科学和社会

Родољубље издајника

Пише: Миланко Шеклер

Многи злурадо примећују да издаја у Србији више није могућа, поготово од времена када највиша политичка и интелектуална елита државе као свој једини начин опстанка и сврхе постојања види борбу за што бољи приступ богатим „страним фондовима“ и „доноторским организацијама“, који им у регуларном процесу „апликације“ омогућавају лагодно битисање, и што посебно истичу наши истакнути интелектуалци-власници разних невладиних организација, какво финансирање даје им потпуну слободну делања и мишљења у односу на њихову сопствену државу, владу и народ, или кратко речено Србију! И кажу да је то баш суштински и јако важно за њихов неометан рад и утицај на јавно мњење Србије, и промену наших лоших и примитивних навика, у које спада и љубав према домовини.

Али, ја вас питам, а како стојимо у односу на слободу делања и мишљења у односу на стране државе и њихове владе, које одобравају финансијска средства, која потом пуне рачуне опет њихових донаторских организација и фондова, из којих се наша несретна политичко-интелектуална елита „легално подмићује“? То никога од наших квазивођа, политичких шарлатана и идејних голубова превртача и не сме да занима, јер и они то раде.

Замислите кад после сваких избора наши „велики политичари и вође“ полетно потрче да разговарају са амбасадорима земаља „донатора њихове политике“, да виде каква би влада могла да се формира! То је стање кулминирало данашњом готово комичном ситуацијом, када једна странка добије натполовичну већину, довољну за самостално формирање владе, а она, игноришући ту чињеницу, крене у преговоре и разговоре о формирању владе са скоро свим осталим политичким странкама! Зашто? Па зато што су различити страни спонзори уложили свој новац на ову својеврсну кладионицу трке паса, па сада сви они желе, зарад што лакшег остварења својих државних циљева и интереса (понекад и интереса њихових богатих приватника), да и њихови пулени на које су се кладили (финансирали их) буду у влади и добију неко посебно важно, за њихове интересе везано министарско место! Замислите како би реаговала Велика Британија, САД, Немачка, или, на пример, Аустрија да се открије да њихова политичка партија прима финансијска средства из буџета Србије, а заузврат та партија заступа потпуно просрпске позиције у својој политици!

Шта би ја требало јавно да урадим и признам да би ме ова држава оптужила за покушај издаје и ухапсила? Мислите да је то могуће постићи тако што кршиш устав, као и све његове најважније одредбе, или ако кршиш територијални интегритет државе, или позиваш на отцепљење дела државне територије у скупштини или као члан владе? Не, варате се. То тако није могуће постићи. А у Италији су шалине (људе који су склони шали увек), њих 24, који су преко интернета направили, потпуно законски, анкету и гласање за отцепљење Венеције од Италије, одмах ухапсили! Овде је могуће бити оптужен од стране сопствене државе ако да угрожавате њене интересе и политичку стабилност само ако упорно показујете превелику љубав према сопственој земљи!

 

Да ли данас уопште постоје родољуби и патриоте у држави Србији? Да ли данас они смеју јавно да показују свој осећај дубоке, нематеријалне, безинтересне, високо моралне и узвишене љубави према својој држави и друштву?

Да ли данас држава Србија уопште има потребе за родољубљем и патриотизмом својих грађана? С обзиром на то да за те врсте активности и љубави ниједна од страних земаља, као ни чланице европске уније, не исказује жељу и намеру да исте промовише и финансира у Србији, наши политичари су то схватили као јасну поруку „својих партнера“ да се ни они тиме не треба да баве! Када би та љубав наших грађана према сопственој земљи и народу била, на пример, усмерена према припадницима истог пола (хомосексуална), па и животињама (зоофилија), мртвим људима (некрофилија) или деци и млађим малолетницима (педофилија), брзо би се нашао неки фонд и финансијска средства за крајње позитивну промоцију таквих у Европи данашњице, модерних и прихватљивих вредности и ставова. Сигуран сам да наши толико пута доказани пријатељи из Европе знају да је Србији са оваквим демографским проблемима (сваке године мање 30-40 хиљада становника) то једини излаз и пут у бољу будућност, коју нам наши европски партнери тако искрено желе.

Стварно, шта ће земљи Србији нечије родољубље и патриотизам када наш врли председник државе каже да наша земља више неће никада ратовати и дозволити да буде увучена у таква дешавања? Замислите тежину и снагу ових речи човека кога су својевремено европске вредности, у његовој младости и периоду сазревања, доводиле до таквог стања лудила да су га инспирисале на снажан политички активизам, у коме се директно ангажовао и против свега европског борио свим снагама, и био спреман да се при томе користи и оружаним средствима! Замислите само ту снагу комплекса, који су скоро деценију и по обликовани под будним оком његовог чврстог и карактерног, и од њега самог вишеструко интелигентнијег и образованијег кума, довели до настанка тог необичног карактера, испољеног први пут у животу јавно, тек неколико година након потпуног свог физичког одвајања од присуства моћног кума (јер је он отишао у Хаг).

