地缘政治而政治

Драгана Трифковић: Ресет међународних односа је прилика за рехабилитацију правде

Драгана Трифковић, генерални директор Центра за геостратешке студије, учествовала је на научној конференцији 16. новембра „Нирнбершки процес: историја и савременост”. Догађај је организовало Министарство правде РФ, Универзитет Тужилаштва Руске Федерације, Државни савет Републике Крим, и Руско удружење правника.

Седамдесет осам година од завршетка Другог светског рата, поново се са пажњом враћамо овој тематици, која је у међувремену доживела многобројне модификације. Овде мислим на тенденциозне покушаје промене историје, манипулисањем и умањивањем броја жртава, релативизацијом нацистичких злочина, уклањањем споменика победника, фалсификовањем историјских факата, чак и покушајима замене улога злочинаца и њихових жртава.

Нирнбершки процес има свој историјски значај у томе што је установио одговорност за најтежа кривична дела која су починили нацистички злочинци. Међутим иако је Међународни војни трибунал осудио и казнио неке од најодговорнијих нацистичких злочинаца, он није у потпуности успоставио правду нити је осудио све нацистичке злочинце. У деценијама које су уследиле након Другог светског рата, свет је био усресређен на сукоб два различита идеолошка концепта, а у позадини тога је нацизам проналазио моделе да поново испољи своју злочиначку идеологију.

Томе су у многоме допринеле и савезничке силе из Другог светског рата, чија веома перфидна и лукава историјска улога, није до краја откривена. Са тим у вези бих препоручила књигу професора Александра Гапоненка: „Европски фашизам, проблеми идентификације и упозорења“ у којој веома дубоко и утемељено анализира улогу Велике Британије у креирању тоталитарно-екстремистичких идеологија као што су нацизам и фашизам, а затим и Сједињених Америчких Држава, односно сагледава свеобухватно историсјке и савремене процесе који су постављали темеље друштвене архитектуре.

Споменула бих још једну веома важну књигу „Нацистичка тајна Америке“ бившег истражитеља у Министарству правде САД Џона Лофтуса, која говори о тајној операцији „спајалица“ досељавању нациста из Европе у Америку и њиховом утицају на послератну Америку.

Оно што је Америка спроводила последњих деценија кроз своју политику интервенционизма је управо један од облика такве политике. По мом мишљењу, укидање међународног права и увођење права силе уз медијско оружје које је превазишло нацистичку пропагандну машинерију, довело је до данашње глобалне дестабилизације. Либерализам као идеологија која је омогућила ширење америчке демократије, слободне трговине и суровог капитализма, довела је до увођења нељудског система вредности, односно уништавања традиције, историје и културе и до крајње тачке негативног развоја хуманости и културе људске цивилизације.

У том контексту потребно је споменути и рат у Југославији из деведесетих година двадесетог века, кроз призму америчке идеологије сукоба цивилизација, НАТО агресију на Србију 1999. године и све пропратне појаве као што су анти-српска медијска пропаганда, организовање специјалних операција лажне заставе, фабриковање доказа против жртава рата, формирање политичких трибунала за осуду само једне стране у рату и тако даље.

Да се вратимо на Други светски рат, у којем је преко седамдесет милиона људи изгубило живот, највише цивила. Совјетски Савез је у Другом светском рату имао преко 27 милиона становника, Југославија преко милион. За време немачке окупације на територији тадашње Југославије, настала је Независна Држава Хрватска у којој су хрватске усташе уз подршку нацистичке Немачке основали концентрационе логоре. Један од најпознатијих је Јасеновац у којем су убијани Срби, Јевреји и Роми. Међународна комисија за истину о Јасеновцу, која је радила на истраживању масовних злочина, наводи да је у овом логору убијено преко 700 хиљада Срба, 23 хиљаде Јевреја и 80 хиљада Рома. Међутим, последњих година се у српској јавности могу чути многобројне тврдње на ту тему које су везане за тенденциозно умањивање броја жртава. Основно питање које произилази је коме одговара ревизија историје, злоупотреба жртава за лицитирање и из којих разлога. Такви поступци воде ка стварању конфликата и сасвим се уклапају у теорију о сукобу цивилизација.

У послератној Југославији су одржана суђења за ратне злочине на којима су осуђени предводници усташке идеологије, али је тиме ова тема фактички затворена. За време Титове Југославије званична идеологија је била братство и јединство међу народима, па се чињенице о ратним злочинима Хрвата према Србима, нису уклапале у идеолошки концепт. Међутим када говоримо о томе да нацизам није престао да постоји, већ је попримио другачије облике потребно је споменути етничко чишћење Срба из Хрватске које је организовано  1995. године операцијама Бљесак и Олуја, уз логистичку и оперативну подршку Сједињених Америчких Држава. Срби су на овим просторима живели вековима. Такође потребно је напоменути да ове акције етничког чишћења данашња Хрватска прославља сваке године и назива из акцијама ослобођења. Чињеница је да су западне силе подржавале пораст хрватског национализма и да су га искористиле за своје геополитичке планове на Балкану.

Када је 2014. године почео рат у Украјини, након организованог државног преврата, Хрватска је послала саветнике у Кијев са очигледном намером да се у Донбасу примени исти сценарио етничког чишћења руских становника.

Србија која је у Другом светском рату поднела највећи терет борбе против нацизма,  у великој мери се одрекла тековина те борбе. Тематика Другог светског рата у Србији није превише популарна због тога што се под окриљем Другог светског рата водио грађански рат између присталица монархије и комунизма. Уместо Дана победе последњих година се у Србији већи значај даје прослави Дана Европе 9. маја, што је свакако везано за политичке одлуке и утицај Брисела.

Шта можемо да закључимо из свега: Данашња Европа форматирана у ЕУ потпуно игнорише оживљавање нацистичке идеологије. У многим државама ЕУ, као што је и сама Хрватска, забрањује се језик, писмо, књиге, култура, религија, врши се систематско насиље над националним мањинама. То је карактеристично и за Балтичке државе. У Летонији се рецимо прославља Дан лeтонских легионара који су били део СС нацистичких јединица. Видимо да се у многим државама ЕУ као што су Пољска, Бугарска и др. уклањају споменици из Другог светског рата. Уместо захвалности за велику жртву принету за ослобађање света од мрачне нацистичке идеологије, многи европски политичари данас, изражавају презир. Бирократија ЕУ већ годинама покушава да умањи значај руске победе у Другом светском рату, а кроз литературу се намеће идеја да су САД ослободиле Европу. Млађе генерације одрасле у европским државама, већ су одрасле учећи тако фалсификовану историју. Коначно догађају у Украјини где је колективни Запад подржао такозвану украјинску демократизацију која се огледа кроз идеологију Степана Бандере, говори о томе да такви трендови морају да се зауставе. Из тог разлога је неопходно да се тематика Другог светског рата врати у фокус, да се повеже са догађајима пост хладноратовског периода, и коначно да се нађу механизми за осуду и кажњавање неонацистичке идеологије око чега би требало да се постигне консензус на међународном ниво, организовањем нове мировне конференције.

Споменула бих на крају да је Центар за геостратешке студије у сарадњи са порталом IMHOCLUB.EU у децембру прошле године организовао велику он лајн међународну конференцију под називом „Оживљавање нацизма у XXI веку у Европи и могућност његовог спречавања”, на којој је учествовало преко 50 учесника из 27 држава.

20. новембар 2023. 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注