国防和安全

Вучић за Фајненшел тајмс: Нисам будала, свестан сам да би оружје могло да заврши у Украјини

Српски председник Александар Вучић не противи се томе да његова земља продаје муницију посредницима који је испоручују Украјини, пише Фајненшел тајмс што је, додају, знак да се верни балкански савезник Русије окреће ка Западу.

Александар Вучић, указују, традиционално подржава Москву и одбија да се усклади са западним санкцијама Русији након њене инвазије на Украјину у пуном обиму.

Али у промени праваца, српски председник је рекао да је упознат са извештајима америчке владе да је српска муниција преко посредника завршила у Украјини и да не планира да то спречи.

„Да ли је могуће да се то дешава? Не сумњам да би то могло да се деси“, рекао је Вучић за Фајненшел тајмс.

„Шта је алтернатива за нас? Да га не производим? Да га не продам?“

Траса којом се српска муниција усмерава ка украјинском фронту био је кључни фактор у приметној промени пошто су САД, НАТО и ЕУ недавно подржале Србију након што се етничке тензије на Kосову распламсале, тврде троје западних дипломата у региону.

Упитан да ли је то био смишљен корак за добијање одобрења западних престоница, Вучић је рекао да је Београд настојао да се понаша на „неутралан начин“.

„Али ја нисам будала. Свестан сам да би део оружја могао да заврши у Украјини“.

Вучић је признао да хода по жици између Москве и западних сила, али је рекао да неће помоц́и руским ратним напорима.

„Придружили смо се свим резолуцијама УН“, рекао је он позивајући се на изјаве УН у којима се осуђује инвазија Русије на Украјину у пуном обиму.

„Придружујемо се забранама поновног извоза, као што је двострука употреба технологије у дроновима. Нец́емо бити центар за поновни извоз нечега у Русију“.

Он је додао да су прошла времена када је разговарао са руским председником Владимиром Путином на свака три месеца, истичући да није био у контакту са Kремљом вец́ годину дана осим што је примао посетиоце из Москве.

„То се никада раније није догодило“, рекао је.

Амерички амбасадор у Србији Kристофер Хил рекао је за Фањеншел тајмс да је Украјина превазишла свако друго питање у Европи, а посебно на Балкану, где Русија традиционално има примат.

„Украјина је апсолутно критична и налазимо се у тачки где све руке морају да буду на палуби“, рекао је Хил.

„Kада су људи удружени односи постају бољи”.

Снажне везе Србије са Русијом и њен потенцијал да наруши регионалну безбедност довели су до тога да западне престонице заузму блажи став према Београду, саопштила је одбрамбена обавештајна компанија „Јанес“.

„С обзиром на ризик од војне ескалације на северу Kосова, западне владе не желе да ризикују поновни сукоб у Европи“, рекли су аналитичари из „Јанес-а“ Стефано Марас и Инес Гонзалес.

Тај приступ носи ризике, рекла је Енгјелуше Морина, виша научна сарадница Европског савета за спољне односе.

„Kосово је починило сопствене грешке као део процеса – али западњачка индулгенција суштински антизападној спољнополитичкој оријентацији Србије помогла је да се утре пут недавном насиљу“, написала је она.

Вучић је рекао да не очекује искорак на северу Kосова, где је прошлог месеца избило насиље када су локални Срби покушали да бојкотују именовање етничких Албанаца за градоначелнике након оспораваних избора.

ЕУ је поручила Kосову да понови изборе и инсистирала на томе да Срби треба да учествују на изборима и поштују резултат.

Вучић је рекао да би то било немогуће док се не испуне захтеви српске заједнице, попут уклањања тешко наоружаних јединица албанске полиције.

„Онда можемо почети да разговарамо о другим стварима.“

Игор Симић, потпредседник Српске листе, главне политичке странке српске заједнице на Kосову, рекао је да мало верује да ће ти захтеви бити испуњени у скорије време.„Не размишљамо о изборима“.

На домац́ем плану, Вучић мора да се бори и са растуц́им бесом након две масовне пуцњаве пре месец дана у којима је погинуло на десетине људи, углавном школараца.

Серија протеста последњих недеља показала је све вец́е незадовољство јавности деценијском владавином Вучића и његове странке СНС, коју демонстранти виде као све аутократскију и корумпирану.

Председник се повукао са чела странке и планира да формира кровну групу својих савезника, али је рекао да протести не угрожавају стабилност.

Највећи протест, пети у року од месец дана, привукао је у суботу десетине хиљада људи из целе земље у Београд.

资料来源: www.danas.rs

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注