地缘政治而政治

Драгана Трифковић: Ко режира кризу на Косову?

Драгана Трифковић за ИА РЕГНУМ

Многобројни светски медији извештавали су претходних дана о ескалацији сукоба на административним прелазима Јариње и Брњак који се налазе између централне Србије и јужне српске покрајине Косово и Метохија. Реч је заправо о класичним граничним прелазима који су супротно важећој Резолуцији СБ УН 1244 и Уставу Републике Србије, инсталирани након што се са тим сагласило садашње руководство Србије у децембру 2012. године (1).

Влада Републике Србије сама је финансирала изградњу граничних прелаза и постављање царинске контроле између Косова и Метохије и остатка Србије.

Такође након потписивања Бриселског споразума 2013. године Србија је сама угасила институције државе Србије на територији Косова и Метохије, односно безбедносних структура и правосудних органа. Тиме су преостали Срби на Косову и Метохији препуштени сепаратистичким структурама независног Косова.

Тренутни протести на граничним (административним) прелазима који трају већ десет дана, почели су након одлуке Приштине о замени српских регистарских таблица приликом уласка на Косово и Метохију и распоређивања припадника специјалних косовских јединица РОСУ (2).

Револтирани Срби су блокирали путеве који воде ка административним прелазима.

Поред косовских безбедносних снага на територији јужне српске покрајине налази се НАТО под мандатом КФРОР-а, који је изразио забринутост због напетости на граници и послао додатне снаге да примире ситуацију.

За то време српски председник Александар Вучић подигао је борбену готовост српске војске и послао авијацију да надлеће територију у близини граничних прелаза.

У међувремену се разјаснило да је председник Србије Александар Вучић лично потписао 2016. године тајни договор о реципроцитету са председником сепаратистичке владе Исом Мустафом.

Овим договором Београд је пристао на то да Приштина примени исте мере према возилима из Србије, какве Србија примењује према возилима са ознакама сепаратистичког Косова. Тиме се званични Београд сагласио са тиме да се укину српске таблице на територији Косова и Метохије у корист регистарских таблица независног Косова.

Добро обавештени кругови на Косову и Метохији тврде да је садашњи инцидент око регистарских таблица договорен приликом недавне посете Ангеле Меркел. Александар Вучић је и до сада успевао да задовољи немачке прохтеве на штету државних и националних интереса.

И док се многобројни медији баве темом могуће поновне ескалације сукоба на Косову и Метохији, чини се да ситуација није ни приближно тако опасна колико на први поглед делује.

Наиме подизање борбене готовости војске Србије је нешто што званични Београд често предузима, али само у циљу дизања прашине. Територију Косова и Метохије контролишу НАТО снаге, а руководство Србије њих сматра фактором стабилности.

Ни у ком случају се садашње руководство Србије не би усудило да се умеша у  надлежности НАТО на Косову и Метохији, чак и у случају када на то има право. Наиме, по Резолуцији Савета безбедности УН Србија има право да тражи повратак до 1000 припадника српских безбедносних снага на територију Косова и Метохије, али председник Србије ни једном није поменуо то право. Напротив, упорно истиче како Србија на Косову и Метохији нема ништа, без обзира што по међународном праву Србија има све.

Докле год се НАТО снаге налазе на територији Косова и Метохије, не постоји опасност од избијања сукоба. И сам председник Александар Вучић се обратио НАТО са захтевом да помогне око смиривања ситуације.

Да ствари буду парадоксалније, док војска Србије по ко зна који пут учествује у позоришној представи, излажући се чак и подсмеху Албанаца, представници такозване Српске листе обезбеђују припаднике специјалних јединица РОСУ и помажу им у обављању посла на Јарињу и Брњаку.

Истовремено, Србе који долазе на барикаде обезбеђују косовске полицијске снаге, па се чини да је све то једна добро режирана представа са обе стране.

Што се тиче сепаратистичких власти на Косову које сада предводи Аљбин Курти, њима таква ситуација сасвим одговара због предстојећих локалних избора, јер се показало да позитивно утиче на њихов рејтинг.

С друге стране, Александар Вучић садашњу ситуацију користи за анимацију националних бирача, говорећи да неће дозволити погром Срба или било какве проблеме на Косову и Метохији. Суштински, Вучић је довео до тога да Србија нема више никакву контролу над јужном српском покрајином, а тиме и себе у позицију да ни о чему не одлучује када је у питању Косово и Метохија.

Националистичка реторика и популизам увек преовладавају у предизборној кампањи, а на пролеће 2022. године се одржавају председнички и по свој прилици ванредни парламентарни избори у Србији. Из тог разлога, Александру Вучићу сасвим одговарају садашње тензије са Косовом, за предизборну кампању.

