地缘政治而政治

Драгана Трифковић: Како то да у једном случају ЕУ подржава територијалну целовитост Украјине, а у другом случају лобира за дезинтеграцију Србије?

Дана 26. октобра 2021. године одржана је дебата европских стручњака на тему која је сада прилично акутна за све нас: „Да ли је Украјина за ЕУ сада неконтролисани, агресивни сусед или пожељни партнер?“

На округлом столу „Отворена Европа“ своје мишљење о овом питању изнели су: Руслан Панкратов – шеф летонске политичке партије „Рицибас“, Алгирдас Палецкис – литвански политичар, дипломата, бивши градоначелник Виљнуса, белгијски политиколог, публициста, стручњак за међународне односе, бивши заменик градоначелника Лијежа, шеф Фондације Петар Велики – Валериј Двоиников, бивши посланик Бундестага Валдемар Хердт, генерални директор Центра за геостратешке студије Драгана Трифковић из Србије и кандидат за гувернера Калифорније Луис Маринели.

Више о дебати можете сазнати на овом линку: Да ли је Украјина агресивни сусед или пожељан партнер

Драгана Трифковић, генерални директор Центра за геостратешке студије осврнула се на округлом столу на следеће теме: 

-перспектива Украјине у сарадњи са ЕУ

– мешање спољног фактора у политичке процесе суверених држава

Њено излагање преносимо у целости:

„С обзиром на то да сам из Србије, направићу паралеле са сличностима које постоје.

ЕУ је 2007. године покренула преговоре са Украјином, а интензивирала их је након државног преврата у Кијеву, 2014. године.

Циљ придруживања Украјине ЕУ је просперитет, сигурност и демократија. То су вредности које декларативно заступа ЕУ.

„Уживање права и слобода предвиђених Конвенцијом Савета Европе, обезбеђује се без дискриминације по било ком основу, као што су пол, раса, боја коже, језик, вероисповест, политичко или друго мишљење, национално или социјално порекло, повезаност с неком националном мањином, имовина, рођење или други статус“.

Међутим ми видимо да Украјина не поштује основна људска права руског становништва као што је право на коришћење сопственог језика. Украјина је отишла чак толико далеко да и законом забрањује употребу руског језика. Од 16. јануара ступиле су на снагу одредбе закона о језику које су увеле нова ограничења и новчане казне за употребу руског језика и језика националних мањина у услужном сектору. Пре ове одлуке руски језик је „протеран” из школа, медија и издавачке делатности.

Како демократска европа реагује на дискриминацију рускојезичног становништва у Украјини?

Никако. Једноставно прећутно подржава дискриминацију.

Ту већ на самом почетку долазимо у недоумицу како ЕУ заступа идеју о људским правима, слободама и демократији, а у пракси подржава кршење људских права?

Поред тога ЕУ се залаже за територијалну целовитост Украјине. То је јако битно да напоменемо.

Навешћу супротан пример. Када је Србија у питању, ЕУ не подржава територијални интегритет, већ захтева од Србије да се одрекне јужне српске покрајине Косова и Метохије која чини преко 15% територије државе Србије.

Ако говоримо о Криму који се реинтегрисао са Русијом, такав случај се десио након одржавања демократског референдума на коме је 97% становника Крима гласало за присједињење Русији. Међутим ЕУ не признаје демократски референдум, односно слободну вољу становника Крима.

Са друге стране, на Косову није одржан никакав референдум. Албанска мањина је прогласила независност, а већина земаља ЕУ је тај ништаван документ о косовској независности признала (осим Шпаније, Словачке, Грчке, Кипра и Румуније). ЕУ сада врши јак притисак на пет земаља ЕУ да признају косовску независност. Поред тога, услов за улазак Србије у ЕУ је признање такозване косовске независности. Овде је потребно напоменути и то да су албанским сепаратистима са Косова и Метохије велику подршку у одвајању јужне српске покрајине дале западне силе.

Овде долазимо до логичног питања како то да у једном случају ЕУ подржава територијалну целовитост Украјине, а у другом случају лобира за дезинтеграцију Србије?

Србија је започела разговоре о придруживању ЕУ такође након смене власти, која је изведена уз логистичку и финансијску подршку западних сила. Договор о стабилизацији и придруживању са ЕУ, Србија је потписала 2007. године. Већ пуних четрнаест година слушамо о политичким реформама и владавини права. За то време, ситуација у Србији се погоршала до те мере да смо се вратили у предстраначко доба. Нарушен је политички систем, а институције су изгубиле своју функцију, укључујући и правосуђе. Суочени смо са несагледивом корупцијом читавог система.

Нешто слично видимо и у Украјини. Као и у Србији, не постоји одвојена извршна, законодавна и судска власт. Све се фокусира на персонализацију обављања функције, а не на институције.

То је идеален терен за све врсте манипулација, пре свега екстерне.

При чему емотивно острашћени национал-шовинисти бивају заслепљени крајњим последицама такве политике. А оне су најчешће тотално погубне по саме Украјинце.

Ту долазимо до кључног дела, да систематско урушавање државних институција, корупција и дегенерација друштва, погодује само спољним силама које у томе налазе интерес.

По мом мишљењу ЕУ користи Украјину као инструмент против Русије, а у крајњем случају САД користе и ЕУ и Украјину ради стварања конфликта са Русијом.

С друге стране, пројекат косовске независности служи за учвршћивање западних сила на Балкану и спречавање ширења руског и кинеског утицаја.

На крају да се вратимо поново на људска права, неопходно је споменути да је са Косова и Метохије протерано преко 250 хиљада Срба, којима до данас није омогућен повратак. Поред тога узурпирана је и српска имовина, а над преосталим становништвом се врши насиље. Неколико пута сам се писменим путем обраћала комесару са људска права Савета Европе г-ђи Дуњи Мијатовић са молбом да Савет Европе предузме кораке у циљу спречавања насиља над преосталим српским становништвом, али реакције није било.

Навешћу на крају једну чињеницу:

Вили Вимер (бивши државни секретар Министарства одбране Немачке и посланик у Бундестагу) лета 2000. године био је присутан на конференцији високих званичника САД и европских земаља у Братислави на којој је обзнањена одлука да Србија буде трајно искључена из европског развоја и токова. На Конференцији, на којој су били присутини и  координатори обавештајних служби, пажљиво одабрани новинари и личности из „Think Tanks“ истраживачких центара, презентован је и извештај о преговорима из 1998. године када је Холбрук Милошевићу представио план за избегавање рата, уколико Југославија делове Косова и Србије стави на употребу у америчке војне сврхе са крајњим циљем да се Русија са читавог Балкана протера, што би променило и геополитичку ситуацију у медитеранском басену.

Из тог разлога сам сигурна да Србија као ни Украјина нису добродошле у ЕУ, да западне земље не интересује демократски развој, владавина права или било који други просперитет наших замаља, већ искључиво имају потребу да нас користе као средство за конфронтацију са Русијом.

Што се тиче Србије, сматрам да она треба да остане ван интеграционих токова док се не стабилизује, избори са корупцијом и изгради поново разрушене институције. Мислим да је то најбоље и за Украјину.

Са друге стране, треба да тежимо сарадњи са оним међународним факторима који ће уважавати и наше државне и националне интересе. Заправо са онима које желе да је заснивају сарадњу на бази уважавања обостраних интереса.“

1. новембар 2021. 

 

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注