地缘政治而政治

Драгана Трифковић за француске медије: Београд и Приштина удружено делују против слободе говора

Интервју водио: Nicolas Faure

Можете ли нам рећи каква је ваша лична историја у политици и какав је ваш садашњи статус?

Ако говоримо о страначком раду, била сам члан Демократске странке Србије, чији лидер је био Војислав Коштуница, бивши председник Србије. То је била партија десног центра, чије вредности су се односиле на спој демократског и националног. Након промене руководства, ова странка је по мом мишљењу изгубила свој идентитет и дошло је до одређених несугласица око погледа о даљем раду, што је резултирало нашим разилажењем. Након тога сам била саветник председника парламентарне групе у Скупштини Србије, за међународне односе и безбедност и водила сам Одбор за међународне послове у једној другој политичкој партији до 2020. године, када сам донела одлуку да се повучем са тих позиције. По изласку из Демократске странке Србије, са групом истомишљеника сам формирала Народни покрет „Уједињени за Србију“, али због низа неповољних околности, он је остао неактиван. Тако да сам се од 2020. године фокусирала на рад у невладиној организацији Центар за геостратешке студије, коју водим последњих десет година. Овај Центар је базиран у Београду, али има међународни карактер јер окупља и сараднике из многобројних других земаља као што су САД, Русија, Аустрија, Швајцарска, ДР Конго, Бразил, Индија, Сирија, Јерменија, Ирска, Словенија, Аргентина, Египат, Шпанија, Мађарска, Велика Британија и др. Тренутно Центар има око шесдесет сарадника различитих специјалности као што су безбедност, право, међународни односи, економија, култура, религија и др. Лично сам поред руковођења Центром највише усмерена на развој међународних односа путем „народне дипломатије“, као и на конфликтне зоне. С обзиром на то да Србија има дугу историју противљења светским силама, које последњих деценија веома интензивно подстичу сукобе, сматрала сам да је корисно да и са другим људима који су погођени ратом, поделим своје знање и искуство.

Који су главни проблеми са којима се Србија суочава и за која решења се ви залажете?

Србија је суочена са многобројним проблемима, посебно у континуитету од распада Југославије. НАТО бомбардовање Србије 1999. године је оставило дугорочне последице по Србију, као и претходни ратови који су се водили на простору бивше Југославије, економске санкције, међународни притисци, медијска сатанизација итд. Људи средњих година су готово читав живот суочени са проблемима и њиховим последицама, што заиста није лако издржати. Посебно због осећаја неправде. Нажалост, у другим европским земљама од деведесетих година па до данас, углавном није било могућности да се о томе разговара на равноправним основама и без предрасуда, осим са појединцима који су могли да разумеју о чему говоримо. Створена је једна негативна слика о Србији и Србима, која је засенила чак и нашу историју. Али надајмо се да ће бити прилике у будућности да се ситуација по том питању промени. Монопол мејнстрим медија и мејнстрим политике је разбијен, што сматрам великим успехом. Осим генералних ставки које сам навела, мислим да је косовско питање једно од најважнијих проблема са којим смо суочени, што је опет последица НАТО бомбардовања. Сада можемо да чујемо и од одређених америчких политичара да је главни циљ бомбардовања Србије био инсталирање америчке војне базе на Косову и Метохији. О томе је недавно говорио Џефри Сакс. Сматрам да косовски проблем не може да се решава насилним путем, који подразумева и кршење међународног права, важеће Резолуције СБ УН 1244. Дакле залажем се за повратак решавања овог питања у УН, јер Брисел (кроз формат „бриселског дијалога“ Београда и Приштине) нема ни капацитета, а ни овлашћења да преузима такву улогу. У светлу актуелних геополитичких дешавања, где су многе европске државе суочене са економском, политичком и социјалном кризом, па и културолошком и духовном, Србија не подлеже у тој мери актуелним негативним процесима, због стеченог имунитета.

Да ли је имиграција проблем за Србију, као и за Европу у целини, и зашто?

Србија нема такав проблем са имиграцијом, какав имају многе европске државе где се последњих година доселио велики број имиграната. За многе европске државе, посебно оне које су у прошлости водиле колонијалну политику, то је сада већ други талас великог пресељавања. Свакако треба узети у обзир и „економске“ имигранте, чије пресељење није везано за пост-колонијалистички период или ратне сукобе. Разлог због ког Србија није одредиште имиграната је економске природе. Иако је много имиграната прошло кроз Србију на Балканској рути, мали број се задржао. Већина имиграната била је мотивисана да продужи ка другим европским државама због перспективе за будућност, економског благостања, социјалних издвајања, јер тако нешто нису видели у Србији. Наша држава још није решила проблем ни са српским избеглицама које су се доселиле у Централну Србију из других делова бивше Југославије, и многи од њих и даље живе у колективним центрима.

