地缘政治而政治

Конференција-Сирија колевка хришћанства, Драгана Трифковић: Страдање хришћана у Сирији и на Блиском Истоку потврђује да се хришћанство у целом свету налази под великим ударом

На платформи Међупарламентарне комисије за људска права одржана је видео конференција „Сирија-колевка хришћанства“.

Конференцијом је председавао г. Валдемар Хердт, народни посланик немачког Бундестага из редова Алтернативе за Немачку, који је уједно и иницирао одржавање ове конференције.

У раду конференције учествовало је преко тридесет посланика, високо позиционираних политичара и експерата из шест држава.

Поред посланика немачког Бундестага и руске Државне думе, на конференцији су своје реферате изложили политичари из Сирије, као и припадници сиријског друштва из редова верских и мањинских заједница.

Хришћанство у Сирији је од велике важности и међународна заједница је дужна да обрати посебну пажњу дијалогу верских заједница и јединству, посебно у време санкција од којих страдају обични грађани, посебно жене и деца.

Иницијатива међупарламентарне комисије усредсређена је на осветљавање актуелне ситуације по питању људских права верских заједница у Сирији, посебно хришћана, разраду концепције регулисања сиријског конфликта, међунационалног дијалога, а такође проналажења заједничког решења које ће задовољити све стране.

У оквиру форума разрађена је заједничка Резолуција у форми обраћања Парламентима и руководствима држава које учествују у решавању сиријског конфликта. 

На позив г. Валдемара Хердта у раду форума о Сирији учествовала је и Драгана Трифковић, директор Центра за геостратешке студије и председник Савета за спољне послове Двери.

Она се форуму обратила следећим речима:

„Ми у Србији са великом пажњом пратимо дешавања у Сирији од почетка рата 2011. године. Подсетићу да се крајем 90-тих година одвијао сукоб на простору бивше Југославије и да смо у Сирији могли да уочимо многе сличности по том питању.

Заправо су и многи борци који су ратовали на страни босанских муслимана, наставили свој рат у разним побуњеничким јединицама против регуларне сиријске војске.

Оно што се сада јавља као проблем на Балкану је повратак тих бораца са блиско-источног ратишта. Поред тога постоји и проблем миграната.

Апсолутно подржавамо иницијативу г. Хердта да је неопходно да се успостави мир у Сирији после девет година страдања и разарања. Око успостављања мира најпре треба да постоји консензус на међународном нивоу, јер се у Сирији заправо води рат у ком су умешане разне стране у сукобу и у коjeм постоји велики утицај и дејствовање страног фактора. Русија је дала велики допринос у војном смислу, анти-терористичком борбом, захваљујући чему је Сирија опстала као држава. Ангажовање руске војске у Сирији је оправдано због тога што је оно уследило након позива сиријског државног врха. Остала страна војска се на територији Сирије налази нелегално. Тај проблем мора да се реши до краја, како би Сирија могла да крене путем обнове.

Упознати смо са размерама страдања хришћана, како у Сирији, тако и у другим земљама Блиског Истока.

Делегација Српске православне цркве на челу са патријархом Иринејем је прошле године посетила Сирију, и том приликом је обишла хришћанске храмове.

Након тога се састала са председником Сирије Башаром Ал Асадом и изразила уверење да ће Сирија успети да се избори са проблемима и поврати историјску улогу ефикасне државе, као и да ће успоставити стабилност и ширити мир и љубав у региону.

Страдање хришћана у Сирији и на Блиском Истоку потврђује да се хришћанство у целом свету налази под великим ударом.

Ми томе сведочимо са великим искуством страдања на Косову и Метохији где је порушено и спаљено преко 150 српских средњовековних цркава и манастира и одакле је протерано преко 200 хиљада становника, углавном православних хришћана. Порушена су и хришћанска гробља.  С друге стране, сада смо у Црној Гори суочени са покушајем отимања храмова Српске православне цркве од стране црногорског режима.

Овом приликом желим да се захвалим г. Хердту на подршци коју је упутио Српској православној цркви у Црној Гори.

Све то нам говори да је неопходно да удружимо снаге и да заједнички радимо на заштити људских и верских права, свуда у свету.

Српски покрет Двери је странка која баштини хришћанске вредности. Залажемо се за истинску заштиту људских и верских права. Са задовољством ћемо обавестити српски Парламент и јавност о данашњој конференцији и закључцима који су на њој донети.

Спремни смо да допринесемо успостављању конструктивног дијалога и проналажења решења за сиријску кризу“.

30. мај 2020.

 

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注