地缘政治而政治

Иван Поповић: Тиха дипломација Еуропске уније

Пише: Иван Поповић

Нешто се чудно догађа у Сједињеним Америчким Државама. Није за одбацити могућност да су при доласку Бидена на власт, неоконзервативци стали са провођењем америчке вањске политике која је била привремено другачије формирана Трумповим мандатом, али засада нити превеликих акција нити самог дјеловања Бидена нема на свјетској политичкој позорници. Ово што се догађа са Русијом тек је одбљесак тестирања моћи двију сила истога ранга, но не дјелује да ће Биден кренути на озбиљније дестабилизирање Руске Федерације.

Оно што се чудно на први поглед догађа јест чињеница да осим што се Америка бави пандемијом, и својим унутарњим питањима, нема је другдје у свијету. Па се поставља питање, није ли можда посао привремено дат у руке Еуропској унији? Врло изгледно да јест.
Еуропска унија је тај посао преузела и проводила већ када је Трумп држао власт. Оно што је радила тада ради и данас. Сви канали према Истоку су на неки начин прекинути. Земље чланица тијеком ове пандемије се у суштини суочавају саме са својим проблемима, док Брусел хладно проматра. Цјепива је у регији највише донирала Србија, а другим је земљама, након великих катастрофа са испоруком цјепива у помоћ прискочила Кина и Русија. Први значајан сигнал тихе дипломације ЕУ-а јест, а самим тиме то може бити сигнал америчке политике, Босна и Херцеговина. Тим тзв. нон-папером који кола Еуропом, а сигнализира разбијање БиХ видимо да се дешава прва велика опасност гдје ЕУ све ближим спајањем Америци проводи њезине интересе.
Ако је Унија амерички привјесак, онда све више долази закључак да она нема будућности. Не тек из привидних политичких разлога који се сами по себи намећу, него зато што она која је замишљена као господарско политички пројект који би потпуно укинуо границе и на глобалној разини био велики играч, напушта ту идеју. То може говорити аутоматски и Србији и Босни и Херцеговини које се надају приступању у њено чланство, као и друге земље, да од тога неће имати никакве користи, а посебно не онда када учине оно што ће морати направити, ускладе властиту вањску политику са оном ЕУ. Еуропска унија мора бити модел глобалног дјеловања. У ужем смислу речено, мора бити играч и на Истоку и на Западу. Све своје позитивне вриједности мора почети користити да би кренула ка остваривању тога да више не буде бирократска и нефункционална него конкретна заједница еуропских суверених држава које од те Уније имају користи, а и она од њих. Досада је било само ово друго. Такођер, мора се све више почети отварати ка Истоку. Сурадња примјерице са Кином, као све више водећом свјетском економијом би требала бити примарна задаћа њезине политике. Међутим, проблем је уз бирокрацију и тај што јој то не дозвољава САД, који се боји не неког кинеског комунистичког утјецаја, већ се боји кинеског утјецаја, као и индијског, руског итд…
На плану простора земаља бивше Југославије потребно се још вратити на Босну и Херцеговину. БиХ овако како постоји данас је нефункционална држава. За сваког њезиног грађанина и за све њене конститутивне народе. Проблем лежи у томе што се грађани и политичари Босне и Херцеговине морају договорити како ће у будућности изгледати њезин унутарњи политичко суверени облик који ће моћи служити њеним људима, али у читавом њезином територијалном интегритету без икаквог издвајања ентитета и слично. Када се то догоди, онда неће моћи ЕУ нон-паперима дијелити једну земљу. ЕУ ту треба бити као рука која ће прије свега економски подупријети Босну и Херцеговину и ојачати њезине институције, али не кроз провођење дестабилизацијске политике која би у коначници довела до рата. Иако то тако на први поглед не изгледа, да би Америка кроз ЕУ жељела да се то у БиХ догоди, али ако имамо на уму да би нови рат у Босни и Херцеговини могао донијети прекрајање граница на Балкану и у цјелини га довести у нестабилност, онда би то Америци одговарало јер би тиме хтјела макнути у потпуности руски утјецај који овдје постоји. Све то, на крају дана, одвија се у дипломатским круговима за које јавност не зна. На вријеме требамо бити обавијештени, како би препознали тко какву игру игра, а како за пет или десет година не би рекли да нисмо знали, баш као што нисмо знали што се догађало деведесетих при разбијању заједничке земље.

2. мај 2021. 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注