地缘政治而政治

Милош Здравковић: Шта спречава Русију и Запад да створе бољи свет?

Терористички напади у Израелу, потом неодмерена израелска војна интервенција у Гази, страдања недужних цивила, потресли су свет и запрепастили светске лидере. Да би се поразио тероризам, потребно је учинити први корак, да Запад и Русија нађу најмањи заједнички интерес, али се може испоставити да то није нимало лак задатак. Русија се током читаве своје историје развијала као део Запада, као источна периферија тог огромног цивилизацијског простора, а данас се она налази у чудном и незгодном положају. Неко је посматра као смртног непријатеља света каквог данас знамо, а неко баш супротно, као последњу наду за спасење хришћанско европске цивилизације. И један и други статус не приличи Русији и не пружа јој никакву перспективу сарадње са водећим државама Западног света.

Које препреке стоје на путу нове антитерористичке солидарности? На жалост, има их веома много. Са руског гледишта, прва и најочигледнија препрека су западне санкције због Украјине, статус Крима, сада већ и нова четири региона некадашње Украјине, признање Русије као глобалне силе…

Чини се да Европска унија (владајућа елита) неће жртвовати свој „принципијелан“ став према Русији и осуду њеног деловања у погледу Украјине ради нагодбе око заједничке борбе против тероризма, те принципијелног договора о неповредивости и националне самоодрживости. У сваком случају, извесно је да такав корак не могу себи дозволити актуелни политичари, јер су они превише огрезли у раније исказаном ставу и нису у стању да га промене без огромне штете по сопствену репутацију.

Због тога је данас само Путин способан да промени модус руско-европских односа. Он то може учинити ако жртвује нешто од својих позиција (познато је да све најатрактивније шаховске комбинације почињу жртвовањем фигуре, а Путина одавно бије глас да је шаховски велемајстор). Додуше, и ту постоје одређене границе. Москва неће вратити Крим Украјини ради опште консолидације у борби против тероризма, мира у свету… чак и ако би терористички напади преплавили Русију од Калињинграда до Владивостока.

Други аспект проблема солидарног супротстављања међународном тероризму је ситуација унутар НАТО пакта. И ту је све замршено, као и у односима између Русије и ЕУ. Велико је питање да ли је Америка као водећа земља НАТО-а спремна да стане на чело савезника знајући интересе својих главних Блиско-источних савезника, Саудијске Арабије и Турске. Амерички председник господин Бајден сигурно није ковао планове о покретању нове велике војне кампање на Блиском истоку. То свакако није нешто чиме би он желео да крунише свој, по мом субјективном мишљењу, завршни председнички мандат. Званична лица Немачке тврде да је потребан дијалог са Москвом и Техераном. И левица и десница Италије отворено предлажу подршку дипломатији Кремља, Француски лидер Емануел Макрон званично је изјавио да је непријатељ Француске нарастајући тероризам, а не Башар Ал Асад или Владимир Путин.

Ипак, од садашње вашингтонске администрације не треба очекивати ништа осим појачаних мера безбедности и нових испорука наоружања Украјини која се бори против Путинових снага, као и подршке Европљанима у њиховом самосталном супротстављању „руској агресији“.

У Русији је прилично распрострањено гледиште да Европљани не само да могу, него су и обавезни да организују операцију против тероризма, миграција, подгрејавања верских и расних подела без директног учешћа САД, И то у сарадњи са руским оружним снагама. Међутим, када се такав сценарио детаљније размотри, он делује као научна фантастика.  Не тако давни терористички напади у Паризу, велики протести француских грађана исламске вероисповести, јесу изазвали велики потрес, али и поред тога чак ни сви Французи нису спремни да крену у тотални рат, да и не говоримо о житељима европских чланица НАТО-а које за сада још увек нису директно страдале од тероризма, те нису директно на својој кожи осетили “расне и верске “ протесте широм својих држава.

Главна руска идеја је да се све врати како је било пре америчке интервенције и „обојених револуција“, тј. да Асад поново успостави контролу над Сиријом и да се пружи подршка властима Ирака, да Јемен сам изабере вођство какво он жели, да Либијци сами изаберу свој пут како би оне својим снагама успеле да се изборе против злоћудног тумора попут „Исламске државе“. Да се на крају и у Украјини створе услови за нормалан суживот Украјинаца и Руса, те да се створи заиста независна Украјина, ако је то уопште више и могуће, макар на делу територије који би могао да остане као држава Украјина после овог несрећног братоубилачког рата. Све то личи на жељу да се једном скуване рибице из акваријума поново врате у тај исти акваријум.

Са друге стране, европски партнери у оквиру НАТО-а, решење виде у реколонизацији дела Блиског истока са јачањем протектората НАТО-а макар над државама које су до скоро биле у њиховој свери утицаја ако већ не могу да успоставе потпуну контролу над територијом Сирије и Ирака.

Терористички напади „Исламских фундаменталиста“ данас имају улогу аларма који позива лидере цивилизованих земаља да испоље здрав разум и уједине се. Експлозије и пуцњи у Израелу нису само напад непријатеља споља, колико су симптоми болести унутар самог  Запада, Русије, па и Кине.

Питање које засада остаје без одговора гласи да ли ће лидери Русије, САД, Кине и Европе имати довољно мудрости и постати свесни чињенице да заштита данас није потребна парцијалним интересима појединих земаља, народа и политичких елита, него интересима целокупне цивилизације, којој сви они засада још увек припадају. Неко мора учинити први корак у сусрет осталима. Онај ко учини тај корак ући ће у историју као најмудрији и најдалековидији владар. Нажалост, лидери САД, Велике Британије, Немачке, Француске и Италије су постигли консензус да санкције против Русије буду на снази све до потпуног колапса Русије као државе, што на њихову жалост није могуће.

Ратна реалност, економска и геополитичка дешавања у свету говоре да свет иде у другом правцу. Свет није онакав какав је био до пре десетак година, економска а за њом и војна и политичка моћ селе се са Атлантика на Пацифик и бојим се да ће прва жртва рата у Украјини, сем несретних Украјинаца и њихове државе бити Европа, континент коме и ми припадамо.

6. децембар 2023. 

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注