地缘政治而政治

Драгана Трифковић на председничкој Академији РАНХиГС о кризи у Црној Гори

На председничкој Академији РАНХиГС у Брјанску од 19-20. фебруара, одржана је конференција посвећена међународној сарадњи. Догађај је одржан уз подршку владе Брјанског региона.

На свечаном отварању конференције у име организатора, учеснике су поздравили директор Брјанског огранка РАНЕПА-е Сергеј Шачнев и први заменик директора одељења за унутрашњу политику Брјанске регије Андреи Казорин. Сергеј Шачнев је рекао да је конференција посвећена предстојећој годишњици победе у Другом светском рату. Према његовим речима, „Данас више него икада, проблематика очувања историјског памћења и супротстављања покушајима фалсификовања историје, постаје све релевантнија. У том смислу, евроазијска сарадња је важан фактор у превазилажењу изазова нашег времена“.

Конференцији су присуствовали: научни саветник директора Института за политичке студије (Београд, Србија) Зоран Милошевић, директор Центра за геостратешке студије (Београд, Србија) Драгана Трифковић, политиколог (Пољска) Мациеј Вишњевски, копредседавајући економског савета Странке колективне акције – Грађански конгрес (Кишињев, Молдавија) ​​Јури Дишљук, представник гагауске дијаспоре, Михаил Дишљук, шеф информативног центра Евроазијског бироа Светске федерације синдиката и радничког покрета земаља ЗНД (Атина, Грчка) Ајнур Курманов, новинар (Република Србија) Татјана Стојановић, главни уредник новинске агенције Город32, Јуриј Лобунов, координатор Бесмртног пука у Стразбуру (Француска) Ернест Захаров и други стручњаци, наставници, студенти и представници медија.

Тема конференције је била: „Глобални изазови треће деценије 21. века“.

Извештаји учесника конференције дотакли су се бројних актуелних геополитичких тема, нарочито: Република Молдавија у контексту сарадње са Европском унијом и ЕАЕУ-ом, „језик мржње“ у Пољској као оружје унутрашње и спољне политичке борбе, фалсификовање историје на постсовјетском простору, кризни процеси на Балкану, феномен лажних вести у Европи, итд.

Након дискусије формулисане су препоруке које ће бити упућене властима, удружењима и другим заинтересованим странама.

Драгана Трифковић, директор Центра за геостратешке студије говорила је на тему: „Црногорска криза, православна револуција на Балкану“. Она је истакла да: „Црна Гора има нешто више од 631 хиљаде становника од чега се (према попису из 2011. године ) 30% изјашњавају као Срби. Они су суочени са бројним изазовима, угрожени су им језик и култура, економски опстанак и прети им асимилација. Највећи проблем Срба у Црној Гори је тај што немају подршку од матичне државе Србије јер српско и црногорско руководство имају изузетно добре односе, без обзира на анти-српску политику Црне Горе. Практично, Србија прећутно толерише овакав однос Црне горе према српском становништву у тој земљи под изговором да не може да се меша у унутрашња питања других држава. Уставом Србије је дефинисано да је држава дужна да води рачуна о положају и правима српског народа и ван граница своје земље (Устав РС члан 13.)“ .

Фото: Драгана Трифковић на Председничкој академији РАНХиГС

„За завршетак обрачуна Црне Горе са српским националним идентитетом, последња препрека која је остала је Српска православна црква коју чине епархије: Митрополија црногорско-приморска, Епархија будимљанско-никшићка и делови епархија Милешевске и Захумско-херцеговачке. Скупштина Црне Горе усвојила је 27. децембра 2019. године Закон о слободи вероисповести који подразумева конфискацију имовине Српске православне цркве, уколико црква не докаже власништво. Он је донет у атмосфери хапшења и пребијања у Црној Гори. Претходно је владајућа већина одбацила свих 117 амандмана које је предложила Српска православна црква. Усвојени закон је изазвао бурне реакције у јавности Црне Горе и изазвао масовне протесте. Црна Гора има око 600 хиљада становника, а на улице многих црногорских градова је изашло хиљаде и хиљаде људи. Протести су трајали данима свакодневно, када се народ организовао у литије са иконама и свећама у руци, носећи српске заставе. Сада се литије и молебани одржавају два пута недељно, а према проценама укупан број људи који протестује је и до 350 хиљада. Ако узмемо у обзир чињеницу да Црна Гора има око 630 хиљада становника, долазимо да чињенице да против овог закона протестује више од половине становништва. Ово води до закључка да литијама у Црној Гори не присуствују само Срби већ и они који се изјашњавају као Црногорци, али су верници Српске православне цркве (75% становника ЦГ су верници СПЦ). Још горе по владајући режим у Црној Гори је чињеница да литијама присуствују и чланови владајуће партије ДПС Мила Ђукановића, као и то да је полиција отказала послушност у многим случајевима и није хтела да предузима репресивне мере против људи који протестују. Вернике Српске православне цркве у Црној Гори подржали су и муслимани, а закон који је усвојио Црногорски парламент наишао је на осуде руског патријарха Кирила, васељенског патријарха Вартоломеја, многобројних интелектуалаца у Србији и Црној Гори, као и руског Министарства за спољне послове. Званичних реакција од државног руководства Србије није било, а председник Србије Александар Вучић је поновио да Србија не сме да се меша у унутрашња питања других држава. Црногорска власт је 1993. године основала невладину организацију под називом „Црногорска православна црква“ и регистровала је код „Одељења за безбедност“ (МУП) 2000. године. Ова невладина организација, коју не признаје ниједна канонска црква, има имовинске претензије на објекте и имовину Митрополије црногорско-приморске. Овакве намере црногорских власти су опасне и могу да проузрокују унутрашње сукобе у Црној Гори“.

Као закључак, Драгана Трифковић је изнела препоруку да је свака подршка Српској православној цркви у Црној Гори и митрополиту Амфилохију, више него добродошла и да сва пажња треба да буде усмерена ка томе. Она је такође затражила међународну подршку за покретање иницијативе да Закон о верским слободама дође на дневни ред Уједињених Нација и Савета Европе, како би се у тим институцијама донели закључци да ли је он у складу са демократском праксом заштите људских и верских права и слобода.

2. Март 2020. 

说明:

https://www.bragazeta.ru/news/2020/02/20/v-bryanske-obsudili-globalnye-vyzovy-tretego-desyatiletiya-xxi-veka/?fbclid=IwAR3bgV9KMQeeu1-2TLfbzGPqnzf2wxQ1TSlec3vBjMQBXRCu847UhY8ebmA

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注