科学和社会

Корона у Србији, последице ћемо резимирати на крају

Драгана Трифковић за РЕС

У Србији је 15. марта проглашено ванредно стање ради сузбијања заразног вируса covid-19.

До 7. априла у Србији је регистровано око 2 447 случајева оболелих, на приближно 7 милиона становника. До сада је 61 особа које су биле позитивне на вирус короне,  изгубило живот.

У Србији су уведене строге мере ограничења кретања, уведен је полицијски час и забрањен излазак из стана свим особама старијим од 65 година.

Настава у школама и другим образованим установама је прекинута, затворени су тржни центри, ресторани и друга места окупљања, као и јавни саобраћај.

За особе које су старије доби, а живе саме је велики проблем снабдевање. У већини случајева рачунају на комшијску солидарност, или се сами сналазе кршећи прописане мере.

Дешавало се да су неки грађани привођени у полицију због кршења мера полицијског часа и да су чак осуђивани на неколико година затвора. Суђења су организована преко скајпа, против чега су се побунили адвокати.

Особе које сумњају да су заражене или имају симптоме који указују на могућност да су оболеле од вируса корона, могу да се јаве дежурним медицинским службама. Међутим оно што је до сада био случај, то је да је тестиран мали број људи у односу на популацију. У другим земљама у окружењу је проценат тестираних грађана, далеко већи.

Такође, уочен је проблем да грађани који болују од других болести не могу да добију адекватну медицинску услугу. Дешава се да их аутоматски преусмеравају на инфективну клинику, а да су у питању срчане тегобе или неки други здравствени проблеми који немају везе са короном.

Медицински радници улажу велике напоре да помогну угроженом становништву, али здравствени систем Србије није у репрезентативном стању.

Руководство државе се у почетку односило неопрезно према вирусу, па је од регистровања првог случаја до увођења ванредних мера прошло две недеље. Након тога су уведене строжије мере у односу на земље у окружењу, али су свеукупни резултати борбе против вируса лошији у односу на земље у региону.

Оно што је проблематично за грађане у овом тренутку је то да добијају узнемиравајуће поруке са медија, које додатно подижу тензију. Уместо смиреног и сталоженог обавештавања грађана, свакодневно стижу претеће поруке.

Други проблем је превелика количина дезинформација у јавном простору, што грађане додатно збуњује. Грађани нису у стању да процене које симптоме болести изазива корона, коме би требало најпре да се обрате, какве мере да предузму и сл.

Што се тиче помоћи и солидарности, добили смо медицинску помоћ из Кине која је послала и своје лекаре и дала савете руководству Србије. Основни проблем је што рецепти који су примењивани у Кини нису адекватни за Србију због другачијег менталитета становништва, система здравствене заштите и слично.

Сајамске хале су претворене у привремене болнице, али проблем је што тамо не постоје основни услови за одржавање хигијене болесника, као ни за неопходну здравствену негу.

Велики број грађана Србије се након проглашавања пандемије вратио у Србију. Они су дошли углавном из европских земаља где бораве због посла, а међу њима су били и они који су долазили из кризних подручја севера Италије и др. Србија је прво затворила границе и није хтела да прими своје држављане, што је недопустиво. Тек на инсистирање влада других земаља да се српским грађанима омогући улазак у земљу, организован је њихов пријем. Многи су директно са границе одведени у изолацију која је организована у оквиру привремених смештаја, сајамских хала и сл.

Било је доста притужби на рачун тога што су многи грађани данима чекали на паркинзима да буду пуштени у своју земљу, а такође и због смештаја у изолацију који није одговарајућег нивоа.

Пре неколико дана је стигла велика помоћ из Русије, по наређењу председника Владимира Путина. Чак 11 авиона је допремило медицинска средства, лекарске екипе као и технику за дезинфекцију јавних површина и објеката.

Последњих дана су руски лекари обишли бројне градове по унутрашњости Србије.

Веома смо захвални свима који су помогли Србији у овом тренутку.

Треба још напоменути и то да је ЕУ донела одлуку за преусмеравање неких предприступних фондова за борбу против вируса, али та помоћ је још увек фиктивна.

Након отклањања опасности од вируса, Србија ће имати великих проблема да доведе економске и финансијске прилике у ред. Биће неопходно да се донесу озбиљне мере за опоравак привреде, а нисам сигурна да такве могућности постоје.

10. Април 2020. 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注