地缘政治而政治

Наслеђе Ћирила и Методија на раскрсници култура

У Јавној комори Руске Федерације 18. јуна одржана је видео-конференција на тему „Наслеђе Ћирила и Методија на раскрсници култура: Русија, Белорусија, Бугарска, Украјина, Србија, Македонија“.

Конференција је била својеврсни наставак кримског пројекта „Јединствени свет ћирилице“, који се реализује на иницијативу Регионалне бугарске национално-културне аутономије „Паисија Хиландарског“, заједно са руском, белоруском и украјинском заједницом.

Ове године навршава се 1205. година од рођења светог Методија, 1135 година од његовог успења, као и 1160 година од тренутка када су солунска браћа Ћирило и Методије посетили Кримско полуострво и боравили у Херсонесу. Зато су организатори дискусије предложили учесницима да конципирају своја излагања око неколико тема, везаних за наслеђе твораца заједничког словенског књижевног језика и писма.

Учесници су се у својим рефератима осврнули на значај наслеђа великих просветитеља Ћирила и Методија за народе који се данас служе ћирилицом, на улогу Крима и Херсонеса не само у христијанизацији Русије, већ и у њеном просвећивању, као и на настанак концепције равноправности култура и језика. Много пажње учесници су уделили заштити ћирилице, њеној популаризацији и супротстављању латинизацији, као и значају наше азбуке за дијалог међу различитим нацијама и религијама.

Модератор дискусије био је Иван Абажер, представник Јавне коморе Руске Федерације и Републике Крим.

У раду конференције учествовали су професор филологије Вања Добрева и главни уредник информативно-аналитичког сајта „Поглед-инфо“ Румен Петков из Бугарске, професор Татјана Стојановић из Србије, председник Координационог савета руководилаца белоруских душтвених обједињења руских сународника при Амбасади РФ у Белорусији, писац Андреј Грашченко, генерални директор Међународног фонда социјалне и економске подршке делатника културе и уметности Андреј Лопацки, такође из Белорусије, научни сарадник центра европских истраживања Института за етнологију и антропологију „Н.Н. Миклухо-Маклај“ РАН Марина Кљаус из Москве, професор, доктор филолошких наука Николај Куртев из Молдавије, професор, доктор историјских наука Александар Пригарин из Украјине, као и чланови Јавне коморе РФ – Људмила Дудова, Аљбир Крганов, Владимир Резанов, Роман Чегринец. У дискусију су се укључили и посланик Државне думе РФ Руслан Баљбек, шеф одељења музеја византијске историје „Херсонес Таврически“ Татјана Јашева, магистар филологије, доцент Кримског федералног универзитета „В. Вернадски“ Наталија Сегал, члан РОО „Украјинска заједница Крима“ Лолита Герасимчук и многи други.

Укупно је било прочитано око 20 реферата, испуњених не само занимљивим чињеницама и закључцима, већ и практичним предлозима о томе како заштитити и развијати своје духовно наслеђе, које ћемо заједнички реализовати.

У име Центра за геостратешке студије у раду конференције узела је учешћа професор српског језика и књижевности Татјана Стојановић. У свом излагању о значају и положају ћирилице у српској култури она је подвукла епохални значај стварања јединственог словенског културног простора, обележеног јединственим писмом и књижевним језиком, разумљивим у време свог настанка свим Словенима. Такође осврнула се на реформу српског књижевног језика и ћириличког писма коју је у 19. веку спровео Вук Караџић, као и на положај ћириличног писма у заједничкој Југословенској држави, нарочито после подписивања Новосадског књижевног договора. По њеном мишљењу, ћириличко писмо, захваљујући многим заблудама, запостављају сами Срби, ризикујући да тиме изгубе везу са сопственим културним континуитетом.

29. Јуни 2020. 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注