地缘政治而政治

Српски интелектуалци траже од Путина да одузме Вучићу орден

Отворено писмо српских интелектуалаца председнику Руске Федерације, Владимиру Путину

Поштовани господине Председниче,

Разлог због ког Вам се обраћамо је дубока захвалност због Вашег пријатељског односа према Србији и суштинског разумевања за значај српско-руске сарадње. Још од времена цара Николаја II, Србија није имала толику наклоност Русије, колику има сада.

Руска Федерација чини све да ојача односе са Србијом на свим пољима и помогне јој у очувању државних и националних интереса.

Кључна сарадња Србије и Русије на пољу економије и енергетике, остварена је у периоду од 2001. године до 2011. године кроз процес приватизације, када је Русија постала партнер српским фирмама. На основу потписаног енергетског споразума између Србије и Русије из 2008. године, наше две земље су потврдиле опредељење да стратешки сарађују. Кроз приватизацију Беопетрола и Нафтне индустрије Србије, Руска Федерација је обезбедила утицај у области енергетике, не само у Србији већ и ширем региону Балкана.

За један од најзначајнијих пројеката на пољу хуманитарне сарадње наше две земље, сматрамо договор о сарадњи у реаговању на ванредне ситуације, који је потписан 2009. године и на основу кога је отворен Српско-руско хуманитарни центар у Нишу. Овај хуманитарни центар је имао велику улогу у спашавању људских живота приликом поплава које су задесиле Србију 2014. године. Српско-руски хуманитарни центар има потенцијал да постане најзначајнији хуманитарни центар на Балкану, односно да своје активности прошири на читав регион.

Русија је великодушно помогла завршетак изградње храма Светог Саве на Врачару и тиме отворила ново поглавље духовног јединства православног руског и српског народа.

Завршетак изградње храма Светог Саве је од великог значаја за Србију, којој је више него икада потребно да памти своје историјско наслеђе и да се ослони на темеље своје државности и националног достојанства.

Русија је у многим историјским тренуцима била једини ослонац српској држави и једина узданица нашем народу. То је тако и данас када је српски народ суочен са резултатима дугогодишњег насилничког одвајања Косова и Метохије од остатка Србије. Веома смо захвални Руској Федерацији на принципијелном ставу да косовско питање може да се решава искључиво у складу са међународним правом, односно Резолуцијом 1244 и Уставом Републике Србије. Тиме Русија, штитећи међународно право и светски поредак, штити и територијални интегритет Републике Србије. 

Са жалошћу морамо да констатујемо да Србија не улаже напоре да очува свој територијални интегритет, односно Косово и Метохију у свом саставу.

Као потврду овој тврдњи навешћемо да је државно руководство Србије 2013. године потписало штетни Бриселски споразум којим су угашене институције државе Србије на територији Косова и Метохије и постављена класична граница између Косова и Метохије и остатка Србије. Да за осам година власти, владајући режим ни једном није поставио пред међународну заједницу питање повратка преко 200 хиљада протераних Срба као и повратка српских безбедносних снага на Косово и Метохију, што је предвиђено Резолуцијом 1244. Да руководство Србије ни једном није тражило од међународне заједнице да реагује поводом формирања војске Косова, што је противно међународном праву и Уставу Републике Србије.

Коначно, да државни врх Србије није упутио позив Руској Федерацији да се укључи у преговоре о Косову и Метохији и својим ауторитетом помогне да се ово питање реши у складу са интересима наше државе, а не у складу са интересима албанских сепаратиста.

Уместо тога, председник Србије је укључио Америку у процес решавања косовског питања, која је главни креатор и покровитељ независног Косова.

Потписивањем тзв. Споразума о економској сарадњи Србије и Косова, председник Александар Вучић се сагласио са тим да Србија одустане од кампање за повлачење признања лажне државе Косово, након што су многе државе то већ учиниле.

Поред тога председник Вучић је потпуно одустао од суверенитета Србије и дозволио директно уплитање САД у многа унутрашња питања наше земље, укључујући и енергетску сарадњу Србије и Русије.

Сматрамо да државно руководство Србије злоупотребљава вековне српско-руске односе и користи их у дневно-политичке маркентишке сврхе, развијајући истовремено стратешку сарадњу са евроатлантским структурама.

У прилог томе осврнућемо се на чињеницу да Руско-српски хуманитарни центар у Нишу није добио дипломатски статус и поред обећања српског руководства да ће га добити, да руске фирме у последњих осам година нису могле да победе ни на једном тендеру у Србији и да руководство Србије осим празних обећања није учинило ни један конкретан корак у даљем стратешком продубљивању српско-руске сарадње.

Због тога Вас молимо да председнику Србије Александру Вучићу одузмете орден Александра Невског који сте му доделили прошле године, јер сматамо да он не заслужује да носи тако високо одликовање.

Александар Невски се борио за независност своје земље против страних освајача и истакао се својим херојством, док се председник Србије истиче сасвим супротним карактеристикама.

Александар Невски је у монголској Златној хорди храбро исповедио Христа, као Његов истински војник, а Александар Вучић је у Србији урушио хришћанске вредности живота, па и саму породицу, кукавички служећи западњачком глобализму и одричући се Христа.

У Београду, 16. октобра 2020. године

Потписници из Србије, Републике Српске и Црне Горе:

Небојша Вукановић, народни посланик-Парламент Републике Српске

Немања Вучковић, омладински активиста и студент права

Венцислав Гроздановић, магистар биохемије

Војин Гушић, ратни ветеран и представник бораца Републике Српске

професор др Љубиша Дабић

професор др Владимир Димитријевић

Дејан Петар Златановић, уредник портала Србин.инфо

др Марко Јакшић, народни посланик у неколико сазива

Марија Јањушевић, народни посланик 11. сазива

професор др Митар Ковач

Светлана Максовић, правник

примаријус др Драган Маринковић, неуропсхијатар

Михаило Меденица, новинар

професор др Дејан Мировић

протојереј Јован Пламенац

Предраг Поповић, новинар

Миодраг Ракићевић, дипл.инж.арх.

Љубомир Стефановић, уредник Славија инфо ТВ

Александар Танасковић, дипломирани економиста

Теша Тешановић, новинар Балкан инфо ТВ

мр Драгана Трифковић, директор Центра за геостратешке студије

професор др Зоран Чворовић

примаријус хирург др Зоран Шарац

 

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注