На почетку седнице Савета безбедности УН у септембру 2022. године, Ви сте, као директор Центра за геостратешке студије, упоредили оружје које је коришћено на ратишту током рата у Југославији и оружје које се користи у рату у Украјини. Можете ли потврдити да ли се још увијек придржавате овог става и, ако да, који би кораци могли бити предузети да се заустави овај убилачки рат?

Апсолутно сматрам да ратна дешавања у бившој Југославији имају много паралела са сукобом који се води на територији Украјине, посебно у погледу утицаја спољних сила, како на стварање конфликта тако и на наоружавање оних страна у сукобу које сматрају „савезницима“ у остваривању својих геополитичких циљева. Исто се може рећи и за многобројне сукобе на Блиском истоку. Због дугогодишњег игнорисања угрожености руске националне безбедности, од стране чланица НАТО и игнорисања многобројних међународних уговора који су постигнути након „хладног рата“, на крају крајева и кршења обећања које је дато Русима да се НАТО неће ширити на Исток након распада СССР, дошло је до ескалације сукоба у Украјини. Како време пролази, све више се разоткрива позадина тог рата и улога одређених интернационалних политичких структура, које не желе да се ситуација смири, иако виде да она води ка поразу њихових позиција. Оно што је посебно опасно то су намере да се изазову сукоби и у другим регионима около руских граница, па чак и да се увуку друге европске државе у украјински сукоб. Мислим да је решавање украјинског сукоба, али и других сукоба који су повезани, немогуће без неутралисања претње која долази од оних центара моћи који се воде доктрином „сукоба цивилизација“. Да би они били неутралисани потребно је демонтирати све механизме које користе за креирање сукоба, од медијских манипулација, организовања државних преврата, инструисања терористичких група, организовања специјалних операција, субверзивног деловања кроз контролисане политичке и интелектуалне елите, злоупотребе невладиних организација, инфилтрирања у безбедносно-обавештајне апарате других држава итд.

Били сте изложени нападима одређених медија у Србији и иностранству. По целом Интернету мејнстрим штампа тврди да радите за руске обавештајне службе. Да ли је то истина? Да ли се осећате дискриминисаним од стране штампе у Србији?

Верујем да знате примере и у многим другим европским државама, где се јавне личности које размишљају својом главом и нису део мејнстрима, прогањају на разноразне начине. Раније је то било углавном етикетирањем неистомишљеника и медијском дискредитацијом на основу измишљених оптужби, а сада су већ у многим европским државама, али и САД, почели да предузимају и друге рестриктивније мере као што су претреси и хапшења, подизање оптужница, блокирање банкарских рачуна итд. То све је потпуно у супротности са прокламованим вредностима као што су слобода говора, демократија, људска права и сл. али западни мејнстрим једноставно игнорише ове чињенице. Највише медијских напада на мене долази из Приштине, односно из лажне државе Косово, вероватно под утицајем страних обавештајних служби које тамо имају огромног утицаја. Такође ове нападе су подржали поједини либерални медији, које финансирају фондови из Британије, Шведске, Холандије, затим ЕУ,  Национални фонд за демократију из САД, Фондација браће Рокфелер, Фонд Џорџа Сороша и сл. Било је таквих напада и у Србији (Еспресо, Крик и др.), а овакве лажне информације да радим за руску обавештајну службу објавио је и сајт званичног Удружења новинара Србије. Уместо да се бави борбом против дезинформисања јавности и заштитом новинара Удружење новинара Србије подржава западом финансиране медије који шире лажи и нападају независне новинаре.

Решила сам да реагујем на те неоснована нападе и упутила сам писмо свим важним међународним асоцијацијама новинара где сам детаљно објаснила мој случај и представила им доказе о медијским нападима. Једино од кога сам добила одговор је Међународна федерација новинара, која је уједно и највеће светско удружење новинара, познато између осталог и по залагању за ослобађање Асанжа. Морам да кажем да ми је као појединцу ова подршка била од великог значаја, посебно када институције не реагују и практично немате коме да се обратите за помоћ.

На крају, какву поруку наде имате за грађане Србије узимајућу у обзир садашњу ситуацију у свету?

Мислим да долази време када ћемо моћи да се изборимо за историјску правду и поправимо позицију Србије, наравно ако будемо били мудри. Геополитичке промене које су у току нуде такве могућности. Искрено верујем да ће ове геополитичке промене довести до историјских промена и стварања праведнијег света базираног на правим вредностима као што су хуманизам, традиција, духовност, различитост култура, генерално „развој, а не сукоб цивилизација“.

资料来源: Exclusivité RR : entretien avec la journaliste serbe Dragana Trifković – Résistance Républicaine (resistancerepublicaine.com)

4. октобар 2024.

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注