地缘政治而政治

Професор Мило Ломпар: Српско друштво се распало наочиглед својих грађана

Професор Филолошког факултета у Београду Мило Ломпар изјавио је данас да је француско-немачки предлог о решавању косовског питања у супротности с Уставом Србије и Резолуцијом 1244 Савета безбедности Уједињених нација.

Ломпар је подсетио да је још прошле године у интервјуу агенцији Бета проценио да ће поступци српских власти, предвођених Александром Вучићем, довести до признавања независности Косова и увођења санкција Русији.

„Најновији догађаји, у вези с француско-немачким планом који је председник Србије спреман да прихвати, показали су да сам, нажалост, био у праву. Јер, реч је углавном о усвајању Ишингеровог плана из 2007. године, који је одбацила влада Војислава Коштунице. Тај план је био заснован на уговору између две Немачке из 1972. године, који је омогућио да обе државе постану чланице УН-а без међусобног признања“, рекао је професор Ломпар агенцији Бета.

Додао је да помињање Повеље УН и начела из ње у уговору између Србије и Косова представља подсећање на члан 2 Повеље УН.

„Тај члан обавезује све државе да међусобно поштују границе, територијални интегритет и суверенитет и да се не мешају у унутрашње послове. Србија, дакле, на тај начин де јуре признаје Косово као државу, али не успоставља дипломатске односе. Ово треба да омогући српском председнику да лажно тврди како није признао Косово“, оценио је Ломпар.

Коментаришући одредбе француско-немачког предлога о правима Срба и Српске православне цркве (СПЦ) на Косову и Метохији, Ломпар је казао да оне делују као да су испод минималних одредби из Ахтисаријевог плана или Бриселског споразума, јер, нема чак ни назива Заједнице српских општина (ЗСО).

„Овај уговор је у супротности с Уставом Србије и Резолуцијом 1244. Не би било изненађење да се наш Уставни суд, као и у случају Бриселског споразума, прогласи ненадлежним. Уговор је у супротности с домаћим и међународним правом, као и правом УН, јер ставља косовско право и право Савета Европе изнад њих. Он делује лошије и од уговора између две Немачке, јер, била је реч о државама које нису биле чланице УН. Сада је реч о чланици УН-а Србији која признаје насилну сецесију дела своје територије“, истакао је професор.

Нагласио је да у политичком смислу, Србија накнадно признаје оправданост НАТО бомбардовања из 1999. године и последице које су из њега проистекле.

„Овакво понашање српских власти, предвођених Александром Вучићем, представља потпуно остварење другосрбијанске политике у Србији. Оно што није успела да оствари ниједна грађанска странка, чак ни у време максималне доминације, остварила је лажна национална странка. Она је издала не само националну политику него и националну историју. То су учинили сви они национални и политички чиниоци који су подржавали српског председника у десетогодишњој владавини“, рекао је Ломпар.

Упитан на које политичке и националне чиниоце мисли, Ломпар је казао да су то били и они који су Вучићу дали орден Светог Саве и говорили да се бори за Косово и Метохију „као лав“.

„Биле су то и националне опозиционе странке. Биле су то националне организације које су постављале декоративне и фолклорне захтеве. Ту се налазе и национално оглашени појединци који су имали разумевања за поступке власти. Број национално и опозиционо оријентисаних људи временом се смањивао до броја који се може исказати прстима једне руке. Управо је петоро људи предало кривичну пријаву против Александра Вучића у августу 2020. године због велеиздаје“, рекао је професор.

На питање Бете шта су узроци ситуације у којој се Србија нашла због косовског питања, Ломпар је казао да садашња ситуација нуди две врсте закључака.

„Не може се национална политика заступати без јасног и начелног става, који је отпоран на медијске притиске и корупционе механизме како власти тако и западних чинилаца. Одбрана националних интереса малих земаља увек је делотворнија у демократском амбијенту поделе учесника у власти. Супротно томе, западни чиниоци фаворизују ауторитарни начин владања, јер им он омогућава притисак на једини ослонац власти. Тај притисак даје резултат: како показује политичко чињење Александра Вучића. Тако су западни чиниоци доследни непријатељи демократије код нас“, оценио је професор.

Додао је да ауторитарни владар компензује своје уступке уништавањем опозиције.

„То је једини начин да Александар Вучић дуже остане релативно незаменљив у очима западних чинилаца. Тако долази до мрвљења опозиције: и у страначком и у ванстраначком смислу. Како грађанске странке помажу у том кретању, показује се да њима није стало ни до какве слободе. Српско друштво се распало наочиглед својих грађана. То значи да сваки отпор мора почети са ниже позиције“, закључио је Мило Ломпар.

资料来源: beta.rs

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注