地缘政治而政治

Русија не треба да послуша захтеве лобиста и подржи насилно гушење протеста у Србији

Олег Валецки за руски РЕГНУМ

 Антивладини протести који се одвијају у Србији изазвали су нови талас интересовања за Балкан. Међутим, овај пут је   искрсла нова, до сада невиђена појава     у руско-српским односима, будући да је у Русији започело својеврсно   „информатичко лобирање“ за унутарполитичке интересе владе Србије на челу са   премијерком Аном Брнабић, и   фактичким власником владајуће Српске напредне странке (СНС) председником државе Александром Вучићем, са својим   саветником Тонијем Блером.

 Последњи пут је овакво лобирање постојало у време Слободана Милошевића, и у њега је очигледно био укључен   државни апарат Србије, укључујући     Министарство спољних послова, као и главну специјалну службу Србије —   Безбедносно-информативну агенцију (БИА).
 

У принципу, овакве информативне лобије формирају све државе које се налазе у спољнополитичким потешкоћама, и Србија ту није никакав изузетак.

Међутим, ту се јавља једна околност, која може довести до озбиљне унутрашње дестабилизације Србије.

Многи руски лобисти су одлучили да без превише размишљања примене етикете из савремене руске пропаганде на српску сцену.

Овакви пропагандисти проглашавају српску опозицију Вучићевој влади и његовој СНС плаћеницима Стејт департмента, у прилог чега се не износе никакви докази, осим фотографија и видео снимака упада дела демонстраната у зграду државне телевизије у Београду.

Ово је прилично оригинална логика, када се има у виду да долази од грађана државе у којој се крстарица „Аурора“, чијим је плотуном дат знак за почетак оружаних немира у Петрограду, и даље сматра једним од елемената „патриотског васпитања“.

При томе се влади Србије већ нуде савети руских „стручњака“ да треба силом да угушиантивладине демонстрације.

Истовремено, међу учесницима протеста има људи најразличитијих политичких погледа, и далеко од тога да су сви они присталице ове или оне опозиционе партије.

У редовима опозиције значајан део представљају људи националистичких погледа, пре свега присталице партије „Двери“, која Русију сматра својом савезницом.

Фото: НСПМ

Колико је познато, влада Србије је за свој стратешки циљ одредила улазак државе у ЕУ. Влада Србије, наравно, има пуно право да доноси такве одлуке, који при томе одговарају геополитичком положају у коме се налази Србија, али нема много смисла називати учеснике протеста у Београду плаћеницима Стејт департмента и ЕУ у ситуацији у којој тренутне српске власти од 2012. године испуњавају препоруке и Стејт департмента, и ЕУ, као и ММФ и Међународног трибунала у Хагу.

Између осталог, захваљујући тим препорукама неколико десетина грађана Србије је осуђено у самој Србији због учешћа у ратним дејствима на страни Доњецке и Луганске Народне Републике у Украјини.

Наравно, скупштина Србије такође има пуно право да усваја такве законе, према којима Срби који су ратовали у ЛНР и ДНР треба да служе затворске казне, док Срби који добровољно ступају у косовску војску, чији је главни непријатељ Војска Србије, имају подршку у косовској скупштини Српске листе, локалне филијале владајуће СНС председника Александра Вучића. Српска листа такође омогућује испуњавање договора које је Вучић постигао са косовским властима на челу са ХашимомТачијем и РамушемХарадинајем.

Фото: НСПМ

Позиви на насилно гушење демонстрација могу да изазову истински братоубилачке сукобе у Србији, будући да у српском народу, за разлику од руског, живи православна традиција по којој се сви припадници народа, у складу са логиком Цркве, сматрају браћом и сестрама.

Данас се Србија, као и цео простор бивше Југославије, налази изван зоне ефективног утицаја Руске Федерације, што се и могло видети током бомбардовања НАТО тадашње Југославије од марта до јуна 1999. године.

Онда није јасно зашто се треба укључивати у унутарполитичку борбу у Србији, а још је мање јасно зашто у тој борби треба подржавати једну од сукобљених страна.

Јер сами протести нису у толикој мери изазвани спољним, колико унутрашњим факторима, а сврставајући се на једну страну — страну коју Руска Федерација при томе апсолутно не контролише — Русија претвара у своје непријатеље другу страну, која изворно није имала антируских сентимената.

Олег Валецки(1968) је руски теоретичар и хроничар распада Југославије, објавио је већи број књига о југословенским ратовима, Косову и Метохији, руско-српским односима, и америчким ратним операцијама на Балкану. Учествовао је у ратним сукобима у Југославији као добровољац на српској страни. Текст је преузет са странице информативне агенције RegnumПревео са руског Никола Танасић.

 

12. Април 2019. 

НСПМ

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注