地缘政治而政治

Дмитриј Бавирин: Путин је дао историјски предлог председнику Србије

Пише: Дмитриј Бавирин

Руски председник Владимир Путин позвао је српског колегу Александра Вучића, са којим није комуницирао скоро три године, на самит БРИКС-а у Казању. На дневном реду је продужење гасног уговора који је изузетно користан за Србе, а можда и нешто више. Вучићу ће бити тешко да одбије ову понуду. Али он то још не жели да прихвати.
Јавни позиви лидерима страних држава у посету Русији у одсуству нису прихваћени у домаћој дипломатској пракси. Распореди највиших функционера су компликовани, не може се све унапред испланирати, а за евентуални поремећај нико не жели да се објашњава, па се позиви обично објављују када су сви детаљи већ договорени затвореним каналима.

Међутим, председник Србије Александар Вучић је добио управо такав позив – у одсуству и јавно – од руског председника Владимира Путина, након чега је одвојио време за размишљање. И размишљаће о томе више од месец дана.

„Поздравите председника Вучића. Чекамо га на догађајима у оквиру састанка лидера БРИКС-а у Казању“, рекао је шеф руске државе потпредседнику Владе Србије Александру Вулину, са којим се састао на маргинама Источног економског форума.

„Послали смо му предлог. Надам се да ће господин председник то искористити“, додао је Владимир Путин.

Тако се председник Србије нашао у ситуацији која се популарно описује изреком „Хоћу, и треба ми, а мајка ми не каже“, где је „мајка“ колективни Запад и лично глава Европске комисије, Урсула фон дер Лајен.

Чињеница је да Путин и Вучић не комуницирају више од две и по године (односно од почетка СВО), чак ни телефоном.

Ово није случајност, али ни свађа, већ последица Вучићевог политичког балансирања, који све ове две и по године (а заправо много дуже) маневрише између две ватре – Москве и Брисела.

Из једног, али битног разлога, он не може да се свађа са Русијом, из других, ништа мање важних, са Европском унијом, а оно што је раније било лако да се комбинује, сада не могу да комбинују ни тако талентоване акробате као што је Вучић. Али он се труди.

Када га западни политичари или новинари окриве за блиске односе са Русијом, Вучић диже руке и подсећа да са Путином није разговарао „од почетка сукоба великих размера“ (оваква сцена се могла видети буквално дан раније – у Прагу).

Када се унутар Србије поставља ово питање да ли је ова ситуација нормална, пошто Русија много значи Србији, Вучић каже да на тај начин Путин (по његовом мишљењу) покушава да заштити Србију од нових насртаја и притисака са Запада. И уздахне: није нам сада лако.

Све ове две и по године Вучић је држао контакт са Москвом преко Александра Вулина, на састанку са којим је Владимир Путин објавио свој позив. Овај човек је неформални лидер „Руске странке“ у Влади Србије, чија је оставка међу редовним захтевима Запада Вучићу. У његовој судбини у потпуности се огледа тактика председника Србије када је „и ваш и наш”: Вучић премешта Вулина са функције на функцију (он је већ био министар одбране, био је на челу обавештајне службе, а сада је потпредседник Владе), али се не одриче и држи га близу.

Сада ће Вучић морати некако да измиче на посебан начин да никога не увреди. Ово је тешка, готово немогућа мисија чак и за њега.

С једне стране, руски председник се побринуо да Вучићева хипотетичка посета Русији буде политички пријатна за српског лидера, да има озбиљне разлоге и да ни на који начин не умањује српску неутралност.

Формално, повод за разговор двојице председника је уговор о снабдевању гасом, који, иако дугорочан, ипак истиче у марту. Када је потписан, Срби су добили „братске“ попусте (јефтинији гас се продаје само Белорусији), веома су се обрадовали овом уговору – а сада имају прилику да га продуже.

