地缘政治而政治

Народни покрет Срба са КиМ „Отаџбина“: Културна сарадња „независног“ Косова и Србије, као процес нормализације односа и признања у складу са Охридским планом

Договор о успостављању блиске сарадње између Народног позоришта из Београда на чијем челу је Светислав Буле Гонцић и Ћендра мултимедијале позоришта из Приштине и директора Јетона Незирија у сврху наводне нормализације односа између две земље је буквално нож у леђа српским националним и државним интересима у јужној српској покрајини.

Приметно је упорно настојање властодржаца из Приштине за културном сарадњом која треба да буде увод у тзв. нормализацију да би потом следило признање самопроглашене републике Косово од стране Београда на чему инсистирају и амерички амбасадори Ховенијер и Хил (из Приштине и Београда). Индикативно је да директор Народног позоришта из Београда овај договор тумачи као споразум између две земље што је супротно важећем Уставу Републике Србије јер је по њему Косово и Метохија део територије Републике Србије.

Народни покрет Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“ нема ништа против смиривања ситуације на релацији Београд-Приштина али да се претходно врати 250 хиљада протераних Срба па да се после тога нормализује. Да се Срби врате у све косовске градове па и српско народно позориште из Приштине у свој град па да се онда разговара о сарадњи.

Симптоматично је да после пропасти подухвата Мирдита-Добар дан који је требао да се одржи у Београду у организацији иницијативе за људска права што је тешко пало америчком амбасадору Кристоферу Хилу долази до успстављања сарадње између напред наведених чинилаца највероватније по категоричким инстуркцијама самог амбасадора. Сигурно је да директор Народног позоришта без благослова министра културе Николе Селаковића, а овај без свог шефа Александра Вучића тако нешто није могао да одради. Успут буди речено председник Србије за време више од 12 година своје владавине никада није проговорио о повратку 250 хиљада протераних Срба са својих огњишта. Да их врати ни у сну му није падало.

У Приштини у оквиру владе Аљбина Куртија формиран је институт који наводно треба да се бави злочинима које је Србија починила током 1999. године над Албанцима. Каква заблуда и која превара. Број убијених Срба и Албанаца током тих ратних година је отприлике исти, а како је број Срба био пет пута мањи онда су на терену праве жртве Срби а не Албанци. Сетимо се само 16 припадника породице Костић из Ретимња код Ораховца или судбине свих Срба из места Леочина код Србице који су завршили у тзв. жутој кући што само говори ко су праве жртве насиља током 1999. године.

Просто је невероватно како су директор Народног позоришта и министар културе сметнули са ума да се и данас над Србима чини погром и насиље. Срби се масовно хапсе због измишљених и исконструисаних ратних злочина чији је основи циљ да се никада не врате на своју дедовину, брутално се пребијају Срби пре свега на северу од стране РОСУ полиције а сам шеф и Селаковићу и Гонцићу Александар Вучић каже да је од Нове године над Србима извршено више од двеста бруталих поступака и насиља. Па како ћемо онда да се нормализујемо у сутацији док траје егзодус и погром Срба.

Фото: Никола Селаковић

Ако већ министарство културе жели да нешто учини на нацоналном плану мора да се бави последицама онога што се Србима задњих две и по деценије дешава. Срби су са простора јужне српске покрајине протерани из 427 насеља. У највећем броју тих насеља њихове куће више не постоје, а гробља су преорана и кости разбацане на плодном косовско-метохијском земљишту. Српска гробља по градовима Косова и Метохије подсећају на зону сумрака са срушеним споменицима и оскрнављеним гробовима. Карактеристичан је пример гробаља у Косовској Митровици. Српско гробље у Косовској Митровици у јужном делу града је демолирано без иједног читавог споменика док је албанско гробље у северном делу Косовске Митровице нетакнуто. И где се и дан-данас сахрањују Албанци за разлику од оног српског које више не прима умрле Србе.

Могло би министарство културе да се бави и страдањима Срба током протеклих векова управо од руке Албанаца у литератури званих љутих Арнаута или дивљих Арбанаса. Сетимо се само речи игумана манастира Дечани Саве Бараћа доцнијег српског владике који за 1840-е године каже да је то време када живи завиде мртвима. Не би било згорег да министар културе државе Србије прочита конзулска писма српских конзула са КиМ у врмеме турске империје па да схвати размере погрома, убијања и прогона Срба које се не разликује од овог данашњег. Нажалост, али тако јесте, Срби тада нису страдали од турске власти већ од Албанаца који су долазили из Албаније отимали им земљу и успут чинили злочине и насиље над њима. Неки су чак пристизали као католици, а онда прелазили у муслимане јер као муслимани у време турске власти нису морали да одговарају за злочине над Србима.

Ако су Албанци за 1999. годину могли да формирају свој институт за злочине Срба пристојно би било да министарство културе изгради музеј страдања Срба на Косову и Метохији који би обухватао период за све ове векове после сеобе Срба под Арсенијем Чарнојевићем. То је министарство дужно да уради управо због свих страдалих, убијених, прогнаних као и свих оних костију које леже на плодним косовским њивама. Нажалост, док је ова власт тешко да то можемо да доживимо што би било нормално да се изгради музеј српског страдања.

Сам сусрет позоришних радника Народног позоришта из Београда и Ћендра мултимедијале из Приштине по изјави организатора треба да буде око 29. новембра некадашњег дана Југославије. Тај 29. новембар није био празник по вољи свих Срба али је зато 28. новембар дан Албаније односно Велике Албаније које позоришни радници из Приштине треба да дочекају у Београду.

У суштини од ове власти не може се друго ни очекивати. Пошто је све предала и уступила Приштини – инстутуције, објекте, државу сада је преко Француско-немачког плана решила и да се нормализује тј. и да на делу призна самопроглашену републику Косово. Истини за вољу председник Србије каже да он то никада неће урадити. Знајући га, не можемо да му верујемо. Колико нас је пута током свих ових година слагао. А једна лаж више или мање овом српском барону Минхаузену не значи ништа.

10. јул 2024.

 

 

 

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注