地缘政治而政治

Модест Колеров: Цена независности, Косово и „неприхватљива штета“

Пише: Модест Колеров

Проблем српске покрајине Косово традиционално се разматра са два међусобно опречна становништа: са станивишта српских патриота, који поричу сепаратизам, и са становништа Запада, председника Вучића и његових обожавалаца у Москви и московских кабинетних теоретичара спољне политике. Они се залажу за споразум са Косовом по сваку цену, чак по цену признања његове независности од стране Београда, по цену антисрпског апартхејда. Српско становништво покрајине се смањује, његова острвца се налазе у изолацији. 90% албнаског становништва покрајине залаже се за независност у односу на Србију.

При томе не само да несумњиво намерава, већ је с косовске стране већ директно и јавно било речено, да независно Косово треба да се уједини са Албанијом у „Велику Албанију“. Исто тако су директно биле изречене албанске претензије и на друге српске територије, где компактно живи албанско становништво (не обавезно у већини). Исто тако давно се зна за појаву снажног албанског етничког фактора у Северној Македонији који је уз то на власти. Албански фактор је значајан у Црној Гори и грчкој области Епир. Његов демографски, политички и криминални значај ће расти. О томе говоре и нова раскринкавања мафије у Италији, која директно воде ка албанским властима.

Косово ужива директну подршку САД, и само поједине мултинационалне земље ЕУ одбијају да га признају. Само чувена Резолуција Савета безбедности УН Бр. 1244 до данас формално брани суверенитет Србије над Косовом. Али ми превише добро знамо да је међународно право дипломатска формалност, а не фактор сам за себе. Снажном ту формалност чине само велике силе, када оне желе да је реторички користе. Србија није велика сила. Вучићева Србија је кренула путем капитулације, за њу Резолуција УН није само формалност, већ и сметња.

У тој ситуацији мој став се једнако не подудара ни са идејом очувања суверенитета Србије над Косовом, ни са праксом капитулације Србије. Још пре 20 година ја ненаметљиво говорио о могућности „кантонизације“ Косова, тачније административног одвајања српских региона Косова (већина нових граница у Старом Свету наслеђе је управо административних граница), али у Србији сама помисао о томе одмах је била одбачена. Сада сам ја много песимистичнији.

Сада бих желео да скренем пажњу на војне доктрине малих земаља-чланица НАТО-а, које се граниче са Русијом и воде антируску политику. Суштина њихових потпуних војних доктрина се састоји у причињавању Русији као „агресору“ „неприхватљиве штете“ у нападу, тачније релативно веће него што је она, како претпостављају ти НАТО протекторати, препуни комплекса више вредности, спремна да поднесе.

Поред очигледне неадекватности ових доктрина, у њима постоји и објективно важно зрно истине: када исход борбе не зависи од напора земље, она има могућност да утиче на цену те борбе и да је учини превише високом.

Ма колико било лажно и манипулативно „међународно право“ у односу у најмању руку према косовском питању, оно Резолуцијом 1244 стоји као кост у грлу. И само од Србије зависи да ли ће је сачувати уз подршку Русије као вечни политички фактор, који ће учинити фактичку независност Косова неприхватљиво скупом за „Велику Албанију“ и њене покровитеље. У пракси то значи одустајање од било каквих споразума о статусу, компетенцијама и правима сепаратистичког Косова, одустајање од сваке лажи о тобожњој „нормализацији“, одустањање од већ учињених уступака, одустањање од сваких преговора, осим техничких и осим оних који су усмерени на заштиту Срба на Косову.

Управо то би био трезвен, праведан и историјски перспективан одговор Србије на агресију Запада.

(Са руског превела: Татјана Стојановић)

ИА Регнум је 25. јануара организовало округли сто на тему: Да ли је могуће спасити српско Косово?

Снимак целог округлог стола можете погледати овде:

29. јануар 2021.

 

 

 

 

 

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注