Истовремено, ово није само посета Русији ради сусрета са њеним председником, то је позив за учешће на самиту обновљеног БРИКС-а, а БРИКС сада представља 45,2% становништва планете и 34% њене територије. Лидери знатно богатијих, насељенијих и утицајнијих земаља од Србије не крију жељу да тамо оду (и на самит и у БРИКС), али је председник Србије тај који добија позив буквално из „старог пријатељства“, иако се не може искључити да је Кина, која постепено постаје најзначајнији инвеститор у Србији, учествовала у овој иницијативи. Пекинг има своје и прилично значајне планове за Србију као „тачку ослонца” у Европи јер додатно преплављује континент својом робом.

Више о БРИКС сазнајте на: Перспективы расширения БРИКС – Инфографика ТАСС (tass.ru)

„Уопштено говорећи, морамо то да узмемо.“ Али, с друге стране, околности Вучићевог позива и многе пратеће околности нису оставиле прилику председнику Србије да тихо, без скандала, одбије посету Казању. Ако сада одбије позив, скандал је неизбежан, а неће бити чак ни скандал између Москве и Београда, већ унутар Србије. Цене гаса, везе са Русијом, кинеска помоћ, самит трећине земаљске кугле – све је то за Србе сувише значајно да не би почели да једу Вучића што је одједном шкртарио.

Али могуће је да ће заиста одбити, јер се за Брисел и Вашингтон превише тога у једном тренутку спојило. Они се оштро противе да политичари из зоне западног утицаја посете Русију и састану се са Путином. Тамо је сама идеја куповине гаса од Руске Федерације и обнављања уговора са њом табу. Тамо, заправо, на цео БРИКС гледају као на међудржавни ентитет са слабо прикривеним непријатељством и верују да ће 45,2% становништва планете научити младе европске демократије (Србија, Јерменија итд.) лошим стварима.

Искрено говорећи, у Бриселу има разлога за забринутост. Русија и Кина су, из различитих разлога и у различитим облицима, заинтересоване за Србију због њеног географског положаја и налазишта литијума, што значи да је БРИКС заинтересован за њу, којој би нова чланица из Европе имала користи за регионалну равнотежу и претензије на инклузивност.

Можда се иза предлога Владимира Путина да се о ценама гаса разговара не било где, већ на самиту БРИКС-а, крије много више – чак и алтернативни геополитички избор Београда, ако Запад настави (и наставиће) да држи Србију у сенци, без позивања било кога у ЕУ, а још мање у Г7 (као алтернативу којом сматрају „деветку” БРИКС-а).

Тога се можда Вучић највише плаши, јер подразумева потпуно историјски избор, односно са последицама које не подразумевају даље балансирање по низу питања.

Како год било, председник Србије је узео паузу „да размисли” – и ова пауза ће бити непристојно дуга. Захваљујући се на позиву у Казањ, Вучић се осврнуо на „заказане важне госте из иностранства”, обећавши да ће коначну одлуку донети „десетог октобра”, односно у последњем тренутку, буквално уочи самита, који ће се одржати од 23. до 24. октобра.

Највероватније ће Срби много времена потрошити не на размишљање, већ на ценкање са Западом. Али месец дана је тако кратак рок, јер говоримо о томе да ће непотопиви и гутаперски* председник Вучић морати или да надмаши себе у гутаперству*, или да ипак направи неку врсту избора, који је тако талентовано и дуго избегавао.

Напомена: * Гутаперка је је осушени млечни сок добијен из биљне врсте Palaquium gutta, користи се у течном или чврстом облику. Плод тропског дрвета са Суматре од чијег се сока прави каучуку слична смола која је нееластична док се не омекша у врелој води (око 50°C)  и постане еластична. Употребљава се за машинске каише, цеви, ђонове и др., а у медицини, у облику хартије за завоје и, растворена у хлороформу, за премазивање и затварање рана.

资料来源: ВЗГЛЯД / Путин сделал президенту Сербии историческое предложение :: Политика (vz.ru)

Превод са руског: Центар за геостратешке студије

Насловна фотографија: kremlin.ru

7. септембар 2024.

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注