Колико одсуства воље, снаге и карактера је требало имати да се толико дуго чека да би се могло једном јавно проговорити у Србији, и то у тако беживотним и приземним фразама и флоскулама, које чак и сваки виспренији старији човек у Србији може, и док цепа дрва, да правилно растумачи и негира! Стварно је само знак наше тешке судбине могао да се тако сурово поигра с овом земљом да буде вођена од овог касно сазрелог, али не и икада потпуно зрелог и мудрог председника, који припада и врло реткој категорији најстаријих свршених студената и магистраната у историји високог школства у Србији. Чак и ако занемаримо чињеницу да се ово „блудно дело“ против здравог разума одиграло на приватном факултету, остаје чињеница да је „у студентским данима већ одавно био деда“. Наравно, овде не рачунамо нипошто као конкуренцију нашем председнику за ову ласкаву титулу најстаријег дипломца и магистра Србије учеснике такозваног програма „Треће доба“, када људи након завршене каријере и остварене пензије, само зарад сопствене испуњености животних циљева, упишу неки факултет. Није ни чудно да такав човек, богат само лошим политичким искуством, још увек не успева да докучи да је за љубав, као и за мир, увек потребна потпуна сагласност и разумевање две стране, а да је за рат понекад довољна и само једна! И поврх свега, не заборавите да је ову изјаву да Србија никада више неће у својој историји ратовати изговорио и човек који одлази на територије суседних држава да би тамо у ратовима добровољно учествовао и при том, још заради и титулу војводе, коју сада не би јавно поменуо, макар га пекли на ватри под његовим ракијским казаном!

Дакле, не улазећи у разлоге његовог ангажовања у рату суседних земаља, којих се данас очигледно стиди и не сме ни их да помене, није ни чудно да родољубље и патриотизам у Србији преживљавају своје најгоре дане. Дајем себи за право да питам: На чему можеш да израдиш друштво и модерну државу, ако за то немаш сва потребна и велика финансијска средства, ако не на дубоком и снажном ентузијазму и заносу људи, поготову младих, нахрањених највишим моралним и етичким врлинама! Нико од нас, па ни они најбогатији, не могу све снове и циљеве остварити само добром организацијом и плаћањем свих испостављених рачуна! Не! То никада не може да створи животну снагу, која се осећа као срећа и радост срца. За највише циљеве мораш бити спреман да се без задршке бориш, спреман чак да прво себе жртвујеш пред свим својим сарадницима, а зарад испуњења тог свог циља! Тек тада, кад сви теби најближи сарадници увиде заиста твоју одлучност и спремност да све даш на олтар своје љубави према реализацији сопствене визије и идеје, можеш рачунати на њено евентуално остварење! Зато је историја света, и када је у питању рат, препуна примера где су борбу за своју домовину и њену победу однели сиромашни, слабо опремљени, добровољно ангажовани, и сасвим неплаћени војници, и то против многоструко јачих и боље опремљених плаћеника, јер су за разлику од њих само много више волели своју земљу и захваљујући тој разлици били спремни на много већа напрезања и жртве! Многи не знају да се такве битке воде и у миру! Те битке, иако нису тако атрактивне, нису ништа мање сурове и ништа мање битне!

Чак су се и исходи многих великих историјских ратова и сукоба у ствари решили много пре него су се и десили, док су мудре вође радиле заједно са народом на развоју своје отаџбине, јачању њене моћи, прво економске, а онда и војне! До многих ратова у историји баш зато није ни дошло! Колико је само живота сачувано несебичном борбом у миру! Не треба никога изазивати својом слабошћу! А борбе у миру, исто као и оне у рату, знају бити сурове, неравноправне и тешке. И борбе у миру имају своје „жртве“, ништа мање трагичне, и ништа мање вредне! И такве „жртве“ држава мора да безусловно захтева, али и да све борце своје несебично помаже, најбоље награђује, и јавно промовише! Али и у тој борби у миру, па звали је макар и реформом или модернизацијом, не можете никада ништа велико и важно учинити ако људи не осећају љубав према својој земљи, љубав према својој родној груди, према својој отаџбини, и народу свом који живи у њој. Та љубав, када је правилно усмеравана, негована и уздизана, нема ништа мању снагу од љубави према својој деци и својој породици! Родољубље и патриотизам не могу бити купљени, као што ни права љубав не може бити купљена, јер тим чином постаје само обична проституција. А то више није оно што може само да се потпуно, до краја живота, и без икаквих услова, воли једино из срца, па била то љубав према вољеној жени или отаџбини, и због чега једино наше срце зна да снажно залупа и задрхти, покушавајући да ухвати тај прави ритам!

Поука за крај

Када нека земља, као данашња Србија, потпуно занемари значај постојања и развоја сопственог родољубља и патриотизма, као основног интегративног фактора у формирању и функционалном опстанку државе, онда није ништа необично да њен народ, кад у неком тренутку препозна постојање и испољавање тих у својој држави непостојећих исконских осећања, али код неког другог њему сродног народа, изненада почне да испољава снажно родољубље и патриотизам, али према тој другој земљи, спреман да се за њу чак и жртвује, и то само зато што је она њена најближа духовна и верска сродница! Знате на коју државу мислим.

Бојим се да баш због тога ова наша слаба, неука и неписмена власт са вођама фрустрираним и самољубљивим, очајним због испољавања снажне и потпуно ирационалне љубави сопственог народа према тој другој блиској земљи и њеном вођи, не крене да из чистог ината наруши односе са том земљом, и тим чином ископа себи простран гроб. Ту чињеницу треба прихватити мирно и достојанствено, јер можда нам је то последња нада!

 14. април 2014.

НСПМ

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注