国防和安全

Драгана Трифковић: Орешник неће смирити амбиције САД

Пише: Драгана Трифковић генерални директор Центра за геостратешке студије

Док се свет забавља праћењем избора и очекивањем промена које ће наводно доћи саме од себе променом политичких структура које су заправо део истог система, реалност на терену се све више усложњава. То и јесте поента да се људи забављају, док се иза сцене воде опасне игре. Последњих месеци аналитичка јавност разглаба о томе какве потезе ће предузети Трамп када преузме власт у јануару 2025. године. Заправо неће бити никавог пресека и паузе јер Бајденова администрација већ увелико припрема терен за Трампа.

Украјински конфликт

У првом реду она је сукоб у Украјини подигла на виши ниво одобравањем Кијеву да користи ракете дугог домета за напад на Русију и то ван зоне специјалне војне операције (СВО). Русија је одговорила усвајањем измењене Доктрине о употреби нуклеарног оружја, као и лансирањем нове балистичке ракете средњег домета „Орешник“ која је показала велику разорну моћ. Дакле конфронтација колективног Запада са Русијом је подигнута на виши ниво са потенцијалом за даљу ескалацију. Трамп је већ у предизборној кампањи олако обећао како ће успоставити мир у Украјини за 24 часа. Јасно је да је Американцима у овом тренутку важније да замрзну рат у Украјини, него самом Зеленском. Иако истекли председник Украјине има проблем са недостатком људства и губитком територија, свестан је тога да мировни преговори за њега значе крај каријере, какав год он био. Из тог разлога он изјављује да је Украјина спремна за разговоре о постизању мира, али истовремено истиче да „Украјина мора да пронађе дипломатска решења за повратак територија које је окупирала Русија“.  Са друге стране циљеви руске специјалне војне операције су демилитаризација и денацификација читаве Украјине, што се неће десити уколико дође до замрзавања конфликта.

У сваком случају, у јавности су се већ појавили неформални предлози за регулисање украјинског конфликта од стране Трампових сарадника. Предлози су дошли од три кључне личности из круга републиканаца – специјалног изасланика за Украјину Кита Келога, потпредседника Џејмса Дејвида Венса и Трамповог бившег вршиоца дужности шефа обавештајне службе Ричарда Гренела. Мировно „решење“ које нуде подразумева присиљавање (у америчком стилу) и Русије и Украјине да постигну договор, одлагање чланства Украјине у НАТО на десет година и постепено укидање санкција Русији. Украјина би морала да се одрекне територија које су под руском контролом, а САД би наставиле војно да помажу Украјину. Постизање оваквог договора за Русију у овом тренутку када напредује по свим правцима фронта, било би крајње штетно, посебно што би значило одустајање Русије од задатих циљева СВО. Са тим у вези руске либералне структуре уз мировни план разматрају и унутрашње политичке  промене, не одустајући од идеје повратка на пређашње стање потчињавања интересима Запада. Осим тога, мировни план би био само привремено решење у корист поновног наоружавања Украјине и припремања нових снага за поновни сукоб са Русијом.

Блискоисточни сукоб

Од октобра прошле године, када је Хамас покренуо напад на израелске територије (који је можда био договорен са израелском страном), као одговор је уследила организована одмазда Израела у којој је пострадао велики број цивила, чак већи него у украјинском сукобу. Према подацима којима располажу УН у Гази је погинуло преко 40 хиљада људи међу којима највише жена и деце. Пред читавим светом Израел је демонстрирао потпуно укидање међународног права, чак и забрану доставе хуманитарне помоћи палестинским територијама, што је незабележено. Нападнут је и Либан у којем је такође погинуло доста цивила, а Израел је наставио да бомбардује Сирију, Иран и Јемен. За то време приипремана је офанзива терористичких група у Сирији. Наравно Израел своје планове и активности реализује заједно са Сједињеним Америчким Државама и сателитима. Циљ америчко-израелских напада на Блиском истоку је дестабилизација осовине отпора (Axis of Resistance), које су уз руску помоћ успеле да очувају стабилност у овом региону и не дозволе да терористичке групе преузму иницијативу.

