地缘政治而政治

马尔科Jakšić:矿产财富的科索沃和梅托希亚是捐赠了?

由:博士马尔科Jakšić主席团成员的人民运动的塞族人从科索沃和梅托希亚的"祖国"

其他一天,新闻泄露,一家英国公司找出了一大的押金和银在镇斯利沃沃,一个村庄之间的道路上普里什蒂纳和格尼拉内. 该村,否则被称为是在1999年。 在三个场合,居民的塞尔维亚国籍试图返回到它,但是他们没有这样做,由于阿尔巴尼亚族分裂分子和足够的援助,从驻科部队和科索沃特派团。

Ово није једино истраживање које припадници западних рударских компанија врше на простору јужне српске покрајине. Током 2004-05. године, опет британска рударска компанија вршила је истраживање у општини Зубин Поток место Црепуља у коме постоје велике наслаге олова и цинка. Ово налазиште је познато још од раније, чак је много богатије него оно у Старом Тргу-Трепчи али технолошки цео процес није могао да се реализује јер он тада није био усавршен. Данашња технологија омогућава да се рудник експлоатише.

Оно што је свима нама познато, нарочито старијим гађанима Републике Србије, јесте да смо још у оквиру познавања природе и друштва имали информацију да се 80% рудног богатства Србије налази управо на Косову и Метохији. Познато је да постоје многобројни рудници олова и цинка. Као што су Трепча – Стари Трг, па онда рудници Црнац, Жута Прла, Бело Брдо у општини Лепосавић, па онда рудници Ајвалија, Кишница код Приштине, а такође рудник олова и цинка са примесама злата у Новом Брду. У Глоговцу се налази рудник и комплетна фабрика за прераду никла које су се 2000. године дочепали Јевреји из Израела са роком експлоатације на 99 година. То им је омогућила ондашња УМНИК-ова власт. На Косову и Метохији су још рудник хрома у месту Дева код Ђаковице, па онда рудник магнезита код Косовске Каменице, па рудник ретких метала волфрама и молибдена у општини Лепосавић.

Наслаге лигнита су свима добро познате постоје три огромна налазишта практично неисцрпљена на следећим местима. Један је тзв. косовски басен где су данас лоциране две термоелектране које су у функцији и које производе струју за јужну српску покрајину. Угља тј. лигнита има за још најмање две термоелектране јачине од по 1000 мегавата, али недостатак воде за хлађење турбина их у томе спречава. Други огроман басен лигнита је тзв. дренички лоциран између општина Србице и Глоговца који се не експлоатише јер нема довољно воде за изградуњу ТЕ. Трећи басен је метохијски у околини Истока, Клине и Пећи али његова експлоатације још није започета.

Оно што вреди истаћи јесте да су током 2005. године Немци покренули иницијативу да се изграде две термоелектране на косовски лигнит у месту Сочаница код Лепосавића које би по 45 посто биле подељене између централне Србије и њене јужне покрајине, а остатак од 10 посто био би у власништву Немачке. Угаљ би се железницом довозио из централног Косова и Метохије а локација на подручју општине Лепосвић је била из разлога да се користи река Ибар за хлађење турбина. Овај пројекат никада није реализован, спречили су га Американци бојећи се утицаја Србије на простор Косова и Метохије.

Ово неизмерно рудно богатство је нарочито актуелно данас после рата у Украјини и увођења санкција Русији када су Европској унији потребне и струја и сировине, нарочито метали који су до јуче биле доступне Европи управо из Руске Федерације. И управо један од разлога да се статус КиМ реши што пре и да се Србија одрекне своје јужне покрајине је и тај да се овог великог рудног богатства дочепају бројне западне компаније.

Треба подсетити да је рудник Трепча до`45. године био у власништву Енглеза да би после тога био национализован. Рудник Трепча је познат по томе да је најбогатији рудник олова и цинка у Европи са добрим примесама злата и идеалном температуром за екслоатацију. Она је и лети и зими око 20 степени. Нема метана и других штетних гасова тако да су искључене рударске несреће. Западни капитал за сада не жели да улаже новац на недефинисано правно подручје, жели сигурну луку и зато је потребно да самопроглашена република Косово буде призната као држава од стране Републике Србије.

У историјском смислу ваља се подсетити да је средњевековна Србија стала у ред ондашњих највећих европских држава управо захваљујући овом рудном богатству. Експлоацација је вршена широм Косова и Метохије где и данас могу да се нађу остаци ондашњих рудника на планинама Рогозне, Копаоника, новобрдске Криве Реке, поморавског басена итд. Свој процват Србија је крнула о краља Уроша I а сам метал је прерађиван и извожен на завидном за оно време технолошком нивоу. Како за овај специфичан рударски посао није било стручне радне снаге у Србију су долазили рудари из Немачке у народу познати као Саси јер је добар део њих био из данашње немачке покрајине Саксоније. Највећи део тих рудара који су долазили као католици касније је прихватао српски језик, прелазио из католичанства у православље а остаци њихових насеобина и данас постоје. Неке породице су познате и дан-данас под именом Германи имајући у виду да су њихове комшије Срби свесне њиховог географског порекла.

Нажалост, овом неизмерном рудном богатству садашња власт и Република Србија мало поклањају пажњу. Оно је за председника Србије и његове властодршце табу тема. Баве се експлоатацијом литијума изузетно токсичног који угрожава здравље грађана Србије уместо да се баве оним што је пре свега власништво државе Србије а то је управо рудно богатство Косова и Метохије. Интересантно је да се овом темом и ниједна друга институција не бави. Ни рударско-геолошки факултет из Београда, а такође ни Српска академија наука и уметности. Нема семинара, симпозијума, предавања на ову тему. Као да је забрањена. Према руским проценама само рудно богатство Косова и Метохије се хреће око 3000 милијарди долара. Изгледа да смо превише богати када се овог богатства тако лако одричемо. А што се пак САНУ тиче њен доскорашњи председник Владимири Костић више се бавио темом како да се Србије одрекне Косова и Метохије, значи целокупоног овог богатства, него питањем повратка јужне српске покрајине у своју матицу. Можда је рано рећи али има се утисак да је и садашњи председник САНУ на сличном становиштву. Уосталом, не може другачије да буде када је и он кадар председника Србије.

Оно што још вреди истаћи да су садашње две термоелекатране као и рудна налазишта лоцирана на земљишту које је искључиво у власништву Срба. Сала Прилужја, Племетине, Црквене Водице и других. Треба напоменути да је експлоатација изузетно јефтина. Испод само мало дубље бразде налази се угаљ за разлику од ископавања угља у Обреновцу где се морају користити огромни багери и где се мора ићи у дубину од 40-50 метара што све поскупљује експлоатацију. Током 1999. и 2000-01. године Срби из централног Косова су тражили, имајући у виду локацију термоелектрана, да једна од њих припадне Србима. Више од 3000 Срба је протерано са својих радних места иако су им она само на стотину метара од њихових кућа. Ни сепаратисти, ни представници УМНИК-ове администрације захтев Срба нису услишили. И до данас ови људи или тумарају широм централне Србије или из дворишта својих кућа гледају како су туђи радници Албанци узурпирали и отели њихова радна места.

Нажалост, и овај захтев као и повратак Срба на просторе јужне српске покрајине за садашњу власт је табу тема.

Све у свему, нама су преци оставили велико материјално, културно и духовно богатство на простору Косова и Метохије. Да ли ћемо ми то успети да сачувамо, показаће време.

20. август 2023. 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注