бајдена да га не тера да отвара амбасаду Србије у Приштини и не допусти отварање амбасаде такозваног Косова у Београду, односно да не успоставља формалне дипломатске односе са Косовом. На тај начин би Вучић, у складу са својом политиком патриотског симулакрума, изашао у сусрет САД које захтевају признање Косова, али и српском јавном мњењу које се противи независности Косова (више од 80% грађана се према анкетама противи независности). 

Да је ово „иновативни“ план Вучића показују и натписи у провладиној српској штампи. У Новостима је почетком фебруара објављен текст у којем се наводи да Србија неће признати Косово у замену за чланство у ЕУ. Међутим, Србија може да допусти чланство Косова у УН без успостављања дипломатских односа. У тексту се наводи и изјава Вучића који износи да је са Макроном разговарао о „иновативном решењу“ за  Косово.

Вучићева дилетантска спољна политика је, дакле,у 2021. години доживела крах. Мешајући се, противно свим дипломатским обичајима, у унутрашњу политику САД и улажући, као једини државник из Европе, све своје карте на Трампа, он је самог себе довео у безизлазан положај након победе Бајдена. Честитка/ултиматум Бајдена од 7. фебруара то јасно показује.

Да би се скренула пажња српске јавности са оваквог краха Вучићеве неозбиљне спољне политике истовремено противуставне, противзаконите и кривично кажњиве политике према КиМ, српски медији из дана у дан пишу о наводним атентатима на српског председника и закаснелом дошколовавању 51-годишњег Вучића за кошаркашког тренера. Министар унутрашњих послова Вулин поручује да је, према његовој оцени, снајпер који је нађен приликом хапшења криминалне групе Вељка Беливука („Веља Невоља“) наводно био намењен за убиство Вучића. Вучић сугерише да је наводни атентат требало да се изведе приликом отварања споменика Стефану Немањи. Информер, Ало, Српски телеграф и Пинк7-8. фебруара понављају тврдњу о атентату. Медији, министар и председник не износе никакве доказе за ове тврдње. Тужилаштво за организовани криминал уопште  не сумњичи криминалну групу Беливука за то кривично дело.

Овакво фабриковање атентата подсећа на кампању коју је, према тврдњама тадашње опозиције, водио Беба Поповић у Црној Гори 2016. Међутим, такви савети су на крају допринели паду Ђукановића.

14. фебруар 2021. 

НСПМ

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs