地缘政治而政治

Милош Здравковић: Колико је одржива замена фослилних горива обновљивим изворима енергије?

Пише: Милош Здравковић

Иако су обновљиви извори енергије (ОИЕ) кључни у борби против климатских промена и смањењу емисије гасова са ефектом стаклене баште, важно је узети у обзир све аспекте и импликације њихове примене, како би се развио одрживији енергетски систем. ОИЕ, посебно ветрогенератори и соларни панели, често имају нижи ЕРОИ (повраћај енергије) од фосилних горива. А разумевање ЕРОИ-а може помоћи у информисању политичких одлука и стратегија енергетске транзиције. Јер, извори енергије са ниским ЕРОИ-ом могу захтевати веће инвестиције и више трошкове за крајње кориснике, што може утицати на економску одрживост и доступност енергије. Зато се с правом поставља питање: Колико је одржива замена фослилних горива ОИЕ?

Обновљиви извори енергије, попут соларних, ветроелектрана и хидроелектрана, добијају све више пажње у глобалним напорима за смањење емисије штетних гасова и прелазак на одрживији енергетски систем. Иако су обновљиви извори кључни за смањење загађења и борбу против климатских промена, постоје одређени изазови и ограничења који их спречавају да потпуно замене базичне изворе енергије, попут фосилних горива. Кључних разлози су:

Непоузданост и променљивост: Већина обновљивих извора енергије, попут сунца и ветра, подложна је нестабилној производњи енергије. На пример, соларни панели не производе енергију током ноћи или када је облачно, док ветроелектране не могу производити енергију ако нема довољно ветра. Ово ствара изазове у одржавању стабилности електроенергетског система и захтева пратеће складиштење енергије или коришћење алтернативних извора снаге као подршке, када обновљиви извори нису довољни.

Складиштење енергије: Технологије складиштења енергије, попут батерија, још је у развоју и често су скупље и мање ефикасне у поређењу са традиционалним начинима складиштења енергије, попут резервоара нафте или гаса. Недостатак ефикасних система складиштења може отежати ослањање на обновљиве изворе енергије као главни извор електричне енергије.

Потреба за преносом енергије: Обновљиви извори енергије често се налазе на удаљеним локацијама, попут ветрењача на мору или соларних фарми у пустињама. Ово захтева изградњу далековода и инфраструктуре за пренос енергије до потрошача, што може бити скупо и логистички захтевно.

Ограничења простора: Инсталације обновљивих извора енергије, попут ветрогенератора и соларних панела, захтевају велике површине земљишта или морске површине. Ограниченост доступних локација може ограничити капацитет за инсталирање ових извора енергије, посебно у густо насељеним или еколошки осетљивим подручјима.

Потреба за подршком базних извора енергије: Обновљиви извори енергије често захтевају подршку базних извора енергије као што су гасне електране или хидроелектране, које могу прилагодити своју производњу у складу са флуктуацијама у производњи обновљиве енергије. Ово може створити зависност од традиционалних извора енергије, чак и у систему који се ослања на обновљиве изворе енергије.

Доступан алат за сумирање закључака је и ЕРОИ
ЕРОИ – Повраћај улагања у енергију (Ретурн он Инвестмент) је је важна детерминанта у ценама енергената и електричне енергије. ЕРОИ је количина енергије која се троши за производњу одређене количине нето енергије. Анализа повраћаја енергије показује колико је јединица енергије враћено за сваку јединицу уложену у изградњу и рад електране, током њеног животног века. Однос произведене енергије и енергије потрошене у том извору енергије током целог животног циклуса, кључан је у оцени одрживости и ефикасности различитих извора енергије. Овај концепт омогућава процену колико енергије се добија у односу на количину енергије која је уложена у процес производње.

Кроз призму ЕРОИ-а могуће је разликовати изворе енергије који имају висок повраћај од оних који имају низак повраћај. Извори енергије као што су фосилна горива традиционално су имали висок ЕРОИ, што значи да су улагања енергије у њихову експлоатацију и прераду била релативно мала у односу на енергију која се добијала као резултат. Међутим, са смањењем резерви фосилних горива и повећањем захтева за еколошком одрживошћу, фокус се све више премешта ка алтернативним изворима енергије, који често имају нижи ЕРОИ.

На пример, обновљиви извори енергије, попут соларних панела и ветрогенератора имају тенденцију да имају нижи ЕРОИ у поређењу са традиционалним фосилним горивима. Процеси производње ових технологија захтевају значајне количине енергије, као и материјала, што може смањити ефикасност ЕРОИ-а. Међутим, важно је имати на уму да се технологије обновљивих извора енергије константно унапређују, што може довести до повећања ЕРОИ-а током времена.

