地缘政治而政治

Како сломити Русију без борбе

Пише: Биљана Митриновић 

Бивши амбасадор САД у Москви Мајкл Макфол у свом чланку за „Форин аферс” написао је да је неопходно да администрација Џозефа Бајдена директно комуницира с руским друштвом како би се супротставила Кремљу

Дмитри Медведев и Мајкл Макфол у Москви (Фото ЕПА ЕФЕ – Б.С.- Кремљ)

Ми имамо другачији генетски, културни и морални код. Ово су речи Владимира Путина којима је одговорио на ону несрећну изнуђену изјаву Џозефа Бајдена да је руски председник убица. У том одговору било је још уздржаних и отрежњујућих речи, али је у овој Путиновој констатацији садржана суштина разлике између руског и америчког погледа на живот.

У ери све лошијих међусобних односа, недавно је један поглед саветника руског министра одбране на актуелну ситуацију привукао пажњу политичке јавности. Андреј Иљницки упозорио је да САД користе економске и информационе мере да понизе и покоре Русију, Путина, војску и Руску православну цркву. Он је објаснио да се води рат усмерен на људске умове.

Оно што се некад звало психолошки рат, данас се назива хибридни рат и представља цео сет мера, чији је циљ уништавање самосвести и традиционалних вредности, менталне и цивилизацијске основе друштва онога кога сматрате противником. Хибридни рат се у овом контексту примењује како би се нарушила веза између различитих генерација, пољуљало и уништило целокупно историјско и културно наслеђе.

Русија није једина држава против које на такав начин раде САД. Ирански председник Хасан Рохани је готово истим речима описао мере Вашингтона против Техерана – то је психолошки рат чији је циљ да изазове раздор међу Иранцима. Наметнуте санкције су усмерене на различите секторе, а Вашингтон предузима и додатне мере. Сви ти егзистенцијални проблеми, заједно с изложеношћу становништва менталној пресији, имају циљ да уздрмају темеље Ирана.

Пошто се не може с извесношћу предвидети како би се завршио конвенционални, сад већ извесно, нуклеарни рат између великих сила, процењује се да је сигурнији, иако нешто спорији пут, примена менталног рата на свим фронтовима као пут за заустављање опадајуће америчке хегемоније у свету. Недавно је бивши амбасадор САД у Русији Мајкл Макфол у свом чланку за „Форин аферс” написао да је неопходно да администрација Џозефа Бајдена директно комуницира с руским друштвом како би се супротставила Русији. Наравно, тај метод се примењује на многе државе чија дестабилизација одговара западним партнерима.

Најсвежији пример је недавно позивање руских тинејџера преко друштвених мрежа да изађу на протесте и заузму се за угрожена права Алексеја Наваљног, човека који невин чами у затвору без лекарске неге. На ширем плану, у тај пакет мера убрајају се санкције које САД и ЕУ обнављају Русији од 2014. године, оптужбе за тровања двоструког обавештајца Сергеја Скрипаља и цео пакет случаја „Наваљни” (с наводним тровањем, повратком у Русију, штрајком глађу, болешћу и протестима), геополитичка употреба вакцине против ковида 19… Дестабилизација државе и противничког система је у пуној снази, а искушења за „обичне” Русе има напретек, јер пандемија и улагање у војни сектор не остављају држави много простора за олакшање животних потреба.

Овај метод није нов и примењује се од памтивека. Први пут је ова знања забележио кинески писац и мислилац Сун Цу, у 6. веку пре нове ере, у спису „Умеће ратовања”, у којем је нагласио да, поред објективних околности, изузетну улогу игра и субјективно мишљење противника. Он је као идеал рата поставио циљ да се непријатељ победи тако што ће му се наметнути сопствена воља, а да за то не буде потребан физички сукоб. Касније је такав приступ еволуирао и добијао различите форме и називе.

Американац Семјуел Хантингтон тврдио је да се ратови у будућности неће водити између држава, него између култура и цивилизација. Раних деведесетих година прошлог столећа он је упозорио Запад да ће се његов сукоб с Русијом наставити, без обзира на слом комунизма, јер су цивилизацијске разлике толике да не може доћи до приближавања, него да је известан судар. Историјске чињенице очигледно потврђују овакво мишљење, јер је Запад радио против Русије и у време руске царске империје, иако у то време нису постојала никаква идеолошка разилажења – Русија је тада прихватала и развијала капиталистички друштвени поредак.

Кад је постала комунистичка, процес денацификације, покренут после Другог светског рата како би се потукао фашизам раних шездесетих година, усмерен је на борбу против комунизма. И данас се денацификација покушава спровести у различитим облицима у покореним државама.

Запад је у последњих неколико стотина година, практично од времена великих географских открића, тежио и успевао да своје идеје и концепте намеће народима остатка планете. Притом, нису само веровали у надмоћ свог концепта него су му били склони и због врло практичних разлога: он им је доносио корист јер су различитим методама успевали да придобију материјална богатства са освојених простора.

У међувремену, под притиском светских трендова, дошло је до формалне деколонизације, али се тај процес одвијао постепено и на начин како су га формулисале западне земље. То им је обезбедило могућност да се формално одрекну колонија, а да на сцену ступи други облик искоришћавања, касније назван неоколонијализам. Процес се одиграо тако што су колонијалне силе на просторима бивше колоније успостављале друштвене и економске односе који су били изразито повољни за бившу колонијалну власт и мање-више неповољни за новонасталу „слободну” државу.

Након тако дугог периода успостављене доминације, Запад те улоге не жели да се одрекне ни данас, него покушава да је трансформише у неки нови облик, али тако да његова позиција надмоћи не буде угрожена. За те циљеве користе сва расположива средства, од цивилизацијско-културолошких, преко економско-привредних и научнотехнолошких, до војних.

Сведоци смо да су се у неколико стотина година западне доминације мењале епохе, форме и облици друштвеног уређења, напредовале су наука и технологија, мењали су се друштвени и социјални односи. Укратко, мењао се људски светоназор, али је као константа остајала тежња Запада за доминацијом над другима. Не тако давно западни теоретичари су покушавали да убеде свет да су за успешан економски концепт неопходни демократско друштвено уређење, хришћанско духовно наслеђе, владавина права и висок степен људских права и слобода. Појава „четири азијска тигра”, њихов недвосмислени економски успех, а истовремено одсуство свих постављених параметара Запада – срушили су тај мит.

Вечита је људска тежња да се наметне своја воља, понајпре из лукративних разлога, али није занемарљива ни потреба људског бића да влада другим, чак и кад нема нарочиту корист од тога.

Политика

26. мај 2021.

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注