地缘政治而政治

Решавање КиМ да се врати у руке УН

Интервју Драгане Трифковић Фонету/Данасу

 

Идеално је време да саопштимо да су бриселски споразуми неуспешни и да тражимо повратак решавања питања Косова и Метохије у Уједињене нације, рекла је ФоНету директорка Центра за геостратешке студије Драгана Трифковић.

 

Она сматра да не би требало чекати са решавањем овог озбиљног питања.

Она је, као саговорница у серијалу Косинус, констатовала да су Бриселски споразуми деградирали српске националне и државне интересе, док Приштина није испунила ниједну обавезу. Трифковић је новинару Николи Тодоровићу рекла и да би формирање Заједнице српских општина, с обзиром на закон по којем је предвиђена, представљало грађење независности Косова.

Прилике на међународној сцени су промењене у односу на време када је почело насилно одвајање Косова и Метохије од Србије, уверена је Трифковић и објашњава да замрзнути конфликт „значи да све стављате у некакав статус кво, уместо да се бавите проблемом“.

Она верује да је компромис са Албанцима са Косова могућ, али не са „структурама које је унапред инструисала Америка, јер она жели независно Косово, поготово ако су терористичког, криминогеног порекла“. Сигурно има оних са којима можемо да се договоримо.

То су обични људи којима имају проблем у сваком смислу да живе у систему успостављеном на Косову, тврди Трифковић, убеђена да је могуће наћи такве саговорнике, мада не може да каже да ће се то десити у садашњим условима. Као чланица Радне групе покрета Двери за Косово и Метохију, која је недавно боравила у Москви, она се позвала на пример Русије, где „више нема проблема са Чеченијом, већ је Рамзан Кадиров у многим случајевима већи Рус од многих Руса“.

Трифковић истиче да решавањем косовског проблема не би требало да се бави Европска унија (ЕУ), не само зато што Србија није члан, већ и због тога што сматра да Унија „дефинитивно данас нема међународну важност какву је можда имала у неком тренутку“.

Место за разговор о Косову и Метохији су УН, где би, према њеној оцени, разговори могли релативно брзо да се врате, ако то затражи Србија, односно председник државе.

Трифковић признаје да је решавање косовског проблема дугорочан процес, али је уверена да то иде у прилог Србији, јер се ситуација у свету мења. Према њеном ставу, Србија би требало да се врати на резолуцију Савета безбедности 1244 и Устав Србије, у којем је јасно дефинисан територијални интегритет Србије и да су Косово и Метохија њен саставни део.

Нема одступања од Устава Србије. Албанцима на Косову и Метохији је апсолутно потребно дати аутономију, може да се преговара о степену аутономије, постоје различити модели, чак и неки међународи примери, рекла је Трифковић. За њу је, међутим, неприхватљиво да Србија, као део међународно гарантованог решења, евентуално пристане да Косово добије столицу у УН.

Србија не би требало да прихвати никакав међународни субјективитет Косова и Метохије, поручила је Трифковић, која тврди да „он и не постоји“. Насилно га је, пре свега, створила Америка, оценила је она, противећи се да Косово буде члан и међународних спортских организација.

Трифковић не сматра реалним одржавање међународне конференције о Косову, уз учешће великих сила, које се обично организују после ратова, као део мировног споразума, док је овде прошло већ доста времена од када је он завршен.

На питање да ли би грађани требало да се изјасне о евентуалном решењу за косовски проблем, Трифковић је узвратила да је Уставом јасно дефинисано да је Косово саставни део Србије и да је немогуће расписати противуставни референдум.

Она објашњава да се грађани, на пример, не могу питати да ли се слажу да прихвате свеобухватни мировни договор са Приштином који би де факто значио независност.

Уколико би ова власт сматрала да би требало да се одрекнемо дела своје територије, једини могући пут је улазак у процедуру за промену Устава, али Трифковић тврди да је тако нешто „историјски незамисливо за Србију“. То би, како указује, био јединствен пример у свету да се нека држава у миру одриче дела своје територије. За њу је, каже, Косово и Метохија камен темељац српске историје, државности и културе, „нешто што нам је остављено тестаментом“.

Ако говоримо о Косову и Метохији, никад не размишљам само о људима који сада ту живе и живеће убудуће, већ и о оним Србима који су дали живот да бисмо остварили своју државност и очували Косово и Метохију као српску територију, закључила је Трифковић.

28. Јул 2018.

Данас

 

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注