地缘政治而政治

Драгана Трифковић: Републиканци ће врло вероватно преузети контролу над Конгресом и Сенатом након новембарских избора

У САД се 8. новембра одржавају избори за Представнички дом Конгреса и трећину Сената. Већина америчких бирача ове изборе сматра изузетно важним за будућност земље. Избори се одржавају на половини мандата председника Бајдена, чија популарност је веома ниска. У великој мери гласањем на предстојећим изборима бирачи ће оценити досадашњи рад председника Бајдена који заступа политику Демократске странке. Друштво у Америци је поларизовано, а атмосфера је доста напета услед великог незадовољства. Према истраживањима Ројтерса и Ипсоса из августа ове године чак 69% Американаца сматра да држава иде у погрешном правцу. Пре свега Американци су незадовољни економском ситуацијом која је проблематична у погледу високе инфлације чији раст се наставља, што резултира и високом ценом енергената и хране. С друге стране Централна банка САД (Федералне резерве) стално подиже каматне стопе, што отежава куповину кућа, аутомобила и друге робе. Председник Бајден није успео да поправи економску ситуацију након пандемије, што је било једно од предизборних обећања. Овај фактор може имати пресудну улогу у томе како ће се гласачи изјаснити.

Републиканска странка је више фокусирана на америчка унутрашња питања и побољшање економске ситуације, док је Демократска странка фокусирана на амерички утицај у свету. Са тим у вези анкете у САД показују да су грађани незадовољни давањем огромних новчаних средстава којима се финансира рат у Украјини, уместо да се тим новцем решавају унутрашњи проблеми. Америчка влада је најавила неколико пакета хитних финансијских средстава за Украјину, од којих је последњи вредан 40 милијарди долара, релативно равномерно подељених између војне подршке и хуманитарне помоћи, према наводима Њујорк тајмса. Осим економије већа подршка бирача Републиканској странци може да буде условљена и политиком борбе против криминала и корупције коју ова партија заступа.

Демократска странка тренутно има већину у Представничком дому и незнатну већину у Сенату, што им са Бајденом у Белој кући омогућава несметано спровођење политике. Да би закони били усвојени, потребно је одобрење оба дома – тако да је контрола Конгреса кључна за усвајање закона у Сједињеним Државама. Уколико Демократска странка изгуби већину у Конгресу, то ће у великој мери отежати реализацију политике ове странке јер ће се створити конфликт између Конгреса и Беле куће. Истраге које Конгрес води против бившег председника Трампа ће у том случају бити блокиране, а сигурно је да ће Републиканци кренути у контраофанзиву покретањем истрага против Бајденове администрације.

Потребно је очекивати да ће Републиканци, уколико освоје већину у Конгресу, покренути и поступак опозива председника САД. До сада су Републиканци од почетка мандата Џозефа Бајдена покренули девет предлога за опозив председника, од којих је пет поднела конгресменка Мерџори Тејлор Грин. Она председнику САД Бајдену ставља на терет занемаривање дужности због неуспешне евакуације из Авганистана, као и наоружавања непријатеља САД Талибана, америчким оружјем и војном опремом. Поред тога Републиканци оптужују Бајдена за кршење имиграционих закона и изазивање безбедносне кризе, као и подривање енергетске безбедности Сједињених Држава.

Стање индивидуалних права и слобода у САД такође подлеже критици и према наводима Гласа Америке чак 58% бирача је незадовољно у вези са тим. Друштво посебно негодује због укидања слободе говора и жестоке медијске цензуре. Један од водећих америчких интелектуалаца Ноам Чомски, недавно је изјавио да је цензура и потисикивање чињеница у америчким медијима достигло сулуде нивое. Посебно је критиковао укидање руских медија у Сједињеним Државама, које су, по његовим речима: „наметнуле ограничења слободе приступа информацијама, која су запањујућа и које, у ствари, превазилазе оно што је био случај у совјетској Русији“. Индикативно је да је цензура медија и друштвених мрежа у САД постала толико ригорозна, да се користи за манипулисање јавним мњењем. Ова чињеница такође може да услови већу подршку Републиканцима, с обзиром на то да се Трамп у претходном мандату оштро противио мејн стрим медијима.

Једину предност Демократе имају по питању здравствене заштите, абортуса и гласачког права, али мало је вероватно да тиме могу да освоје предност на предстојећим изборима. Најважнија тема за бираче у САД тренутно је економија, што је за демократе клизав терен. По свој прилици економска питања ће имати пресудни утицај на бираче, а ако узмемо у обзир све наведене теме може се очекивати да ће Републиканаци освојити већину од 435 места у Конгресу. Такође врло је вероватно да ће Републиканци освојити већину и у Сенату, што ће довести до конфликтне позиције између Доњег и Горњег дома са једне стране и Беле куће са друге. То ће још више продубити неповерење грађана САД према институцијама, али и политичким елитама. Велики предизборни ударац за Демократску странку, био је и потез бивше конгресменке Тулси Габард, која је недавно напустила ову политичку партију, позвавши и друге колеге да то учине. Своју одлуку је образложила речима: „Не могу да останем у данашњој Демократској странци која је сада под потпуном контролом елитистичке кабале ратних хушкача вођених кукавичком опрезношћу, који нас деле тако што у свако питање уплићу расу ​и подстичу анти-бели расизам, активно раде на поткопавању наших Богом даних слобода које су садржане у нашем Уставу“. Она је оптужила партијске лидере да наоружавају националну безбедност „како би кренули на своје политичке противника”, као и да вуку САД „све ближе нуклеарном рату”.​​

Даљи развој ситуације може да доведе до радикализације унутрашњих сукоба у САД где је атмосфера веома напета, али и до извоза сукоба у друге делове света, што је била пракса САД последњих деценија. За сада се не назире могућност да САД промене стратешке правце у својој спољној политици и промене приступ тиме што ће се преоријентисати са милитаризма на дипломатију. Ипак даље сукобљавање САД са Русијом и Кином истовремено, је крајње опасно по саму Америку и то је сценарио који би морао да се избегне по сваку цену на шта је упозоравао и амерички стратег Збигњев Бжежински. Америчка спољна политика је у великој мери допринела зближавању Русије и Кине и подизању њихове сарадње на стратешки ниво. Поред тога БРИКС и ШОС представљају стратешке алтернативе за многе државе Латинске Америке, Африке, Блиског истока и Азије, што Америку и колективни Запад, доводи у све неповољнији положај на међународном плану.

2. новембар 2022. 

说明:

https://nultatacka.rs/kongresmenka-tulsi-gabard-napustila-demokrastu-stranku-necu/

https://www.glasamerike.net/a/sjedinjene-drzave-sad-amerika-ukrajina-rat-pomoc-kongres-izbori-republikanci/6776579.html

https://www.theguardian.com/us-news/2022/oct/25/democrats-joe-biden-ukraine-war-russia-letter

https://www.rferl.org/a/ukraine-us-military-aid-1-1-billion/32056533.html

https://www.glasamerike.net/a/sad-izbori-anketa-glasanje/6793277.html

https://www.glasamerike.net/a/izbori-amerika-kongres-novembar/6736128.html

https://www.alo.rs/svet/planeta/640654/noam-comski-cenzura-amerika-najnovije-vesti/vest

 

 

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注