Анализа ЕРОИ-а, такође, може осветлити економске и друштвене импликације одређених извора енергије. На пример, извори енергије са ниским ЕРОИ-ом могу захтевати веће инвестиције и више трошкове за крајње кориснике, што може утицати на економску одрживост и доступност енергије. Такође, разумевање ЕРОИ-а може помоћи у информисању политичких одлука и стратегија енергетске транзиције.

ОИЕ угрожавају развој цивилизације
Тако, на пример, соларна енергија са складиштењем, остављајући сву економију по страни, захтева половину производње реинвестиране у свом животном циклусу, јер са ЕРОИ од 2 потребна нам је 1 јединица енергије да бисмо испоручили 2 јединице енергије. Дакле, ако се половина произведене енергије користи за одржавање соларног и животног циклуса батерија, друга половина је све што је остало за остатак цивилизације и индустрије. Другим речима, ако бисмо морали да живимо само од соларне енергије и батерија, половина енергије наше цивилизације би се вратила у енергетску индустрију. А то је добро за соларну индустрију и индустрију батерија, а веома лоше за све остале.

Ако бисмо морали да живимо само од нуклеарне енергије, онда би 1 од 75 јединица произведене енергије била потребна за одржавање снабдевања енергијом. Другим речима, док би будућност соларних + батерија оставила 50% енергије на располагању за развој наше цивилизације, будућност нуклеарне енергије би захтевала само 1,3% енергије за одржавање индустрије производње енергије, остављајући 98,7% за ширење наше цивилизације.

Соларна и енергија ветра нису ОИЕ
Зашто се онда соларна енергија (без складиштења) шири тако брзо и тако јефтино?

Одговор је једноставан. Зато што се 90% енергије у животном циклусу производње соларне енергије улаже у Кину, а Кина ради на угаљ. Гледајући ово из друге перспективе, соларни панели без батерија са ЕРОИ од 4 су кондензовани угаљ, где је 1/4 енергије произведене из њих већ искоришћено за производњу сјајног панела, а највећи део долази од угља.

Исто се дешава и са материјалима. Нетачно их називамо обновљивим изворима, једноставно зато што из наше скромне људске перспективе сматрамо сунце бесконачним извором енергије. Али, рударење, обрада, склапање и декомисијација материјала, који се не могу поново користити у исту сврху – као што се дешава са стаклом, силицијумом и лопатицама за ветар изискују огроман проток материјала од рудника до пустоши. То значи да соларна и енергија ветра захтевају највећи утрошак у односу на било који други извора енергије. Конкретно, и соларна и енергија ветра су далеко, веома далеко од обновљивих извора енергије.

Солар и ветар не ослобађају угљеник док су у употреби. Али, пошто имају низак ЕРОИ и велику потражњу за материјалима, они су извори енергије који највише загађују, одмах иза фосилних горива.

Зато је веома важно сагледати и ове аргументе који критикују соларну и ветроенергију, како бисмо добили комплетнију слику енергетских избора који нам се предстацљају као глобална еколошка и енергетска решења и њиховим импликацијама.

ЕРОИ и улагање у одржавање
Критике се односе на ЕРОИ и потребну енергију за одржавање и производњу соларних панела и батерија. Ако је за одржавање соларних система и батерија потребна значајна количина енергије, то може ограничити количину расположиве енергије за друге сврхе. А то никако није безначајно јер може бити изазовно за одрживост и развој цивилизације.

Улога Кине и фосилних горива
Критика се, такође, односи на чињеницу да се већина производње соларних панела и батерија одвија у Кини, која се ослања на угаљ као главни извор енергије. То практично значи да, иако соларна енергија може изгледати као чист извор енергије на први поглед, производња опреме за соларну енергију може индиректно допринети емисијама штетних гасова из фосилних горива.

Материјална потрошња
Критичари истичу и велику потрошњу материјала за производњу соларних панела и ветрогенератора, као и проблематику рециклирања ових материјала након декомисије опреме. Овај аспект представља изазов у смислу одрживости и управљања отпадом.

Рударење и еколошки утицаји
Важно је размотрити и еколошке и социјалне последице повезане са рударењем материјала потребних за производњу обновљиве енергетске опреме. Ово може укључивати уништавање екосистема, загађење воде и ваздуха, као и негатевне утицаје на локалне заједнице.

Потреба за ефикасним решењима
Критичари наглашавају потребу за ефикаснијим решењима за обновљиве изворе енергије и технологије складиштења енергије, како би се смањила потрошња ресурса и енергетски захтеви током животног циклуса. Иако су обновљиви извори енергије кључни у борби против климатских промена и смањењу емисије гасова са ефектом стаклене баште, важно је узети у обзир све аспекте и импликације ових избора, како би се развио одрживији енергетски систем. То укључује разматрање енергетских потреба, еколошких утицаја, социјалних фактора и економске одрживости различитих енергетских опција.

资料来源: energijabalkana.net

8. мај 2024. 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注