Фото: Axis of Resistance

Након низа организованих операција против Ирана, те шиитског Хезболаха у Либану, америчко-израелска коалиција са придруженом Турском се усресредила на Сирију. Терористичке групе у Сирији су крајем новембра кренуле у припремљене акције и врло брзо заузеле Алепо, а затим и Хомс, Палмиру, Деир ез Зор, Дару и на крају Дамаск. Брзо напредовање терористичких група изведено је, према информација са терена, због напуштања положаја од стране регуларне Сиријске армије. САД и Израел су вероватно успеле да поткупе војни врх Сиријске армије. Удружена акција САД, Израела и Турске је само припрема за даље америчке планове на Блиском истоку, који ће се доласком Трампа на власт фокусирати на Иран. Трамп који је чвршће везан за ултра-милитаристичке структуре израелског режима од Бајдена, даће свесрдну подршку Израелу за напад на Иран. Ова држава је важан ослонац Русије и Кине у мултиполаризацији света. Међутим иако је Трампова политика декларативно фокусирана на амерички национализам, она се суштински не разликује од глобалистичке агенде демократа по питању спољне политике. Наиме, спољноамеричка доктрина ширења моћи путем примене силе остаје и даље на снази, о чему сам писала у претходном тексту Деимперијализација Америке: „С обзиром на то да је доктрина Вулфовица и даље на снази, где је вођење ратова за остваривање америчких интереса приоритет спољне политке, могуће је очекивати нове сукобе“. Проблем са међународним организованим тероризмом појавио се  након рушења кула близнакиња 11. септембра 2001. и америчке објаве „рата“ тероризму. Ове терористичке групе су данас америчка пешадија на Блиском истоку. Оно што је извесно то је да су се у Сирији појавили и украјински инструктори који су заједно са терористичком организацијом Хајат Тахрир ал-Шам учествовали у нападима на сиријске градове. Сирија ће се вероватно наћи у истој ситуацији као и Либија после пада Гадафија, где ће се унутар Сирије борити различите фракције за власт. Нејединство исламског света је најслабија карика коју америчко-израелска коалиција користи за остваривање сопствених интереса. У сваком случају за очекивати је да ће доласком Трампа на власт ситуација на Блиском истоку још више да се радикализује и да у наредним деценијама неће моћи да се постигне мир.

Европска криза

Европа улази у све већу политичку кризу која разоткрива чињеницу да европске државе немају суверенитет и да су зависне од САД. Увођење санкција Русији и истовремено наоружавање Украјине, на Европу се одражава развојем економске кризе, деиндустријализацијом, драстичним безбедносним ризицима, повећањем незадовољства грађана и посебно порастом неповерења према политичким елитама. Доласком Трампа на власт у Европи ће доћи до још већег пораста популистичких партија и још већих подела унутар европских држава. Глобалистичке елите Брисела које предводи Фон дер Лајен и које још увек имају већину у структурама ЕУ, без америчке подршке тешко да ће моћи да сачувају контролу. Две државе које чине стуб ЕУ- Немачка и Француска, остале су без својих влада, а нове изборне кампање увешће их у још већу унутрашњу кризу кроз сукобљавање са опозиционим партијама (Национално окупљање, Алтернатива за Немачку). До пада обе владе дошло је услед неслагања око усвајања буџета за наредну годину, јер ни Немачка ни Француска немају довољно новца да задовоље интересе свих страна и испуне очекивања бирача. Уколико две највеће економије ЕУ немају новца да би нормално функционисале, поставља се питање генерално перспективе ЕУ. Оно што је кључно утицало на овакву ситуацију, то је увођење санкција Русији  чиме се ЕУ одрекла јефтиних енергената на којима је и развила своју јаку индустрију. Ова одлука је само део политичке агенде коју спроводи европска бирократија и која подразумева безусловну заштиту америчких интереса. У склопу тога треба имати у виду и огромне издатке за наоружавање Украјине, као и социјалну помоћ украјинским избеглицама у ЕУ. Европа сада купује скупе америчке енергенте, као и руске преко трећих земаља по драстично вишим ценама. Без обзира на све наведене чињенице, европске елите их потпуно игноришу и понашају се као да је све у најбољем реду.

Врло је могуће да ће Трамп захтевати од европских држава да издвоје већа средства за одбрану, као што је то захтевао и у претходном мандату. То би европске државе ставило у још гори положај.  Али није само новац проблем за европске државе у којима све више слаби и сам политички систем. Ситуација са изборима у Румунији, па и Грузији, говори о томе да је криза много дубља. Западне државе које су себи дале за право да читавом свету држе лекције о демократији и владавини права, сада разоткривају прави карактер. Услед неуспеха у организовању обојених револуција последњих година (Турска, Сирија, Белорусија, Венецуела, Грузија итд.) Запад је дошао на идеју да самопроглашава председнике држава или да поништава изборе када њихови резултати не испуњавају очекивања. Дакле Запад потпуно губи свој легитимитет што на крају и подстиче многе државе да се преоријентишу на сарадњу са БРИКС. Овај тренд ће посебно доћи до изражаја уколико Трамп уведе економске мере према државама БРИКС и ЕУ у склопу политике економског протекционизма. Како год, криза у Европи ће само јачати и гурати је на периферију светских токова, онемогућавајући је да пронађе себи значајно место у мултиполарном свету. Опасност од даљег ширења сукоба у Европи и употребе нуклеарног наоружања и даље ће остати актуелна.

资料来源:中心的地缘战略的研究

8. децембар 2024.

 

 

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注