Истовремено, док Александар Вучић глуми заштитника српског Косова, истовремено не предузимајући никакве конкретне кораке, представници Српске листе који представљају експозитуру Вучићеве Српске напредне странке на Косову и Метохији где су део власти сепаратистичких структура, воде предизборну кампању с обзиром на то да учествују на сепаратистичким изборима на Косову и Метохији.

Српски градоначелници у општинама на северу Косова одбили су понуду КФОР-а да та мисија НАТО-а преузме надгледање граничних прелаза Јариње и Брњак, уместо Специјалне јединице полиције Косова. То је изјавио министар полиције сепаратистичких структура Косова Џељаљ Свечља на конференцији за новинаре 28. септембра у Приштини.

Без обзира на реакције српских структура које учествују у раду „независног“ Косова, грађани српске националности се ни мало не осећају безбедно на Косову и Метохији, о чему сведоче перманентни напади на српско становништво. Такође ни КФОР није допринео томе да напади престану, па је пребијање српске деце, крађа имовине, претње и насиље нешто што одликује свакидашњи амбијент Косова и Метохије.

Званична Москва је изразила забринутост због нових дешавања на Косову и Метохији и по ко зна који пут упутила апел међународној заједници да је неопходно да се косовски проблем решава мирним путем у складу са међународним правом.

На позив српских власти, амбасадор Русије у Београду Боцан Харченко је 26. септембра посетио граничне прелазе ка Косову и Метохију у пратњи министра одбране Небојше Стефановића и начелника Генералштаба војске Србије, генерала Милана Мојсиловића.

Истога дана посланик Вучићеве Српске напредне странке у Скупштини Србије Драган Шормаз, изјавио је за медије да Русија дестабилизује читав Балкан (3). Ово није први пут да посланик владајуће партије износи такве оптужбе на рачун Русије, што сигурно не би могао да учини без одобрења странке којој припада. У супротном би био искључен из Српске напредне странке и иступао би као самостални посланик.

Иако је председник Србије Александар Вучић више пута потврдио да наставка преговора са Приштином у Бриселу неће бити, све док се косовска полиција Росу не повуче са граничних прелаза (4), он је и овог пута прекршио своју реч. У Бриселу су се 29. септембра састали преговарачки тимови Београда и Приштине са специјалним изаслаником ЕУ за дијалог Мирославом Лајчаком.

Поред тога у Брисел је долетео и специјални изасланик САД за Балкан, Габриел Ескобар, који се такође састао са преговарачким тимовима (5). То представља директно мешање САД у преговарачки процес између Београда и Приштине на платформи Брисела.

Потребно је напоменути да су САД преузеле самосталну иницијативу за решавање косовског питања још за време Доналда Трампа, када је у Белој кући потписан Вашингтонски споразум (6).

Овај споразум поред одредница о Косову, садржи и ставке које се тичу сузбијања утицаја Русије и Кине на Балкану.

Ако говоримо о легитимности америчког учешћа у преговарачком процесу између Београда и Приштине, потребно је напоменути да је руководство Србије 2007. године на челу са Војиславом Коштуницом, када су вођени преговори о Косову у Бечу, упутило позив Русији да се укључи у преговарачки процес. Представник руске стране у преговорима који су се тада водили у формату ЕУ, САД и Русија, био је актуелни амбасадор Русије у Београду, господин Боцан Харченко.

Иако су руски званичници више пута изјавили да су спремни да се поново укључе у преговарачки процес о Косову на позив српских власти, овај позив до данас није уследио.

Поставља се питање због чега актуелно руководство Србије пристаје на мешање САД у преговарачки процес у Бриселу, не инсистирајући да се укључи и руска страна?

Због тога, уколико руководство Србије има намере да предузме било какве кораке у одбрани интегритета државе, што до сада није био случај, неопходно је да покаже озбиљност.

Први корак би био излазак представника Српске листе из сепаратистичких институција Косова, што би довело до пада косовске владе која предузима акције против Србије.

Други корак би био ресетовање преговарачког процеса у Бриселу који до сада за Србију није донео ништа позитивно. Посебно ако узмемо у обзир чињеницу да албанска страна није испунила ни оне договоре који су већ утврђени, као што је формирање Заједнице српских општина по законима независног Косова.

Трећи корак би подразумевао да српско руководство упути позив Руској Федерацији да се активно укључи у решавање косовског питања и јасан став званичне Србије да косовски проблем може да се решава искључиво и складу са међународним правом, Резолуцијом 1244 и Уставом Републике Србије.

У супротном, све што уследи биће наставак режиране представе у којој Србија губи суверенитет над својом јужном српском покрајином, а САД и НАТО учвршћују своје позиције на Балкану.

16. октобар 2021. 

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注