地缘政治而政治

牧师Miladin米特洛维奇:传染病毒巴塞洛缪

Аутор: Свештеник Миладин Митровић, савјетник СНП – Избор је наш за религијска питања и старјешина Храма Светог Василија Острошког у Бања Луци

Процеси које је започео цариградски патријарх Вартоломеј у Украјини 2018. када је давањем томоса о самосталности на неканонски начин створио расколничку цркву Украјине све више потресају и разједињују православни свијет новим негативним појавама и догађајима. Стварање расколничке неканонске структуре у Украјину довело је до невиђених прогона канонских православних хришћана Украјинске православне цркве, који се вероватно није десио још од времена атеистичке совјетске власти која је 30-их година прошлога вијека настојала да суровим прогонима и масовним убиствима свештенослужитеља у потпуности уништи сјеме православне вјере. У циљу привлачења, тачније „увлачења“ вјерника у расколничку организацију, кијевски режим је методама претњи, заплјене цркава, премлаћивања свештеника, а затим и репресијама од стране специјалних служби и полиције над вјерницима и свештенством спроводио отворени религиозни геноцид. Ови прогони у којима се јавно нарушавају не само ралигиозна, него и уопштена људска права, на жалост трају и данас уз прећутно одобравње и кијевског режима и међународне заједнице.

Инспирисан јасним инструкцијама Вашингтона, Вартоломеј је настојао да на себе преузме апсолутну контролу над православним свијетом претварајући се од „првог међу једнакима“ у „првог изнад свих осталих“. Стога су после трагичних догађаја у Украјини, слични процеси по аналогичном сценарију били започети у многим бившим совјетским републикама: У Молдавији је кршење канонскога поретка започето активностима усмјереним на уједињење Молдавске православне цркве са Румунском“, у Летонији је проглашена независност летонских православаца од Московске Патријаршије, у Литванији власти су натјерале парохије Руске православне цркве да из свога назива избришу и само име „руски” и да затим оду под омофор Вартоломеја. И док је следећа на реду не сумњиво Естонија, у Абхазији су се расколничке групе и појединци већ обраћали Вартоломеју с молбом о самосталности по украјинском сценарију, иако се налазе на канонској територији Грузијске православне цркве.

Сасвим недавно у медијима појавила се информација да је „вартоломејев вирус“ – који подразумјева самовољно одбијање канонског поретка и стварање самосталне црквене структуре уз благослов Цариграда дошао и до Казахстана. Тамо где живе стотине хиљада православних верника московске патријаршије Руске православне цркве, појавио се још један претендент на улогу расколничкога вође, који своје амбиције жели да оствари уз Вартоломејеву подршку. Бивши клирик Руске православне цркве јеромонах Јаков (Воронцов) саопштио је да намерава да створи независну православну Казахстанску цркву одвајајући је од Московске патријаршије. Веома контраверзна и сумњивога морала личност, сада већ рашчињени јеромонах, уназад неколико година привлачио је пажњу јавности својим деструктивним понашањем и непрестаним и неоснованим критикама према Московској Патријаршији и државном руководству Руске Федерације. Због свега тога против Јакова биле су предузете одговарајуће мјере с циљем не допуштења стварања немира како среди православних вјерника, тако и с циљем избјегавања националне нетрпељивости у казахстанском дрштву. Умјесто да се повинује и као монах пројави послушност пред црвеним властима, он се обратио патријарху Вартоломеју са молбом да размотри питање стварања филијалног манастира Цариградске патријаршије у Казахстану, који би био увод у стварање самосталне казахстанске цркве.

Ако се пажљиво погледа у дубину проблема, постаје очигледно да осим претјерано надуваног самопоштовања и гомиле незадовољних комплекса, психолошки профил ове личности првенствено је острашћен самовољним егоизмом и љубављу према власти. И шта год да би се могло рећи у његову одбрану, расколник увек остаје расколник, а раскол је издаја. Издаја, чији отров трује душе вјерника. Стога није било никакво чудо што је сада већ рашчињени јеромонах Јаков изненада напустио свештеничку службу и одлучно кренуо у стварње политичког програма. У своме обраћању јавности он је обавјестио казахстанске власти и вјернике изношењем читавога низа захтјева, са којима тражи забрану деловања Казахстанске православне цркве Московске Патријаршије (чији је свештено лице јеромонах Јаков до недавно био), а затим се упустио у политички авантуризам и затражио излазак Казахстана из ОДКБ, ЕАЕУ и било какве врсте савезништва са Русијом.

Иако овај појединачни случај не представља такорећи никакву опасност интересима Руске Православне Цркве у Казахстану и нема ниакву реалну снагу да изазове раскол већих размејра, ипак је потребно сачувати одеђени степен будности. Познато је да су стручњаци из ЦИА и Стејт департмента били активно укључени у стварање расколничке цркве Украјине и отворено лобирали за добијање благослова од константинопољског патријарха. Процес је надгледао тадашњи државни секретар Мајк Помпео. Стога не треба искључити могућност да неће и овога пута Американци, који желе да Русију окруже појасом нестабилности, пропустити ову прилику. Све ово се савршено уклапа у стратегију САД да ограничи утицај Руске православне цркве и руског света у целини.

Постаје очигледно да се бивши јеромонах Јаков нашао у позицији у којој је постао подобан инструмент за изазивање дестабилизације унутар Православне Цркве московске патријаршије у Казахстану. Гдје год постоји прилика да се изазове немир или дестабилизује стање на канонској територији Руске Православне Цркве, цариградски патрјарх Вартоломеј настоји да директним или непосредним начинима запусти свој вирус. Тако се и новонастала ситуација у Казхастану са рашчињеним монахом Јаковом претворила у могућност коју званични Фанар настоји искористити за остварење својих папских амбиција и за директну конфронтацију са Москвом. Онога тренутка када је монах Јаков грубо прекршивши монашке завете био санкционисан рашчињењем, представници Вартоломеја дали су му понуду коју није могао да одбије, знајући да њиме од самог почетка руководи неумитна жеђ за стицањем власти и непослушност надређенима. Много је овкавих негативних примјера и у другим помјесним православним Црквама, када отпадници бивају на неканонски начин „рахабилитовани”, под омофором Вартоломеја.

Негативни примјери расколничких тенденција који су постали све чешћа појава у различитим дијеловима православнога свијета, несумњиво у себи носе прије свега препознатљиве карактеристике „вартоломејевог вируса”. Овај вирус који погађа првенствено отпаднике од Цркве Христове, то јесте рашчињене и изопштене наставља да шири болесну атмосферу раскола која разара јединство свете Цркве и ствара нове отворене ране у православном свијету. Вирус Вартоломеја који је створен у Украјини 2018. године глатко се шири све већим интензитетом међу онима који одбацују послушност пред мајком Црквом и настоје да своју самовољу крунишу стварањем нових расколничких структура.

资料来源: www.in4s.net

24. мај 2024.

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注