地缘政治而政治

Горан Раичевић: Иран успешно одолева провокацијама Запада

Излагање Горана Раичевића, председника Одбора за безбедност Центра за геостратешке студије на округлом столу: “Међународне последице атентата на Касема Сулејманија“

Организатор: Научно истраживачки институт “Ибн Сина“

 

Почетак 2020. године на светском нивоу донео нам је озбиљно нарушавање ионако сложених геополитичких и безбедносних прилика, посебно на Блиском истоку, а на шта је суштински највише утицао атентат на иранског генерала Касема Сулејманија, човека које је био најжешћи борац против калифата Исламске државе, а самим тим и њихових спонзора. Налог за извршење атентата непосредно је дат од председника САД Доналда Трампа, а из министарства одбране САД су тврдили да је ова операција спроведена са циљем да се спречи напад на америчке дипломате у Ираку и региону, за шта су непосредно генерала Сулејманија означили као организатора.

Међутим, да ли је то баш тако, да ли ти наводи одговарају истини или иза атентата стоје други разлози, покушаћу да кроз пар реченица изнесем своју анализу:

Атентат на генерала Сулејманија не може да се посматра као изоловани чин дејства према човеку који је на Блиском истоку, а и шире, представљао једну институцију у политичком, обавештајном, војничком смислу и као такав био једна од брана остваривања циљева хегемонистичких сила, конкретно када је Блиски исток у питању – ту пре свега мислимо на САД и Израел. Његово име је персонификација супротстављања експанзионистичким намерама запада и остваривања циљева глобалне доминације, где се деценијама уназад народи и државе на Блиском истоку боре против различитих видова и облика ратовања који им се намећу и спроводе против њих. Он је Ал Кудс претворио у организацију која се може суочити са свим геополитичким изазовима. Увек је био предан Исламској револуцији и оно што га је посебно карактерисало, живео је скромно. Треба напоменути да је управо под његовим вођством раних 2000-их почела да се развија осовина отпора Сједињеним Државама на Блиском истоку, која и даље одолева политици САД-а, Саудијске Арабије и Израела.

Шта је то онда суштински важно што бисмо овом приликом требали да истакнемо? Који су све мотиви били присутни, са којим циљевима, а које су се последице очекивале?

Циљ протагониста хегемона огледа се у промени политичког идентитета државе са националног (државотворног) усмерења, ка глобалистичком (антидржавном) усмерењу.

Са друге стране, Иран представља последњу тврђаву традиционалног ислама (нереформисаног, нелибералног, ојачаног вишевековном традиционалном државношћу) и управо због тога се он сматра опасним за САД и Израел. Иран је у последњих 40-так година формирао своју државу на основу исламске вере, а овај модел државности на основу иранске националне и исламске културе. Иранска власт културно, економски и политички не зависи ни од једне стране земље и ту је проблем. Запад не жели да се овај политички образац пренесе на друге народе. Суштина овог обрасца је да он не признаје хегемонизам и не дозвољава мешање у своја унутрашња питања. Другим речима, овај модел државности елиминише западну доминацију у региону. Да би се овоме стало на пут, Запад се често користи свим могућим средствима и можемо рећи да се већ дуже против Ирана воде различити облици специјалних ратова, где се између осталог у светској јавности о Ирану износе медијске пропаганде као о држави која представља највећу претњу светском миру, што апсолутно не одговара истини.

У једној овако компликованој ситуацији, појављује се генерал Сулејмани, чије могућности, способности, државничке, војничке, обавештајне, његов утицај и деловање почиње да бива озбиљна сметња, али и претња што се види у ефикасности, или боље рећи неефикасности остваривања зацртаних циљева и планова које су САД и Израел имали и у Сирији, и у Ираку, и у Ирану, и у другим државама.

Најбољи пример његових могућности, способности и утицаја огледа се у његовој улози коју је имао у Сирији, пружању подршке и помоћи очувању власти Башара Ал Асада, као и његово место и улога у успостављању односа и јачању савезништва између Ирана и Русије.

Узимајући све ово у обзир, значи од једног ширег посматрања геополитичких односа и циљева, сметње коју представља Иран, до појединачног места и улоге генерала Сулејманија који је свој утицај против САД озбиљно успео да наметне и мобилише снаге на целом Блиском истоку, долазимо до вишеструких мотива за планирање, организацију и реализацију атентата на генерала Сулејманија.

Његовим убиством, САД имале су за циљ да се ослободе опасног и способног непријатеља, у персоналном смислу, али свакако и један шири значај који се огледа у жељи да се дестабилише у оперативном, моралном, психичком, па можемо рећи државном смислу Иран, али и остали противници и отпори који се на различитим нивоима супротстављају интересима САД и Израела.

Због света тога, лично сматрам да је атентат на генерала Сулејманија имао за циљ и да испровоцира реакцију Ирана, која би се затим искористила за отварање новог кризног жаришта, где би се започели ратни сукоби и наставак вишедеценијских покушаја да се Иран подели, разбије и потчини интересима САД, Израела и њихових савезника. Лично сматрам да је Иран одреаговао изузетно мудро што није насео на ову провокацију и што на убиство генерала Сулејманија није одреаговао исхитрено неком бруталном осветом, која је и била циљ налогодавца атентата.

Потврду ових мојих претпоставки добили смо кроз даља дешавања током 2020. године, где се Иран константно суочавао са новим провокацијама, навешћу само две: прва је оптужба од стране обавештајне агенције САД да су Иран и Русија покушали да изазову хаос у САД уочи избора, а друга много озбиљнија јесте убиство научника Фахризадеа, за чије убиство Иран оптужује МОСАД.

Све ово нас упозорава да ће се Иран и у наредном периоду суочавати са различитим облицима напада, са циљем да се државност Ирана, њен суверенитет потчини интересима протагониста Новог светског поретка, САД као продужене руке истих, али немам сумњу да ће Иран успети, као и деценијама уназад да одоли свим изазовима, да ће успети да сачува своју посебност, независност и да ће дати до знања да је неопходно да се односи према њему морају формирати на потпуно другим основама.

28. децембар 2020. 

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注