国防和安全

Све што до сада знамо о новој руској хиперсоничној балистичкој ракети “Орешник“

Преносимо са сајта  oruzjeonline.com

Руски председник Владимир Путин је изјавио да ће Москва наставити тестирање хиперсоничне балистичке ракете “Орешник” у „борбеним условима“ дан након што је испалила једну на Украјину.

„Наставићемо да тестирамо овај најновији ракетни систем”. “Неопходно је успоставити серијску производњу“, рекао је он на телевизијском састанку са комндантима руске војске.

Путин је у телевизијским коментарима рекао да је ракета конструисана тако да противник није у могућности је пресретне у лету.

“Додаћу да данас у Свету не постоји противмера на такву ракету, нити средства за њено пресретање“.

И још једном ћу нагласити да ћемо наставити са тестирањем овог најновијег ракетног система.

Неопходно је успоставити серијску производњу”, додао је он.

Нова балистичка ракета средњег домета “Орешник“ коју је Русија користила у нападу на Украјину је нуклеарно оружје које се раније није помињало у јавности.

У непланираном телевизијском наступу у четвртак, Путин је рекао да је удар на град Дњепропетровск био тестиран у борбеним условима „један од најновијих руских ракетних система средњег домета“.

Он је рекао да су ракетни инжењери крстили ракету на руском“Орешник“, што у преводу на српски језик значи дрво лешника.

Путин је рекао да је ракета лансирана „у ненуклеарној хиперсоничној конфигурацији“ и да је „тест“ био успешан и да је погодила циљ.

„Савремени системи противваздушне одбране… не могу да пресретну такве ракете. То је немогуће“, рекао је Путин.

„Од данас не постоје средства за супротстављање таквом оружју“, додао је председник Русије.

Украјинска војна обавештајна служба ГУР написала је на Телеграму каналу да је ракети требало 15 минута да прелети од полигона Капустин Јар у Астраханској области до града Дњепропетровск, на удаљености од око 800 километара, достигавши при том максималну брзину од преко 11 маха.

Игор Коротченко, уредник московског часописа Национална одбрана, рекао је за државну новинску агенцију ТАСС да, на основу видео снимка напада, Орешник има више независно навођених бојевих глава.

У овом случају оне су биле конвенционалне, али су могле да носе и нуклеарне бојеве главе, кажу војни стручњаци.

„Практично истовремени долазак бојевих глава на мету“ показује да је систем „веома ефикасан“, рекао је Коротченко, назвавши је „ремек-делом модерне руске војне ракете на чврсто гориво“.

Путин је на руском описао ракету као „средњег домета“, а руски војни стручњаци рекли да ће енглески термин бити „Intermediate Ballistic Missile“ односно IRBM.

Русија редовно користи балистичке пројектиле блиског и кратког домета у ваздушним нападима на Украјину, али IRBM и ICBM су далеко веће ракете, које могу бити опремљене нуклеарним бојевим главама и које су дизајниране за гађање циљева на далеко већим удаљеностима.

Балистички пројектили имају ракетни погон и лансирају се високо у атмосферу пре него што се у обруше на циљ.

Навођене су само током почетних фаза лансирања, тако да могу бити мање прецизне од крстарећих пројектила, али имају предност постизања невероватно великих брзина понекад и више од 3.200 километара на сат, док се приближавају својим циљевима.

Оно што је кључно, балистичке ракете средњег домета, такође, имају врло велики домет од 1.000 до 3000-5.500 километара.

До сада је Русија користила неколико модела балистичких пројектила краћег домета, укључујући Искандер и Кинжал.

Због њихове велике брзине, само одређени системи противракетне одбране могу их оборити, међу којима је и THAAD америчке производње и израелски “Arrow 3” као и кинески HQ-19 који сам детаљније анализирао у свом видео раду који можете погледат кликом на линк.

Балистичка ракета средњег домета (IRBM) има домет од 1.000-5.500 километара, односно домет мањи од 6000 км колико износи минимални домет интерконтиненталне балистичке ракете (ICBM).

Војни експерт Иља Крамник рекао је за новински лист “Известија” да би домет ракете “Орешник” могао да буде на горњем крају максиманог домета балистичких ракета средњег домета, око 3.000-5.000 километара.

„У сваком случају, били смо сведоци прве борбене употребе ракете средњег домета од стране Русије у историји“, рекао је за „Известија“ Дмитриј Корнев, уредник сајта Војна Русија.

Америчко министарство одбране описало је балистичку ракету “Орешник” као „експерименталну“ ракету засновану на руској ICBM РС-26 Рубеж.

У јавности се мало зна о балистичкој ракети РС-26 “Рубеж”, која је настала као даља модернизације интерконтиненталне балистичке ракете “Топољ-М”.

Фото: РС-26 Рубеж лансирање

Државна новинска агенција ТАСС објавила је, позивајући се на извор из министарства одбране Русије, да је 2018. године развој ракете “Рубеж” замрзнут у оквиру државног програма наоружања до 2027. године, да би се дао приоритет другом систему, хиперсоничног клизног возила “Авангард”.

Комадант украјинске војне обавештајне службе ГУР Кирило Буданов рекао је у петак да је “Орешник” назив програма за развој нове ракете, која се сама зове “Кедр”, што значи кедар.

Рекао је да украијинска обавештајна агенција зна за само два прототипа ове ракете, иако би их могло бити нешто више и да овај тип балистичке ракете “још није у серијској производњи”.

Руски стручњак за наоружање Јан Матвејев написао је на Телеграму да је ракета “Орешник” вероватно двофазна ракета и да ће бити „прилично скупа” и тешка, па да је њена масовна производња мало вероватна.

Његов домет значи да „Орешник може да угрози практично целу Европу“, али не и Сједињене Америчке Државе, рекао је за руски Телеграм канал „Осторожно новости“ експерт за оружје Павел Подвиг, директор пројекта руских нуклеарних снага.

Сједињене Америчке Државе и Совјетски Савез су 1987. потписале споразум којим су се сложили да одустану од сваке употребе балистичких ракета средњег домета од 500 до 5.500 километара.

Фото: Топољ-М

И Вашингтон и Москва су се повукли из Споразума о нуклеарном оружју средњег домета START 2019. године, оптужујући сваки оног другог за кршење тог споразума.

Путин је у четвртак рекао да ће се Русија „позабавити питањем даљег распоређивања ракета средњег и краћег домета на основу деловања Сједињених Америчких Држава и њихових сателита“.

Путин је додао и то: “Тренутно не постоје начини супротстављања овом оружју. Пројектили нападају циљеве брзином од 10 маха, што је 2,5-3 км у секунди”. “Спремни смо за било какав развој догађаја. Ако неко још сумња у то, не би требао. Увек ће бити одговора.”

Све у свему Свет је доживео прву борбену употребу балистичке ракете дужег домета од стране Русије, а надамо се да ће на томе и остати, јер у супротном, може да се деси и потпуна ескалација сукоба у Европи.

资料来源: Sve što do sada znamo o novoj ruskoj hipersoničnoj balističkoj raketi “Orešnik”

28. децембар 2024.

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注