国防和安全

Парада у Пекингу, демонстрација нове моћи

Пише: Милош Здравковић

 

Уместо једног главног ривала (Русије) кога је прерано отписала, САД се сада суочавају са
настанком мултиполарног света. Кина свој статус највеће азијске силе то јасно демонстрира.

Импресивна војна парада у Пекингу, присуство и садејство најмногољуднијих земаља света, покретање Азијске инфраструктурне банке (БРИКС банке), стратешко партнерство са Руском Федерацијом – демонстрирају нескривене амбиције Кине да постане глобална сила. Униполарни свет, успостављен 1989. године урушавањем Совјетског Савеза, дефинитивно више није на мапи. Уместо једног главног ривала (Русије) кога је прерано отписала, САД се сада суочавају са настанком мултиполарног света. Кина свој статус највеће азијске силе то јасно демонстрира.

У настојању да убрзају продор на глобалном нивоу, кинески званичници су по први пут, необазирући се на противљења са Запада, приказали импресивну војну моћ. Нове војне технологије (посебно јединствене балистичке ракете – такозване „убице носача авиона) стављају Сједињеним Америчким Државама до знања да је њихова до сада недодирљива морнарица итекако рањива.

Сем војне моћи, и економија Кине паралелно се промовише у глобалним оквирима. Представљен је план за унапређење конкурентности путем подстицања иновација и подизања ефикасности. Посебан акценат бачен је на сарадњу са другим државама, пре свега са азијским дивовима, као и на чињеницу да је просечна месечна плата радника у кинеским фабрикама у 2014. години била 2.832 јуана (457 долара), што је 11,6% више у односу на годину дана раније.

Кинеска привреда сада је и службено највећа на свету. Кинески бруто друштвени производ (БДП), према показатељу паритета куповне моћи (ППП), износи 17,632 трилиона долара. Амерички БДП, по истој методологији, износи 17,416 трилиона долара. Кинеска економија је тако по први пут престигла конкурентску америчку, објавио је ММФ. Наредних година тај однос у корист Кине додатно ће се повећати, предвиђају финансијски аналитичари.

Ипак, брже боље, водеће рејтинг агенције (базиране у САД и Великој Британији), објавиле су да је кинеска економија „тигар од папира“, те да је укупан кинески дуг 282 посто БДП-а. Поређења ради, дуг Немачке је 74,4 %,Француске 97,5%, САД 103%, Јапана 245 %. У нашој јавности најпознатији је дуг Грчке од око 168,8%, а ни Италија није далеко са 135,1 %.

Када банка Голдман Сакс каже да дуг Кине износи 282% од БПД, превиђа се ситница да то није државни дуг, већ укупан дуг – локалних власти, банака, других финансијских институција, хипотекарни кредити (грађани за некретнине) и привреде. Та цифра обухвата домаће и стране повериоце, али оно што је најважније, то нема никакве везе са јавним дугом. Ако би се на тај начин исказивали подаци о задужењу, дуг Велике Британије би износио читавих 1024%. Зашто
неко креира овакву искривљену слику? Није јасно ни зашто Западни медији преносе овакве алармантне, али нетачне вести. Очито је реч о намери да се покаже да не постоји алтернатива постојећем поретку, наслоњеном на петродолар, док је концепт слободе информисања само још једна идеолошка „батина“ којом се по потреби етикетирају ривали.

Кина дакле стоји одлично, не само када је реч о државном дугу, него и у категоријама хипотекарних кредита –грађани су мање задужени него у западном развијеном свету, а и у банкарском сектору, који је испод просека задужености. Највећа разлика између задужености развијених Западних економија и Кине (поред њеног неупоредиво мањег државног дуга) јесте у томе што су класична привредна предузећа задужена знатно више од оних на Западу. Разлика је у томе што су та предузећа са Запада у финансијском (шпекулативном) сектору, а
кинеска су пре свега у производњи. Друга разлика је у томе што у Кини постоји велики обим страних инвеститора у реалном сектору, па део тог дуга заправо отпада на компаније у власништву странаца. Кина није презадужена, нити за то постоји ризик.

У ком сегменту кинеске привреде се може говорити о презадужености? У деловима који спадају под локалне власти. Влада Кине је локалним властима већ одобрила нове кредите по знатно мањим каматама, па ће им на тај начин омогућити да сервисирају своје обавезе – наравно за део дуга за који су тражили и добили одобрење. Други део дуга ће повериоци морати да наплаћују из фиктивних компанија, па како им буде.

Много се пише и о слому кинеске берзе. Говори се о интервенцији Народне банке Кине, али се износи податак који нема везе са сломом. Наводно, интервенисано је са 200 милијарди долара. Нетачно! Интервенисано је са 50 милијарди долара, и то само у домаћој валути. Дакле нису диране девизне резерве које су, узгред, 3.690 милијарди долара.

О каквој привреди и потенцијалу је реч, довољно је истаћи да међу 500 највећих компанија на свету 106 је из Кине, 128 из САД и 54 из Јапана. Број кинеских компанија повећан је за шест ове године.

Међу 500 највећих кинеских компанија и даље је већи број државних него приватних, али расте број приватних. Најбољи показатељ је кинеско инвестиционо-трговинско чудо „Алибаба Гроуп“– највреднија светска компанија у 2015. години, а основана је 1999.

Важно је напоменути да је порез на додату вредност (ПДВ) у Кини шест, три за мала и четири процента за средња предузећа. Просек на Западу је 20%. Микро предузећа су сасвим ослобођена овог пореза, а у њих спадају фирме које имају годишњи приход до 46.000 долара. Порез на добит предузећа је 25%, а за микро предузећа 10%.

У илегалним банкарским токовима у Кини је откривено око 67 милијарди долара. У току је нова кампања, што доказује да постоји велико црно тржиште које се мора сасећи. Ипак кинеско црно тржиште у поређењу на пример са америчким, руским или италијанским је „мало дете“.

Вештачки обарајући цену енергената и злата, све у намери да се ослабе економије земаља-извозника Русије, Венецуеле или Ирана, западни стратези су неповратно утерали стотине милијарди долара у кинеске џепове! Јер не треба посебно помињати да је Кина највећи светски увозник енергената. Како год, економски јака Кина произвела је и моћну армију, која је целом свету показала ново, одлучно лице највеће азијске силе – упркос бојкоту Запада.

8. септембар 2015.

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注