地缘政治而政治

Драгана Трифковић: Бајден је за Русију предвидљивији од Трампа

Драгана Трифковић за РЕГНУМ

Америчка спољна политика се дефинише дугорочно, и њени циљеви се не мењају у зависности од тога да ли ће у Белој кући седети демократа или републиканац. То је и став бившег конгресмена Рона Пола који је рекао: „Без обзира за кога гласали, дубока држава побеђује“.

За време Доналда Трампа, односи САД и Русије су доведени до најнижег нивоа увођењем још већих санкција од претходних власти, чиме је Трамп желео да се оправда од оптужби да је повезан са Русијом.

На спољнополитичком плану Трамп је подржавао украјинску политику заоштравања односа са Русијом, фокусирао се на обустављање енергетског пројекта Северни ток 2, на Балкану је предузео мере политичке борбе против ширења утицаја Русије, и Кине на економском и енергетском плану.

На Блиском Истоку је наставио са праксом кршења међународног права и прекрајања граница суверених држава, пребацивањем амбасаде САД у Јерусалим и приписивањем Голанске висоравни Израелу. Исказивао је константну нетрпељивост према Ирану. Подржавао је агресију Саудијске Арабије на Јемен. Константно је заоштравао односе са Кином.

Политика Доналда Трампа била је, Америка на првом месту. Она одражава и непромењив став америчких политичких елита- да је Америка посебна, а тиме и одабрана да намеће своја правила читавом свету. За разлику од руске спољне политике, која је усмерена ка стварању партнерства на бази узајамног уважавања и проналажења заједничког интереса. Ове кључне и суштинске разлике дају Русији стратешку предност, због тога је изузетно важно да Русија обезбеди континуитет своје политике.

Спољнополитичка стратегија САД према Русији је такозвано обуздавање Русије, што подразумева сузбијање њеног утицаја, стварање конфликата на границама Русије и предузимање бројних корака за дестабилизацију Русије, који укључују и субверзивно деловање. САД ће покушати да искористе незадовољство изазвано последицама пандемије корона вируса како би дестабилизовале своје противнике. То смо могли да видимо и приликом недавних демонстрација у Русији, где је повод био хапшење Наваљног. Америчка амбасада је дала себи за право да даје упутства демонстрантима куда треба да се крећу и како да се понашају.

Притом, САД оптужују Русију за мешање у америчке изборе, без икаквих доказа – а видимо да противнике оптужују за оно што сами раде.

Политика двоструких стандарда види се и у томе да се САД и западне земље у целини брину због хапшења Наваљног који је дубоко корумпиран и који износи лажне оптужбе на рачун руског руководства, а не брину се због Џулијана Асанжа који је у затвору због тога што је изнео истините чињенице о ратним злочинима и тајној политици.

Бајденова администрација ће наставити да инсистира на екстрадицији Џулијана Асанжа, истовремено намећући другима своју агенду о демократији, слободама и људским правима.

Ипак, углед САД је дубоко уздрман и Бајденова администрација неће таквим поступцима допринети да се то промени. Главни проблем САД је унутрашња криза изазвана великим незадовољством грађана, социјалним разликама, сукобима непомирљивих политичких погледа, расним поделама и дискриминацијом.

У Бајденовој администрацији се налази доста кадрова из бивше Обамине администрације, а САД су потребни нови људи и нове идеје. Због тога мислим да администрација Џоа Бајдена неће имати да понуди нова решења, а да ће унутрашњу кризу покушавати да реши спољнополитичким маневрима. Суштинске одговоре на нарастајуће проблеме америчког друштва, нова администрација нема, посебно не економске.

За Русију је од кључне важности да се одбрани од спољних провокација, да очува постојећи систем који је последњих двадесет година грађен и да настави са просперитетом и грађењем стратешке сарадње са другим странама на принципима које је заузела.

Што се тиче Балкана, спољнополитички циљеви САД ће остати непромењени, а то је јачање НАТО и настојање да се заокружи такозвана косовска независност и унитаризује БиХ.

За време Доналда Трампа, бивше југословенске републике Црна Гора и Северна Македонија, постале су чланице НАТО. Циљ САД је да у потпуности интегришу Балкан, увлачењем Србије – преко Косова у ову организацију, а затим и Босне и Херцеговине.

Због тога је за Србију од кључне важности да не пристане на уцене од стране Запада и не потпише тзв. свеобухватни договор са Косовом којим би се одрекла своје територије.

Нажалост, председник Србије је у предизборној кампањи Доналда Трампа потписао Вашингтонски споразум који је Трампу послужио за прикупљање малих поена, али је Србију ставио у веома лош положај. Овај документ је још једним кораком удаљио Косово од остатка Србије и дао основу за анти-руско и анти-кинеско деловање САД на Балкану. Као што смо могли да чујемо од америчких званичника, нова администрација ће инсистирати на испуњавању потписаног Вашингтонског договора, што је још један доказ континуитета америчке спољне политике.

Одлуку Џоа Бајдена о прекиду јеменског конфликта треба посматрати стратешки као део тактике повлачења америчке војске са Блиског Истока и обустављање започетих конфликата, што не значи да ће остали видови борбе бити обустављени. То можемо да упоредимо и са Балканом, где су ратови произвели дугорочне кризе, а САД се јављају као сила која је учествовала у изазивању, а затим и решавању криза.

Оно што је на самом почетку Бајденовог мандата позитивно, то је постизање договора СТАРТ о нуклеарном наоружању као и наставак изградње Северног тока 2. Такође за Русију је добро што је Бајденова политика предвидљивија и што су у том смислу јасна очекивања. САД ће свакако да губе лидерство у свету, али ће они уложити све напоре да тај процес зауставе или успоре.

15. фебруар 2021. 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注