地缘政治而政治

Председник Србије поштује мишљење Запада, став Русије га не интересује

Драгана Трифковић за eadaily.com

У септембру, у Бриселу треба да буду настављени директни преговори између председника Србије Александра Вучића и „председника“ сепаратистичког Косова Хашима Тачија о постизању „свеобухватног споразума о нормализацији односа“ између Београда и Приштине. Недуго пре почетка новог круга, Александар Вучић изјавио је да Србија, као резултат ових преговора, „неће добити ништа„. „Ако нам ништа не дају, шта да радимо … Према мојим прогнозама, то ће бити тако“, рекао је Вучић 29. августа.

Мишљење о томе како такво расположење шефа српске државе може да утиче на ток преговора, прокоментарисала је дописнику EADaily директорка Центра за геостратешке студије (Београд) Драгана Трифковић.

Пре свега, непознато је по чијем овлашћењу председник Србије Александар Вучић води преговоре са албанским сепаратистима у Бриселу. Не постоји ни једна одлука Владе или Скупштине Србије којом је председник Србије Александар Вучић овлашћен да преговара о Косову. Ово питање су опозициони посланици постављали више пута у Скупштини Србије, али нису добили одговор. Осим тога, није познато ни која је политичка платформа Александра Вучића за решење косовског питања. Уколико председник нема ни овлашћење ни платформу односно политику, поставља се питање у чије име преговара и о чему преговара.

 

Јавност у Србији није упозната ни са досадашњим договорима који су постигнути у Бриселу, а управо Александар Вучић дезинформише јавност тврдњама да је неко други спровео обавезе из Бриселског уговора, а не он.

 

Више пута до сада је понављао да не може у тим преговорима једна страна да добије све, а друга ништа, а сада управо тврди да ће добити ништа. Уопште узев, његове изјаве у вези са Косовом у последње време су све конфузније и контрадикторније. Осим дезинформисања јавности о потезима које су СНС и СПС спровеле, Александар Вучић свакодневно мења своје исказе односно један дан тврди једно, сутрадан нешто потпуно друго, а трећег дана пориче све што је рекао и првог и другог дана. Збуњена јавност не зна како да реагује.

 

Преговори који се воде у Бриселу су свакако неуспешни и одавно је било време да се они прогласе неуспешним и да Александар Вучић затражи повратак решавања питања Косово и Метохије у УН. Он то не сме да уради, због тога што је Западу обећао да ће потписати договор са Приштином којим ће признати Косово као независну државу и којим ће Запад ослободити одговорности за противправна и агресивна дејства из 1999. године.

Наставак преговора у Бриселу сигурно води ка најгорем сценарију за Србију, а Александар Вучић више брине о томе како ће да реализује оно што је обећао Западу у вези са Косовом, него какве ће катастрофалне последице по Србију имати такав потез. Идеја о размени територије или „разграничењу“ је показала да је Вучић решен да иде до краја и да је спреман на потезе који би проузроковали још горе последице, само како би добио простор за манипулацију да је постигао успех.

 

Ако узмемо у обзир све чињенице, да Вучић нема овлашћење ни једне институције да води преговоре о Косову, да нема политичку платформу за решавање косовског питања, да спроводи супротно од онога што је СНС обећавала бирачком телу, да износи неистините податке у вези са Бриселским договорима и њиховом реализацијом, да је заратио са СПЦ, интелектуалном елитом, невладиним сектором и већином грађана Републике Србије који се противе предаји Косова, са сигурношћу можемо да кажемо да он нема права да се бави решавањем косовског проблема. 

 

Свакодневно смо у могућности да чујемо дефетистичке изјаве од председника Србије о томе како немамо ништа на Косову, како нећемо добити ништа, како смо мали, слаби и да нам нико и не нуди да добијемо нешто. Притом је то нетачно, јер Русија чврсто стоји на одбрани међународног права и Резолуције 1244, односно на позицијама да је Косово саставни део Србије. Међутим и руски став се погрешно интерпретира у Србији и изврће, па режимски медији и аналитичари тврде како Русија подржава поделу или предају Косова. Такође занемарује се и кинески став, који је сагласан са руским. Из тога можемо да закључимо да Вучић уважава само мишљење Запада које је у супротности са српским државним и националним интересима, и да не уважава мишљење земаља које су на позицијама очувања Косова у саставу Србије, као ни мишљење грађана Србије, СПЦ а ни Устав Републике Србије над којим је положио заклетву да ће га штити.

 

3. Септембар 2018.

 

eadaily.com

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注