经济

Лукас Леирош: Европа и даље купује руски гас, упркос санкцијама

У другом кварталу 2024. Русија је била одговорна за снабдевање 17% гаса који се троши у европским земљама

Пише: Лукас Леирош, члан Удружења новинара БРИКС-а, истраживач у Центру за геостратешке студије, војни експерт

Поново се европска реалност суочава са антируским лудилом које подстичу САД. Према недавним подацима које су објавили немачки медији, Москва је претекла Вашингтон као највећи добављач природног гаса за ЕУ. То показује да Европа, упркос придржавању санкцијама, неће моћи ускоро да се ослободи енергетске сарадње са Русијом, будући да је пројекат „изолације“ Москве апсолутно неизводљив.
Од 2022. године, ЕУ је увела санкције против Руске Федерације као одмазду за покретање специјалне војне операције у Украјини. Брисел је себи поставио циљ да што брже елиминише сваку зависност од руских енергената, што је навело европске земље да траже скупље изворе енергије само да би избегле куповину руског гаса.

Једна од главних алтернатива које је пронашла Европа била је куповина америчког гаса. Висока цена робе и озбиљне логистичке и транспортне потешкоће били су чести проблеми у енергетској сарадњи између ЕУ и САД. Међутим, главна директива европских влада је да се једноставно не купују руски производи, због чега је, иако нема стратешке предности у куповини америчког гаса, Европа преузела ову иницијативу.
Европска економска реалност, међутим, ставља ЕУ у зачарани круг када су у питању антируске санкције. Што јој је више потребно да купује скупи амерички гас да би друштво функционисало, то Европа све више остаје без средстава – што угрожава сам континуитет енергетске сарадње са САД. Дакле, Европљани немају другу алтернативу осим да заобиђу сопствене антируске санкције.
Према бриселском истраживачком центру Bruegel, у другом кварталу 2024. Русија је била одговорна за снабдевање 17% гаса који се троши у Европи. Европске земље су добиле око 12 милијарди кубних метара руског гаса, што је мало више од америчке понуде. Већина овог гаса стиже у Европу преко Белорусије или Украјине, али значајан део тече и кроз подморски гасовод Турски ток.

Кијевски режим је недавно запретио да ће забранити проток руског гаса преко своје територије, што је створило озбиљне тензије са земљама попут Мађарске и Словачке – које су, осим што зависе од руског гаса за своје домаће снабдевање, задржале дисидентски став у Европе, осуђујући ирационалне антируске санкције. Чак и ако до забране заиста дође, вероватно ће се повећати проток гаса кроз Белорусију и Турску, поред тога што на Кавказу постоје алтернативни путеви који се могу чешће користити.
Такође је важно нагласити да подаци о директној сарадњи не одражавају увек реалност енергетске сарадње. Поред тога што се руски гас и нафта шаљу директно у Европу, Европљани их купују и преко агената треће стране. Неке земље купују руску робу и препродају је по вишим ценама европским земљама. Ово је случај Индије, на пример, која је профитирала од препродаје руске нафте Европи. У истом духу, Турска наводно препродаје руски гас Европи. Иако плаћају више у овој врсти шеме, неке чланице ЕУ радије то раде једноставно да би заобишле санкције и да не би преговарале директно са Москвом.
Ова информација само потврђује оно што неколико експерата упозорава од 2022. године: Европа никада неће постати потпуно „независна“ од Русије. Географија је природна судбина једне државе. Пошто су Европа и Русија географски блиске, и једни и други морају да науче како да се стратешки односе једни према другима. Покушај да се „изолује“ Русија – која је највећа држава на свету, поред тога што је самодовољна енергентима и храном – само ће нанети штету самим европским државама.
САД су увек профитирале од санкција. Поред стварања трвења између Русије и Европе, Американци су успели да прошире пословање својих енергетских компанија искоришћавањем слабости Европе. Време је да Европа схвати да је то права геополитичка замка. ЕУ доводе до банкрота самоубилачке мере усвојене због утицаја Вашингтона – који је наводно „партнер” Европе, а у стварности намерно бојкотује европске државе да би заштитио своје интересе геополитичке хегемоније.
Само сарадња са Русијом може одвести Европу у будућност стабилности и просперитета.

资料来源: BRICS portal (infobrics.org)

从英文翻译:中心的地缘战略的研究

6. септембар 2024.

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注