经济

Пут напретка и нуклеарних реактора

Пише: Милош Здравковић

 

Писали смо зашто је Немачка желела да буде прва велика нација без нуклеарних електрана ? Где су Немци погрешили у рачуници тј. Зашто је Немачки план пропао пре него је и стартовао. Покушаћемо да се позабавимо овом темом са аспекта највеће економије на свету!?

Решење за кључно глобално питање или најопаснији „made in China“?

Председник најмногољудније државе на свету поручио је да Кина мора максимално да искористити свој пројекат „Појас и пут“ (познат и под називом „Нови пут свиле“) и то на начин да изгради бројне нуклеарне реакторе широм простора где ће се протезати њихов пројекат. Истакнуо је како Кина има у плану да током наредних 10 година сагради 30 нових нуклеарних електрана.

Ширење нуклеарне енергије већ је постала Кинеска државна стратегија, а нуклеарни извоз помоћи ће подизању технолошких капацитета нације и ослободиће домаће капацитете високе производње емисије штетних гасова и зависност од увоза угљоводоника, гаса и нафте.

Како укупно 41 држава на „Новом путу свиле“ или већ користи нуклеарну енергију или је има у плану, Кина мора да осигура минимум 20 процената тог тржишта како би створила додатних 5 милиона радних места у том сектору и унапредила технологију на разину Руске и Америчке.

Кина је 2013. најавила огромну изградњу широм древног Пута свиле који је спајао Азију и Европу, ипак до сада се најчешће говорило о грађевинским пројектима, железницама, путевима, поморским и ваздушним лукама… Ипак, Кина мора да створи једно раширено ново тржиште те је очито како већ сада интензивно размишља о „надоградњи“ на исто, а изградња нуклеарних реактора један је од планова.

Кина мора да жури јер кинеска економија данас расте слабије него икада у задњих 25 година, а њена индустрија пак има великих проблема са предимензионисаном производњом, другим речима, кинеска индустрија производи више него што реално може да прода. Зато из Пекинга већ неко време стимулишу локалне компаније да почну да се баве инфраструктурним пројектима изван Кине у остатку Азије, у Европи и Африци.

Кинески произвођачи нуклеарних реактора постају све конкретнија „сила“ на глобалној разини нуклеарне индустрије а Извоз нуклеарних реактора постаће један од темеља реализације кинеског стратешког пројекта Новог пута свиле.

Како се Кина тако брзо и добро развила и на овом подручју индустрије?

Кина итекако добро зна да се више не може ослањати на фосилна горива јер до недавно се у њеним великим градовима није дословно могло дисати од загађења ваздуха. Нуклеарну енергију која је чиста почели су делимично развијати и због тог разлога.

Како год, свет данас има производњу од отприлике 384 гигавата струје од нуклеарне енергије добијене из око 400 реактора колико их данас ради у свету. Тренутно се граде реактори у 15 држава који ће производњу повећати за додатних 69 GW, а у плану је изградња за још 182 GW.

Кина види у томе врло добро зараду, само планирани пројекти износе око 500 милијарди долара. Пројекције говоре како ће до 2040. свет да има нуклеарну производњу од 624 GW-а (извор : Међународна агенција за енергетику), дакле готово двоструко више од данашње, а нема сумње да ће велик део изградње нових реактора покрити управо Кина.

Ако свет у наредном периоду усвоји „агресивну“ политику смањења емисије CО2 онда би до 2040. нуклеарна производња могла ићи чак и до 862 GW.

Од тог великог раста, колики год да био, 46 % – према пројекцијама – доћи ће управо из Кине, на другом месту, са око 30 % удела следе заједно Индија, Јужна Кореја и Русија. САД ће пак суделовати у расту нуклеарне енергије са 16%, а остатак света свега 8%. (извор : Међународна агенција за енергетику)

Када се све сабере и одузме ово „нуклеарно јачање“ у споменутим земљама надоместиће смањење које се очекује на простору Европске уније где се догађа супротан процес – наиме, док се Кина, Русија, Индија, САД припремају на „штанцање“ нуклеарних реактора као на покретној траци, највећа економска сила Европе, Немачка, планира да у наредном периоду потпуно елиминише употребу нуклеарне енергије наводећи сигурност као највећи разлог.

Наравно, то нас доводи и до великог питања, колико ће кинески нуклеарни реактори бити сигурни?

Фукушима, Чернобил, острво Три миље у САД… ипак, шта је пар трагедија у контексту статистике, рећи ће неки кинески званичници, алудирајући да они још нису свету приредили ниједан катаклизматични сценарио. Исти наводе како је нуклеарна енергија свеједно најисплативија и најчишћа, а захваљујући својој конзистентној производњи и поузданија од извора као што су ветар и сунце.

Кина има три велике компаније за производњу нуклеарних реактора, а главна је China National Nuclear Corp (CNNC). U CNNC-u истичу како је 30 реактора дуж Новог пута свиле само почетак, јер већ имају план како ће Аргентину искористити као „базу“ за ширење производње широм Јужне Америке. По истом кључу употребиће  Алжир за ширење на Африку.

Свакако, брзо ће доћи у колизију са онима који су и даље фокусирани на експлоатацију фосилних горива, а чини се како у том смеру иду и Русија и САД. Ипак и једни и други виде своју нуклеарну будућност, питање је само да ли желе да је деле и са Кином, јер су принуђени да трпе једни друге.

Чини се да нема места где Кина не планира да уђе са својом производњом јер је у преговорима са Британијом, Кенијом, Јужноафричком Републиком, а у Румунији већ имају договорен посао (пар стотина километара од Београда).

Прича о кинеским нуклеарним реакторима који би већ у идућој деценији или две могли „поплочати“ свет само је део шире приче о економској стратегији Пекинга који пожурује глобализацију кинеских компанија те им је то сада главна компонента економске реформе коју спроводе.

Када говоримо о нуклеарном ширењу, хоће ли свет бити скептичан, па чак и забринут? Свакако да хоће, али  тешко је очекивати да ће ико са весељем дочекати изградњу кинеског нуклеарног реактора у близини свог дворишта, али незадовољне и узнемирене ионако нико неће ништа да пита, јер свиђало се то некоме или не, Кина је супер сила.

Појавиће се нове дебате, интензивирати старе, без сумње, дебате о сигурности нуклеарне енергије, о потрошњи енергије уопште, о глобалном загревању и климатским променама. На крају приче све се своди на новац, а они који улазе у велике расправе, рецимо по питању смањења емисије CО2, можда ће своје забринутости везати уз економски опстанак, али имајући стално на уму колико је која метода производње електричне енергије профитабилна!

На крају ћемо, како то и бива, добити поларизацију, једни ће тврдити како Кина спашава свет снажним ширењем доступности нуклеарне енергије док ће други тврдити како га опасно угрожава подсећајући на Фукушиму, Чернобил…

Може ли се овом „made in China“ производу веровати? То ћемо видети у блиској будућности јер исти долазе, а судећи по кинеској амбицији нико неће бити предалеко од једног.

3. Јули 2019.

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注