地缘政治而政治

Јавно мњење у Немачкој постаје све критичније према Вашингтону

Разговор са Мануелом Оксенрајтером, немачким публицистом и главним уредником месечника Zuerst, о немачкој политици, односима Немачке и САД, економији и ставовима јавности у вези са антируским санкцијама као и разлозима украјинског конфликта.

Разговор водила Драгана Трифковић (ДТ)

Мануел Оксенрајтер у Доњецку на конферецији „Донбас јуче, данас, сутра“

 

ДТ: Пре неколико дана канцеларка Немачке Ангела Меркел и председник САД Барак Обама постигли су договор око антируских санкција. Да ли се то може сматрати усаглашавањем ставова или преузимањем обавеза од Вашингтона?

Сваки „договор“ између Вашингтона и Берлина на крају подразумева да САД изражавају своју вољу, а Немачка се покорава. Посебно када су у питању антируске санкције то постаје веома очигледно. Зато што Немачка заправо санкционише себе угрожавањем односа са једним од наших најважнијих природних партнера – Русијом. Ангелу Меркел не треба уопште да посматрамо као „независног лидера“ у том контексту. Наравно, она Немцима покушава да прода те договоре као „немачки интерес“. Али прави независни немачки канцелар, који би поступао у складу са немачким интересима, одбио захтеве САД.

ДТ: Поново чујемо критике америчких и европских званичника на рачун Русије и непоштовања Минског договора. Недавно смо заједно боравили у Донбасу и уверили смо се да украјинска војска не поштује мировни договор и да гађа цивилно становништво. Како коментаришете ове лажне оптужбе на рачун РФ – која при томе у том конфликту уопште не учествује?

Сећам се нашег путовања у Доњецк уз звуке експлозија. Рат је тамо присутан све време. Украјински председник Петро Порошенко изјавио је много пута до сада да жели да стекне пуну контролу над Донбасом, чак и Кримом. Свака акција Украјинске армије и терористичких „добровољачких“ јединица које подржава Кијев може бити извршена само уз дозволу и подршку Запада. Ако би Запад данас престао да даје подршку Кијеву, рат би престао сутра. Један од главних наратива политичке пропаганде Запада – и Кијева! – прича је о „руској инвазији на Донбас“. 

ДТ: Зашто Немачка као гарант мировног споразума не предузима ништа да услови Украјину да испуњава мировне обавезе? 

Улога Берлина у контексту Минска 2 је срамна. Немачка је пропустила шансу да покаже праву одговорност. На неки тужан начин ту има и ироније: немачки политичари воле да путују унаоколо и да држе предавања целом свету о „људским правима“. Али, када треба да траже од Кијева да испуни услове тог договора, ти политички глобтротери су тотално неуспешни. 

ДТ: Реците нам нешто о односу немачких привредника и немачког народа према антируским санкцијама. Да ли они подржавају званичну политику Немачке према Русији?

Даћу вам један пример: Франц Визе, посланик Браденбуршког парламента и члан странке Алтернатива за Немачку, рекао је да је антируска политика Меркелове до сада проузроковала 90 банкрота у Немачкој. То указује на то да су антируске санкције – на крају крајева – у ствари антинемачке санкције. Резултати анкете из 2014. године су такође врло јасни: само 38 процената испитаних су сматрали да су економске санкције добар начин да се натера Русија да промени свој став. 

ДТ: Како оцењујете садашњу политичку ситуацију у Немачкој? Да ли постоји права опозиција и нека алтернативна политичка сцена која би у будућности могла да има већег значаја?

Политичке партије у Бундестагу – осим неких левичарских странака – углавном се слажу око одлучујућих политичких питања. Сви они подржавају војне авантуре НАТО, подржавају политику ЕУ и сви се залажу за ултралибералну миграциону агенду, „мејнстрим“ ставове о сексуалним половима и пропаганду ЛГБТ. Нећете наћи неке битне разлике између тзв. конзервативаца (странка Ангеле Меркел, ЦДУ, се иначе сматра као конзервативна странка) и „напредњака“ као што су Зелени или Социјалдемократи. Али, можда постоји трачак наде са доласком евроскептика и суверениста као што је Алтернатива за Немачку. Имали су успеха на последњим регионалним изборима, а у источној Немачкој увек достижу око 10 процената. 

Manuel Ochseinreiter&Dragana Trifkovic in Donetsk at the parade on the occasion of Independence Day of Donetsk People's Republic
Драгана Трифковић и Мануел Оксенрајтер у Доњецку, на паради у част Дана независности Доњецке народне републике

ДТ: Недавно је јавност сазнала за још једну аферу у којој је учествовала БНД. Постоје наводи да је БНД прислушкивала аустријске институције за ЦИА. Ви сте у једном вашем интервјуу за RT изјавили да је БНД само испостава ЦИА? Да ли ту има још нешто да се дода?

Нема ништа. Ни наше тајне службе не делују у националном интересу. Очигледно је да делују у интересу Великог брата у Вашингтону. Права „немачка“ тајна служба би побољшала своју контрашпијунажу против шпијунских напада НСА на немачку јавност, немачке политичаре и немачки бизнис.

ДТ: Какво је мишљење јавности у Немачкој о америчком утицају на немачку политику?

Нарочито посла скандала о НСА, јавно мњење у Немачкој постаје све више и више критично према Вашингтону. У западној Немачкој нам деценијама говоре да су Американци наши „пријатељи и партнери“. Али, чак и највећи љубитељи Америке схватају да се „пријатељи и партнери“ тако не понашају. Анкета истраживачког Центра Pew из 2014. године је показала да се позитивни имиџ Америке знатно покварио. Године 2009. је 64 посто Немаца имало позитивно мишљење о САД, а 2014. само њих 51 посто. Немачка је ушла у првих десет највећих критичара САД на списку истраживачког Центра Pew.

ДТ: Да ли ће САД успети да наметну Немачкој нове услове у вези са транснационалном трговином и „инвестиционим“ партнерством. Шта то Америка инвестира у Немачкој? Да ли економски интереси САД у ЕУ имају везе са конфликтом у Украјини?

Критичари ТТИП кажу да ће Немачка имати мању моћ контроле над квалитетом и садржајем робе – нарочито хране – и да би то негативно утицало на немачке фирме. ТТИП ће компромитовати европске владе, оно што им је остало од аутономије и ставиће их на милост и немилост мултинационалних корпорација. Механизам закона о заштити спорова инвеститора (The investor protection dispute settlement – ISDS) на трговинском тржишту ће дозволити компанијама да туже владе држава. Немачка је тренутно шесто највеће извозно тржиште за САД. Године 2010. извоз роба и услуга из САД у Немачку је достигао 73,5 милијарди долара. Вредност извоза немачке робе и услуга у САД те исте године износила  је 113,7 милијарди долара. Немачки извоз у САД је већи него извоз у Кину и Индију заједно. Али, говоримо о тржиштима ван западног света која се врло брзо развијају. Вашингтон ће наравно покушати да задржи Немачку – која је центар економске моћи у Европи – у својој сфери утицаја. А НАТО је наравно само инструмент такве политике. Што се тиче сукоба у Украјини, ми смо данас сведоци онога што је у ствари циљ Алијансе, како је то описао Хејстингс Исмеј, генерални секретар НАТО: „Да Русе држимо ван, Американце унутар, а Немце испод.“

Д.Т.: Господине Оксенрајтер, хвала вам на разговору.

Са енглеског посрбила: 斯韦特兰娜Maksović

22. јун 2015.

Стање Ствари


提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注