地缘政治而政治

Срби са КиМ: Извештај о преговорима, циркуска представа Александра Вучића

Саопштење Народног покрета Срба са КиМ „Отаџбина“

Недавни преговори у Бриселу између Београда и Приштине протекли су у хвалисавим наступима Александра Вучића који славодобитно обавештава грађане Србије да није потписао свеобухватни мировни споразум са својом јужном покрајином. Председник се хвали оним за шта по Уставу Републике Србије није надлежан, јер само признање самопроглашене републике Косово је кривично дело супротно важећем Уставу и угрожава националне и државне интересе Републике Србије.

Уосталом, председник је сам положио заклетву на Миросваљевом јеванђељу да ће чувати целовитост Републике Србије и бранити њен територијални интегритет и суверенитет што му ипак није сметало да потпише издајничке Бриселски и Вашингтонски споразум. Овим споразумима је он иначе државне ингеренције Републике Србије на Косову и Метохији предао сепаратистима у Приштиини.

Председник Србије још каже да је током тих преговора викао на шефа приштинске делегације због чега се искрено каје из чега испада да председник глумата и целе преговоре своди на ниво циркуске представе. Нажалост, али тако јесте, Александар Вучић без платформе као гуска у магли води преговоре о најважнијем српском националном и државном питању а то је Косово и Метохија.

Председник је разочаран тиме што Приштина неће да спроведе у дело договор о Заједници српских општина. Тај договор проистиче из издајничког Бриселског споразума али чак и један такав по Србе лош споразум показује недостатак дипломатске вештине и умећа председника Србије. Уместо да прво добије Заједницу српских општина па да тек онда институције државе Србије судство, полицију и остале ингеренције преда Приштини он им је одмах у почетку све то уступио а сада после осам година тражи Заједницу српских општина. Јер све што је до сада могло да се преда он је Приштини на тацни изручио. Почев од неба над КиМ чију надлежност је предао Мађарима, па до телекомуникација не рачунајући ту „Трампов мост“ и „Трампово језеро“ како је Вашингтонским споразумом договорио.

Поставља се питање да ли је у питању недостатак допломатског искуства, мањак допломатске вештине или је у питањеу нешто друго? Када су у питању проблематични и сумњиви пословни подухвати са Кинезима председник ту није нимало наиван.

Председник Србије ће пред посланицима Скупштине Србије да изнесе своје утиске после преговора са сепаратистима. Јако необично. Нити је Скупштина Србије усвојила план и платформу за преговоре о јужној покрајини нити је то урадио председник Србије који води преговоре. Поставља се питање о чему ће Скупштина да расправља? Да ли о ономе што стоји у кори малога мозга Александра Вучића или о његовим личним и емотивним импресијама током преговора? Уосталом, то и није права Скупштина. То више подсећа на једнопартијски дом или прецизније рећи на главни одбор Српске напредне странке. Реално би било да се и председник и Скупштина боре како да поново интегришу Косово и Метохију у састав Републике Србије, а не о томе да ли ће председник Србије да стави потпис на признање „Косова“. Нормално би било и да та иста Скупштина прогласи територију КиМ окупираним подручјем и да затражи да после 20 година међународне војне снаге напусте простор КиМ и да се коначно реализује Кумановски споразум о повратку српске војске и полиције.

Али за малог, ситног и кукавичког Александра Вучића то је превелики залогај. Председник није у стању ни да омогући нормалан долазак грађана Србије у јужну српску покрајину како би обишли манастире и посетили гробове својих најмилијих, а камоли нешто више. Сетимо се само да је председник Србије као први потпредседник Владе са садашњим председником скупштине а ондашњим председником владе 06.12.2012. године успоставио класичну дражавну границу између Косова и Метохије и остатка Србије. Председник по ко зна који пут лаже, што за њега није неуобичајено, када каже да је то 2011. године урадила бивша власт жмурећи пред одлуком Владе (достављамо у прилогу) чији је био потпредседник.

Нажалост, целовитост Србије, по ко зна који пут треба рећи, данас чува Руска Федерација, нормално из својих интереса. То је и разлог доласка заманика министра спољних послова Русије Грушка у Београд. Високи руски званичник је по ко зна који пут поновио руководству Србије да Русија неће дозволити улазак „Косова“ у УН без обзира шта руководство Србије буде потписало. Ово умногоме отежава посао Александру Вучићу око предаје јужне српске покрајине. Љут због тога председник Србије је благосиљао споразум министара одбране Велике Британије и рањеног министра одбране Србије Небојше Стефановића о спречавању руског утицаја на Балкану. Из тог разлога и Александар Вучић набавља много мање квалитетне и скупље противракетне системе од Кинеза заобилазећи Руску Федерацију. Сигурно је да тврд руски став по питању Косова и Метохије утиче на војне куповине председника Србије и врховног команданта Војске Србије.

25. јун 2021.

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注